Pekarik Ján

Jim Jarmusch /

Ján Pekarik / Profil /

V 80. rokoch vstúpila na filmovú scénu osobnosť, ktorá sa dodnes môže honosiť prívlastkom „guru amerického nezávislého filmu.“ Filmy Jima Jarmuscha, ich estetika a spôsob, akým pracuje s hercami, vskutku predstavujú osobitnú kapitolu v rámci autorského prístupu ku kinematografii.

Simone /

Ján Pekarik / Recenzia /

Film Simone rozpráva príbeh o režisérovi Viktorovi Taranskom, ktorý pri nakrúcaní svojho najnovšieho filmu prežíva značnú krízu. Nebaví ho stále všetko zariaďovať (financie od producentov, požiadavky herečiek), chce len nakrúcať kvalitné umelecké filmy, ktorými by vyjadroval určitý zmysel, posolstvo.

Paul Thomas Anderson /

Ján Pekarik / Profil /

PTA sa narodil v Studio City v Kalifornii, no väčšiu časť svojho detstva strávil v San Fernando Valley, okrajovej časti Los Angeles. Toto prostredie malo na dospievajúceho Andersona značný vplyv, keďže sa tu odohrávajú viaceré jeho filmy.

Enemy /

Ján Pekarik / Preview /

Kanadský režisér Dennis Villeneuve si najprv vydobyl rešpekt u festivalových divákov, aby neskôr potvrdil dobrú povesť filmom Zmiznutie a upozornil tak na svoju tvorbu i širšie publikum.

Špinavý trik /

Ján Pekarik / Recenzia /

Americký režisér David O. Russell sa po nervovom výbuchu pri filme Mám rád Huckabees na 6 rokov odmlčal, aby následne vrátil úder filmami Fighter a Terapia láskou a stal sa miláčikom americkej akadémie. Začal zbierať nominácie a ocenenia a nadviazal bohatú spoluprácu s hercami, ktorí sa za krátky čas stali jeho obľúbencami.

Pravidlá vášne /

Ján Pekarik / Kult /

Kanaďan Roger Avary napísal s dlhoročným kamarátom Quentinom Tarantinom oscarový scenár Pulp Fiction. Tarantino zasa produkoval Avaryho režijný debut Zabiť Zoe (Killing Zoe, 1993).

Zem bez zákona /

Ján Pekarik / Recenzia /

Film Zem bez zákona je ďalšou spoluprácou austrálskeho tandemu, režiséra Johna Hillcoata spolu s hudobníkom a scenáristom Nickom Caveom. Snímka je zasadená do roku 1931. Do obdobia, keď v USA platil zákaz výroby, predaja a dovozu alkoholu, teda tzv. prohibícia.

Donnie Darko /

Ján Pekarik / Kult /

Keď vstúpil film Donnie Darko v roku 2001 do kín, nebol to až taký veľký hit. Premiéru si síce odbil na festivale Sundance, kde zaujal, no v limitovanej distribúcii cez americké kiná len rýchlo prefrčal

Hanba /

Ján Pekarik / Recenzia /

Režisér Steve McQueen na seba po prvý raz výrazne upozornil v roku 2008 drámou Hlad. Mnohým divákom prinieslo vtedajšie sledovanie utrpenia protagonistov rovnakú fyzickú nevoľnosť. Podobne i tentoraz.