Počiatok / Inception, 2010 © Continental Film Počiatok / Inception, 2010 © Continental Film

Christopher Nolan dostal po veľkom komerčnom úspechu Temného rytiera možnosť urobiť si opäť svoj autorský film a minulý mesiac tak dokončil ambiciózny projekt Inception (u nás pod názvom Počiatok). Napísal si k nemu aj scenár, čo u neho nie je až tak nezvyčajné a spolu s manželkou film aj produkoval. Snímka vznikla v americko-britskej koprodukcii s rozpočtom odhadovaným na úrovni 160 až 200 miliónov dolárov. Dôveru si teda získal naozaj veľkú. Do štábu si priviedol množstvo ľudí, s ktorými pracoval už v minulosti a osvedčili sa mu. Podarilo sa mu zostaviť aj kvalitné herecké obsadenie na čele s Leonardom DiCapriom.

Časť marketingu okolo filmu sa zakladá na tom, že príbeh Počiatku nebol a nebude pred premiérou filmu zverejnený. Nemám však pocit, že by sme vedeli menej ako pri iných filmoch. Takže buď je to len marketingový ťah, alebo nám Christopher Nolan ponúkne v rovine príbehu naozaj niečo neobyčajné. Budem len rád. Filmov stojacich na silnom príbehu je dnes naozaj pomenej. Z príbehu poznáme viac-menej východiskovú situáciu. Hlavným hrdinom je Dom Cobb (Leonardo DiCaprio), zlodej myšlienok, ktorý sám seba označuje za špecialistu na bezpečnosť podvedomia. Svojich klientov však okráda. Jeho posledná zákazka ho však stavia pred novú úlohu. Myšlienku nemá ukradnúť, ale naopak so svojím tímom ju vložiť do mysle cieľa (Cillian Murphy). Cobbovu snahu však komplikuje predvídavý nepriateľ, ktorý môže celú snahu zmariť.

Počiatok / Inception, 2010 © Continental Film

Tím je ďalej tvorený prieskumníkom Arthurom (Joseph Gordon-Levitt), falšovateľom Eamesom (Tom Hardy), Cobbovou manželkou Mallorie (Marion Cotillard), chemikom Yusufom (Dileep Rao) a architektkou Ariadnou (Ellen Page), ktorej úlohou je vytvoriť svet snov. Obsadenie dopĺňajú Ken Watanabe v úlohe biznismena, ktorý si najme Cobba na túto misiu a Michael Caine ako Cobbov mentor, učiteľ, otec Mallorie i Ariadnin profesor. Dôležitá je aj postava Ellen Page. V tíme je nováčikom, ktorý sa logicky veľa pýta, a tak sprostredkuje divákom potrebné poznanie.

Základná idea filmu je postavená na predstave, že ľudia môžu zdieľať svety svojich snov, vstupovať si do snov a takto sa dostať do podvedomia iného človeka. Keďže v snoch sa môže naozaj všetko, bola by škoda toho nevyužiť aj vo filme. Muselo sa teda použiť veľa špeciálnych efektov. Na druhej strane sa Christopher Nolan snažil urobiť všetko, čo najautentickejšie. Nakrúcalo sa preto až v šiestich krajinách a jednoducho to, čo sa dalo nakrútiť v reálnom prostredí sa tak aj nakrútilo. Herci preto pracovali pred zeleným pozadím len v nevyhnutných prípadoch. Ako sa niektorí z nich v rozhovoroch vyjadrili, bolo to veľmi náročné. Nakrúcalo sa totiž aj v ťažkých podmienkach a mnohí museli absolvovať tvrdý tréning.

Počiatok / Inception, 2010 © Continental Film

Počiatok je jedným z mála naozaj zaujímavých titulov tohto leta. Nolan vytvoril svet filmu na myšlienke, ktorá určite napadla mnohých z nás už v detstve. Herecké obsadenie zas sľubuje kvalitné výkony. Leonardo DiCaprio od čias Muža so železnou maskou neurobil chybu pri výbere roly a nikdy nezahral v týchto filmoch zle, práve naopak. Režisér sa navyše snažil aj na všetky postavy okolo neho dostať tých najlepších vhodných hercov. To sú jasné pozitíva, s ktorými snímka vstupuje do boja o priazeň divákov aj bez pompéznej reklamy.

Po prvých novinárskych projekciách sa objavili na Počiatok veľmi kladné reakcie a pozitívne hodnotenia v recenziách. Christopherovi Nolanovi sa zrejme podarilo naplniť svoj cieľ a jeho výlet do podvedomia ľudskej mysle bude stáť za to. V našich kinách ho môžeme očakávať už čoskoro. Premiéra je naplánovaná na 22. júla.