Trojuholník smútku © 2022 ASFK Trojuholník smútku © 2022 ASFK

V kinách aj na streame, tam sme minulý rok podľahli filmovému čaru aj my, ktorí píšeme pre web Cinemaview. Tak, ako aj v rokoch minulých, aj teraz sme si zostavili vlastný rebríček tých snímok, ktoré sa nám v roku 2022 páčili najviac.

Do aktuálneho hlasovania sa zapojilo 8 redaktorov. O piate miesto sa kvôli rovnosti bodov podelili superhrdina a horúci adept na Oscara za najlepší film.

Batman © 2022 Warner Bros.

5. The Batman
V súčasnej kinematografii asi ťažko nájsť postavu, ktorá dostáva toľko šancí stále vypredať kiná ako Batman. Jeho ďalšia inštancia si napriek obrovskému pretlaku “batmanoviek” razí vlastnú cestu a robí to veľmi dobre. Stávka na temnú noirovú atmosféru a komornejší prístup ku komiksovému megalomanského hrdinovi možno nesadla všetkým, no každého cinefila udržala na ihlách a to bezmála 3 hodiny. Pattisonov a Reevesov Batman je drsný, priamočiary a splnil neľahkú úlohu ponúknuť divákom niečo, čo už dlho (nielen) v superhrdinskom univerze nevideli.

Ivan Rokošný

Everything Everywhere All at Once © 2022 A24

5. Všetko, všade, naraz

Bolo by tak trochu prekvapením, ak by sa do nášho rebríčka neprebojoval aj multižánrový počin Všetko, všade, naraz. Ťažko charakterizovateľná snímka dostala už množstvo prívlastkov – od absurdnej až po filozofickú. Pod maskou výpravného sci-fi, fantasy, či kung-fu filmu sa však skrýva komorná rodinná dráma, ktorá sa snaží na strastiach jednej typickej imigrantskej rodiny poukázať na problémy dneška. Navyše, ponúka aj riešenie. Snáď si ho stihnete všimnúť.

Všetko sa totiž odohráva až v zbesilom tempe. Ale ak nemáte chuť venovať sa otázkam zmyslu života a ďalším neraz filozofickým témam, skvele to funguje aj ako čistá zábava. Hlavných úloh sa navyše výborne zhostili Michelle Yeoh, ktorú už netreba bližšie predstavovať, a vietnamský herec a choreograf bojových scén Ke Huy Quan.

Michal Klembara

Severan © 2022 CinemArt SK

4. Severan

Severan je možno divácky najústretovejším kúskom Roberta Eggersa, od skutočného mainstreamu má však stále ďaleko. Našťastie. Film, v ktorom herecky exceluje Anya Taylor-Joy a Alexander Skarsgård si svojou animálnosťou podmaňuje každú sekundu na plátne, nemôže chýbať v žiadnom rebríčku top filmov roka. Dôvody? Verné zobrazenie severskej mytológie, kde naturalizmus synergicky laškuje s halucinačným realizmom. Scenáristicky presvedčivá relativizácia dobra a zla. Hra s fatalizmom a individualizmom s prvotriednym ťahom na bránku. A, samozrejme, nekompromisné jatky, kde sa krv počíta na hektolitre a odseknuté časti tela dotvárajú kulisu Škandinávie 10. storočia. Výborná práca po všetkých stránkach.

Róbert Humeník

Na nože: Glass Onion © 2022 Netflix

3. Glass Onion: A Knives Out Mystery

Séria o prípadoch detektíva Benoita Blanca sa presunula z kín na Netflix, jej kvalite to však neublížilo. Nový prípad mal opäť hviezdne obsadenie, napätie, zaujímavú zápletku aj vtipné momenty. Film plný prekvapení si opäť požičiava tie najlepšie postupy svojich detektívnych predchodcov a zároveň im tým skladá hold. Pre fanúšikov detektívok a pre tých, ktorým sa páčil úvodný film, je Glass Onion povinnou jazdou. Napriek pár výčitkám by som ho bez problémov odporučil aj širšiemu publiku.

Ján Janočko

Top Gun: Maverick © 2022 Paramount Pictures

2. Top Gun: Maverick

Tom Cruise sa vrátil ako Pete Maverick Mitchell do stíhacieho kokpitu po neskutočných 36 rokoch. Toľko trvalo, kým sa našiel dostatočne precízny scenár schopný nadviazať na nostalgickú strunu klasického originálu a zároveň ponúknuť dôstojnú príbehovú nadstavbu. Ambíciou bolo naservírovať adrenalínový zážitok schopný strhnúť aj divákov neznalých pôvodného filmu. Tom dobre vedel, že na samotnej nostalgii comeback tridsaťročia nepostaví, tak na finálnu polhodinku filmu pripravil pilotné krasolety, ktoré posunú doterajší zážitok na kraj mysliteľného. Vzdušné bojové scény zapísali nový Top Gun do historických kuloárov akčného filmu. Takto má vyzerať triumfálny návrat legendárnej značky ocenený zárobkom takmer 1 a pol miliardy dolárov.

Martin Zielosko

Trojuholník smútku © 2022 ASFK

1.Trojuholník smútku

Ruben Östlund útočí na konzumnú spoločnosť svojím nezameniteľným ostrovtipom. Trojuholník smútku nás prevedie realitou hesla „Všetci sme si rovní“ a čo od neho v dnešnej dobe skutočne očakávať. Čerstvý vzťah modela Carla a influencerky Yayi je povrchný a na oko perfektný. Vo svete rýchlosti a paradoxov dostanú šancu prehĺbiť a zvážiť svoj cit až po stroskotaní všetkých nádejí. Rovnako majú aj pokrivení preživší možnosť na nápravu. Ako veľmi však môžeme veriť v lepšiu budúcnosť? Satira, ktorá zatriasla nielen s našimi životnými hodnotami, no taktiež žalúdočnými šťavami.

Karin Kissová