Muppets (The Muppets, 2011)Originálny názov: The Muppets

Žáner:rodinná komédia, muzikál
Minutáž: 103 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 7

Réžia: James Bobin
Scenár: Jason Segel, Nicholas Stoller
Kamera: Don Burgess
Hudba: Christophe Beck
Hrajú (v slovenskom znení): Juraj Kemka, Tomáš Bezdeda, Marek Fašiang, Pavol Plevčík, Monika Hilmerová, Juraj Haviar, Michal Hudák, Igor Adamec, Zuzana Kanócz, Martin Kaprálik, Peter Kollárik, Alfréd Swan, Jozef Benedik, Ján Mistrík a ďalší

Redaktorom Foxu, to je taká americká televízia, musí strašiť v palici. Obviňujú film Muppets zo šírenia myšlienky triedneho boja. Ich najväčší problém je záporák, ropný magnát s príznačným menom Tex Richman (Chris Cooper). Snaží sa získať pozemky pod chátrajúcimi bývalými štúdiami Muppets, aby na nich mohol začať vŕtať ropu. Keď je niekto schopný v tomto vidieť nenávisť voči korporátnej Amerike, zabúda na to, že ide o produkt tej istej korporátnej Ameriky. Konkrétne Walt Disney, spoločnosti, ktorá kedysi dávno preniesla fordovskú pásovú výrobu do animovaného filmu. Väčšina hollywoodskych štúdií je súčasťou nadnárodných koncernov, čiže hollywoodske filmy sú z definície korporátnym produktom.

Skôr by som povedal, že ľudia, čo sú za tento film zodpovední, milujú Ameriku a mnohé „americké“ hodnoty, napríklad aj zmysel pre súkromný podnik a hotdogy. Walter je bábkou v ľudskom svete a svoju skutočnú identitu (a partiu a talent) nachádza až pri Muppets, výtvoroch bábkara Jima Hensona. Muppets urobili najväčšiu dieru do šoubiznisu a detských hláv koncom 70. a v 80. rokoch minulého storočia. Mali vlastnú televíznu show a nakrútili aj zopár celovečerákov. V tom najnovšom sa objavujú viaceré narážky na staré zlaté časy, aj na úplne prvý The Muppets Movie z roku 1979. Čiže nostalgia sa týka generácie dnešných tridsiatnikov-štyridsiatnikov, prevažne v Spojených štátoch. Na nás z televízora čumeli iní matelkovia a kukovia.

Autori sa veľmi snažia ostať nad vecou a pripomínať divákom, že nejde o život, iba o film. Výsledný gag zväčša funguje (napríklad cestovanie po mape). Ak náhodou nie, na chvíľu sa odhalí jednoduchosť a priamočiarosť scenára. Muzikálové čísla sú tiež plné sebairónie, textovo aj choreograficky. Nezáväzný entertainment sa dá robiť vkusne, a tak, aby ste nevyzerali, že vám strasti života nič nehovoria. Asi preto Richmanove dialógy pripomínajú Georgea W. Busha v horších dňoch a asi preto sa Gery (Jason Segel) a Mary (Amy Adams) po desiatich rokoch vzťahu stále nevzali.

Ústredný song prvého filmu o Muppets, The Rainbow Connection, ktorý tu má reprízu, bol nominovaný na Oscara. Man or Muppet, jedna zo šiestich nových piesní v soundtracku, Cenu akadémie práve získala. Pesnička komentuje problémy pri nadobúdaní toho, čomu obvykle hovoríme „osobnosť“, „dospelosť“ alebo „samostatnosť“ alebo „svojstojnosť“. Riešenie dilemy „človek alebo bábka“ spočíva v jednoduchej dialektike – dve protikladné veci sa stretnú a vytvoria tretiu. Téma spája tento film so silnou tradíciou amerických „daj sa dokopy“ príbehov, po ktorých sa človek cíti tak… ľudsky. Dvojica hlavných predstaviteľov robí film znesiteľným aj na sledovanie v páre. Našťastie, herci nezaberajú viac miesta než bábky. Ak aj neviete veľa o televíznej Muppets Show či o Jimovi Hensonovi, film vás ľahko vtiahne do deja a po celý čas si zachováva detskú bezprostrednosť. Jason Segel vraj „miluje Disneyland“. Kto by to bol povedal.