Americké graffiti (American Graffiti) © Lucasfilm Americké graffiti (American Graffiti) © Lucasfilm

Píše sa rok 1962. Modesto, Kalifornia. Mesto, kde každý každého pozná. Osudy mladých tínedžerov a ich dobrodružstvá v rámci jednej, jedinej noci. Film Americké graffiti ponúka pohľad na Ameriku, kedy bezstarostná mládež okúzlená autami, počúvajúca rock’n’roll, vyhľadáva vzrušenie, milostné dobrodružstvá a zároveň stojí pred dôležitými rozhodnutiami svojho života. Film využíva množstvo rôznych postáv a dejových línií, z ktorých všetky sú svojím spôsobom zaujímavé, jedinečné a nepôsobia nudne.

Originálny názov
American Graffiti

komédia, dráma
1973 / 110 min.
USA

Réžia
George Lucas
Scenár
Štyria dlhoroční kamaráti sa stretávajú v jeden večer na parkovisku. Steve (Ron Howard) a Curt (Richard Dreyfuss) práve ukončili strednú školu v rodnom malomeste a chystajú sa ráno odísť na vysoké školy. Spoločný posledný večer chcú preto osláviť vo veľkom štýle. Nič neriešiť. O nič sa nestarať. Len si užívať, prevážať sa nezáväzne ulicami mesta a baliť dievčatá. Napriek tomu, Steve rieši vzťah so svojou priateľkou Laurie (Cindy Williams). Premýšľa, ako budú ďalej pokračovať, keď budú od seba na kilometre vzdialení. John (Paul Le Mat), milovník závodov áut a krásnych dievčat, hľadá svojho nočného súpera. Nedopatrením sa spoznáva s mladou jedenásťročnou Carol (Mackenzie Phillips), o ktorú sa nikto nechce starať. Curt sa vydá hľadať v ústrety noci svoj ideál – krásnu blondínu. Je presvedčený, že mu cez sklo okna zo svojho auta zašepkala: „Milujem Ťa“. Terry, ktorý sa javí byť spočiatku šprtom, sa razom mení na piráta ciest a lámača ženských sŕdc. Auto dostáva od Steva a spoznáva prostorekú Debbie (Candy Clark). Ako to všetko dopadne?

George Lucas sa snažil osloviť tradičné publikum. Jeho cieľom bolo vytvoriť jednoduchý film o dospievaní. Využil pritom samozrejme aj svoje vlastné zážitky a skúsenosti. Nimi prispeli aj scenáristi Willard Huyck a Gloria Katz.

Dievčatá v krátkych šatách, károvaných sukniach, s nadýchanými vlasmi. Chalani s typickými účesmi, nagélovanými vlasmi a autami, s ktorými už niečo znamenajú. Len málo filmov vie byť tak smiešnych, zároveň nostalgických, emocionálne horko-sladkých a dokáže zachytiť smútok, ambície, ale aj prehry mladej generácie Američanov.

Americké graffiti (American Graffiti) © Lucasfilm

Film Americké Graffiti bol nominovaný na päť Oscarov: za najlepší film, réžiu, herečku vo vedľajšej úlohe (Candy Clark), strih a scenár. Napriek tomu, že žiadneho nezískal, film nezapadol prachom. Mnohými je dodnes považovaný za Lucasov najúprimnejší režisérsky počin. George Lucas nakrútil túto snímku štyri roky pred slávnymi Hviezdnymi vojnami len za 777 000 dolárov v priebehu 29 dní. Skvelí mladí herci, ktorí boli obsadení do hlavných úloh, dodávajú filmu punc autentickosti, presvedčivosti a nenútenosti. Neznámy Paul Le Mat vyhráva Zlatý Glóbus v kategórií nádejných nováčikov. Harisson Ford sa odmietol dať ostrihať kvôli krátkej roli vo filme, preto ho vidíme v klobúku. Richard Dreyfuss bol počas nakrúcania hospitalizovaný v nemocnici kvôli alergii na vlašské orechy. A práve vďaka Lucasovi sa spoznávajú so Stevenom Spielbergom a možu neskôr zažiariť aj v jeho filmoch. Presvedčivé herecké výkony podali aj Charles Martin Smith, Ron Howard či Cindy Williams.

Oddychový film bez špeciálnych efektov okamžite nadchol divákov. Nerieši extra závažné témy, ale ponúka výpoveď svojej doby a dôveryhodne predostiera charaktery jednotlivých osôb. Vo filme mohol každý nájsť sám seba, svoju mladosť, a práve preto sa stal kultovým. Pôvodný prvý zostrih filmu mal až 210 minút, súčasných 110 minút však plne stačí na to, aby ste si retro film dokonale vychutnali. Prenesiete sa s ním do obdobia, kedy v hitparádach kraľovali spevák Bobby Darrin, či priekopník rock’n’rollu Buddy Holly. Americké graffity dodnes ostávajú po réžijnej stránke najlepším filmom Georga Lucasa.

Čo ste možno nevedeli:

  • Poznávacia značka na aute Johna Milnera, žltom forde coupe, je „THX–138“. Film THX-1138 režíroval George Lucas. Je to jeho celovečerný debut.
  • Originálna reštaurácia Mel’s Drive-in z filmu bola zatvorená. Otvorili ju špeciálne len kvôli nakrúcaniu. Majiteľov syn sa však rozhodol znovu otvoriť sieť Mel’s Drive-in reštaurácií v roku 1981. Reštaurácie sú v Hollywoode, jedna je v San Franciscu, kde je občas možné vidieť aj samotného Georga Lucasa.
  • Scénaristi Willard Huyck a Gloria Katz chceli popisovať na konci filmu aj osudy ženských postáv. George Lucas však toto odmietol s odôvodnením zbytočného predlžovania filmu.
  • Zvukový sprievod pôvodne pozostával z 80-tich klasických rock’n’rollových piesní. Rozpočet však nedovoľoval využiť všetok materiál. Skladby boli zosekané na 45 piesní, boli vynechané skladby Elvisa Presleyho.
  • Producenti Francis Ford Coppola a Ned Tanen boli nespokojní s názvom filmu American Graffiti. Navrhovali názvy Another Slow Night in Modesto alebo Rock Around the Block.
  • Wolfman Jack, ktorý vo filme hrá sám seba, bol špeciálne vybraný pre túto úlohu. George Lucas si totiž spomenul, ako ho počúval, keď navštevoval strednú školu. Jeho hlas nás z rádia sprevádza počas celého filmu.
  • V roku 2007 Americký filmový inštitút zaradil film medzi 62 najlepších filmov všetkých čias.