Na vláskuPríbeh o Rapunzel, dievčine uzamknutej vo vysokej temnej veži, odkiaľ ju vyslobodí udatný,chrabrý a napokon (prečo nie) i pohľadný princ, má už viac ako tri storočia. Rozprávka sa rozšírila vďaka bratom Grimovcom, ktorí ju prevzali od francúzskej spisovateľky s kráľovským pôvodom. Klasika sa dočkala niekoľkých adaptácií: humorných, romantických, muzikálových, ale dvere nezostali zatvorené ani pred paródiami. Na vlásku je jej animovanou (a 3D) variáciou z dielne Walta Disneyho. Na jeden a pol hodinovej snímke sa pracovalo dlhých 6 rokov, za čo zaiste môže zložitý pracovný postup, ale i náhla zmena na režisérskych stoličkách.

Rapunzel je živelná a odvážna dievčina s neobvyklými až dvadsať metrovými kadermi zlatých vlasov a s najlepším kamarátom v podaní drsného chameleóna. Od dospelosti ju delí iba jediný deň, ale uzamknutá v dobre ukrytej veži nikdy nemala príležitosť užiť si najkrajšie roky svojho života. Jediná matka, ktorú kedy poznala, ju uniesla už z kolísky, keď do vienka dostala zázračnú liečivú silu. Matka Gothel sa rozhodla sprivatizovať si ju ako svoju súkromnú kliniku estetickej chirurgie. Rapunzel naberie odvahu uniknúť zo svojej zlatej klietky, až keď sa k nej nechtiac vláme istý Flynn Rider. Okrem toho, že mu bolo nadelené dosť šarmu, krásy a rozumu na to, aby mu ego vytekalo aj cez uši, je Flynn i hľadaným zlodejom, ktorý v tajomnej veži hľadal úkryt pred snaživým policajným (hovoriacim) koňom Maximom. Ich spoločným útekom sa začína, ako inak, bláznivé, zábavné a poučné dobrodružstvo v sprievode muzikálových čísel.

Na vlásku Na vlásku

Rozprávka Na vlásku pôvodne niesla meno po svojej hlavnej hrdinke. Kolujú fámy, že štúdio Walt Disney nechcelo názvom Rapunzel odradiť chlapčenské publikum, ako sa im to nechtiac podarilo s nedávnym muzikálom Princezná a žaba. Samotná hlavná ženská hrdinka preto musela trochu ustúpiť do úzadia v prospech Flynna. Vypočítavosť a honba za ziskom vrhla na Disneyho nepekné svetlo, aj keď predstavení spoločnosti takto motivované počínanie razantne odmietajú.

Pozoruhodný na výrobe zlatovlasej rozprávky nie je iba rozpočet, ktorý s cenovkou 260 mil. dolárov posadil Rapunzel na trón medzi animovanými filmami. Pôvodný režisér snímky, Glen Keane, usiloval o spojenie 3D animácie a krásy olejomaľby klasických Disney-oviek. K tradícii sa chcel priblížiť aj v jemných a plynulých pohyboch postáv. Nemalé ciele si museli počkať, až kým na to animátori vyvinul odpovedajúce postupy. Ďalšie zdržanie pravdepodobne nasledovalo po výmene Keana a jeho „spolu-režiséra“ Deana Wellinsa za duo tvorené Nathanom Grenom a Byronom Howardom, ktorí sa štúdiu osvedčili pri filmoch Tajomstvo Robinsonovcov (Meet the Robinsons, 2007), Blesk (Bolt, 2008) a Mulan (1998).

Na vlásku Na vlásku

Scenár vypracoval Dan Fogelman, z pera ktorého vyšiel i spomínaný Blesk a Autá (Cars, 2006) Hudbu k muzikálovej rozprávke zložil Alan Menkin. Podľa jeho slov sa pokúsil spojiť stredovekú hudbu s rockom zo 60-tych rokov. Na vlásku sa v exkluzívnej premiére premietalo už 17. novembra v Paríži, odvtedy sa v tržbách statočne drží v tesnom závese za pokračovaním Harryho Pottera. V USA premiéra lámala rekordy s tržbami vo výške 11,9 mil. dolárov, a tak všetko nasvedčuje čomu, že sa vaše ratolesti majú na čo tešiť. Na tuzemských plátnach sa objaví 16. decembra so slovenským dabingom v hlavných úlohách s Alžbetou Bartošovou, Zuzanou Mauréry a Romanom Ferienčíkom.