Pekarik Ján

Simone /

Ján Pekarik / Recenzia /

Film Simone rozpráva príbeh o režisérovi Viktorovi Taranskom, ktorý pri nakrúcaní svojho najnovšieho filmu prežíva značnú krízu. Nebaví ho stále všetko zariaďovať (financie od producentov, požiadavky herečiek), chce len nakrúcať kvalitné umelecké filmy, ktorými by vyjadroval určitý zmysel, posolstvo.

Enemy /

Ján Pekarik / Preview /

Kanadský režisér Dennis Villeneuve si najprv vydobyl rešpekt u festivalových divákov, aby neskôr potvrdil dobrú povesť filmom Zmiznutie a upozornil tak na svoju tvorbu i širšie publikum.

Špinavý trik /

Ján Pekarik / Recenzia /

Americký režisér David O. Russell sa po nervovom výbuchu pri filme Mám rád Huckabees na 6 rokov odmlčal, aby následne vrátil úder filmami Fighter a Terapia láskou a stal sa miláčikom americkej akadémie. Začal zbierať nominácie a ocenenia a nadviazal bohatú spoluprácu s hercami, ktorí sa za krátky čas stali jeho obľúbencami.

Pravidlá vášne /

Ján Pekarik / Kult /

Kanaďan Roger Avary napísal s dlhoročným kamarátom Quentinom Tarantinom oscarový scenár Pulp Fiction. Tarantino zasa produkoval Avaryho režijný debut Zabiť Zoe (Killing Zoe, 1993).

Zem bez zákona /

Ján Pekarik / Recenzia /

Film Zem bez zákona je ďalšou spoluprácou austrálskeho tandemu, režiséra Johna Hillcoata spolu s hudobníkom a scenáristom Nickom Caveom. Snímka je zasadená do roku 1931. Do obdobia, keď v USA platil zákaz výroby, predaja a dovozu alkoholu, teda tzv. prohibícia.

Donnie Darko /

Ján Pekarik / Kult /

Keď vstúpil film Donnie Darko v roku 2001 do kín, nebol to až taký veľký hit. Premiéru si síce odbil na festivale Sundance, kde zaujal, no v limitovanej distribúcii cez americké kiná len rýchlo prefrčal

Hanba /

Ján Pekarik / Recenzia /

Režisér Steve McQueen na seba po prvý raz výrazne upozornil v roku 2008 drámou Hlad. Mnohým divákom prinieslo vtedajšie sledovanie utrpenia protagonistov rovnakú fyzickú nevoľnosť. Podobne i tentoraz.

Americké psycho /

Ján Pekarik / Kult /

Americké psycho získal v čase svojho uvedenia zmiešané kritiky, a to aj preto, že bol propagovaný ako čistokrvný horor. S odstupom času si však získal kultový status a možno ho chápať ako brilantnú satiru neduhov konzumného života s prvkami čiernej komédie.

Kaurismäki v klubových kinách /

Ján Pekarik / Téma /

Začiatkom marca nám ASFK predstaví dielo jedného zo súčasných najvýznamnejších fínskych režisérov, Akiho Kaurismäkiho. Pätica filmov bude uvedená v časovom horizonte marec – máj.