Enemy

Ján Pekarik
Preview

Kanadský režisér Dennis Villeneuve si najprv vydobyl rešpekt u festivalových divákov, aby neskôr potvrdil dobrú povesť filmom Zmiznutie (Prisoners, 2013), pre ktorý získal prvotriednych hollywoodských hercov Hugha Jackmana a Jake Gyllenhaala a upozornil tak na svoju tvorbu i širšie publikum. Úspech spomínaného Zmiznutia len podtrhuje fakt, že sa na tohto režiséra začala upierať väčšia pozornosť a že aj prevažne festivalový režisér dokáže vytvoriť komerčnejší triler s umeleckým presahom. Mnoho ľudí však nevie, že v tom istom roku, ako prebiehalo nakrúcanie Zmiznutia, Dennis Villeneuve a Jake Gyllenhaal paralelne nakrúcali ďalší film s názvom Enemy.

Ten si odbil premiéru ešte minulý rok na festivale v Toronte, avšak prednosť skoršieho uvedenia v kinách dostalo Zmiznutie, ktoré si získalo značne pozitívny ohlas. Prvé reakcie na Enemy ukazujú, že Villenevue nadviazal na úspech predchádzajúceho filmu a čaká nás ďalší prvotriedny triler. Zahraniční recenzenti nezaháľajú a v súvislosti s témou zdvojených identít padajú porovnania s klasikmi ako Kafka, Lynch, či De Palma.

Enemy, 2013

Hlavnou postavou v podaní Jaka Gyllenhaala je univerzitný profesor histórie Adam, ktorého životná rutina pozostáva z vedenia prednášok, spoločne strávených chvíľ s priateľkou a dobrého spánku. Tento bežný kolobeh sa naruší, keď mu kolega odporúča, aby sa pozrel na jeden film. Keď tak Adam učiní, uvidí v ňom svojho dvojníka, herca Antonyho St. Claira. Od tejto chvíle je hrdina posadnutý myšlienkou herca vyhľadať a stretnúť sa s ním. Podivné udalosti, ktoré tým rozpúta, budú mať však ďalekosiahlejšie následky a čím hlbšie sa Adam dostáva v pátraní, tým viac ho udalosti pohlcujú. Celý doterajší život sa Adamovi prevracia naruby a hrdina márne hľadá cestu späť do zabehaných koľají.

Film je adaptáciou románu portugalského spisovateľa Josého Saramagu „O Homem Duplicado“, ktorého ďalšia známa práca „Ensaio sobre a cegueira” bola spracovaná v roku 2008 režisérom Fernandom Meirellesom vo filme Zatmenie (Blindness) a o scenár sa postaral Španiel Javier Gullón, takže to vyzerá na zaujímavé zahraničné spojenie.

Enemy, 2013

Enemy sa tak na prvý pohľad javí ako thriller, ktorý sa vezie na vlne populárnych filmov z posledných rokov. Tie pracujú jednak s nedôveryhodným hlavným hrdinom, ktorý trpí viacerými psychickými poruchami a s hrozbou šokujúceho záveru. Všetko na svojich bedrách nesie predovšetkým Jake Gyllenhaal, pre ktorého to znamená nielen ďalšiu spoluprácu s Dennisom Villeneuveom, ale najmä výzvu herecky potiahnúť celý film, keďže sa zhostil rovno dvojúlohy. Vo veďlajších postavách sa síce objavujú Isabella Rossellini (Modrý zamat), či Mélanie Laurent (Nehanební bastardi), no vyzerá to tak, že práve Jake je ten, kto na seba strhne najväčšiu pozornosť.

Je otázne, či sa film priradí k populárnemu Mementu (r. Christopher Nolan), či Prekliatemu ostrovu (r. Martin Scorsese), ktoré taktiež narabajú s podobným konceptom hrdinu pátrajúcim po pravde, v ktorej nakoniec značí nepríjemné zistenie. Meno režiséra, ktorý si vyskúšal trilerové ostruhy už predtým a titulná herecká tvár, ktorá ma silu pritiahnúť divákov k filmu, tomu nasvedčujú. Na film si musíme trošku počkať, uvidíme, či sa po českom Febiofeste prehupne aj do našich kín.