Keď v roku 1990 nezamestnanej učiteľke Jo Rowlingovej počas jazdy vlakom z Manchestru do Londýna zišiel na um nápad s čiernovlasým čarodejníkom s okuliarmi, určite netušila, aký veľký úspech táto jej postava zožne. A zaručene o tom bola presvedčená ešte menej, keď sa jej agentovi takmer rok nedarilo zohnať vydavateľa pre jej dielo. Až osem nakladateľských domov odmietlo Harryho Pottera, než mu dali šancu v Bloomsbury, no aj to len za podmienok, že rukopis radikálne skráti a bude publikovať pod bezpohlavným menom J.K. Rowling, pretože vydavateľ predpokladal, že malí chlapci by nečítali príbehy od ženskej autorky.
Všetko sa zmenilo po 30. júni 1997, kedy bola prvá časť série oficiálne vydaná vo Veľkej Británii. Odvtedy zelenooký čarodejník z pera Jo Rowlingovej lámal rekordy. Dodnes boli jeho jednotlivé časti preložené do 87 jazykov a predalo sa viac ako 400 miliónov kópií po celom svete. Preto keď Rowlingovú v roku 1999 oslovila americká produkčná spoločnosť Warner Bros, prišiel čas na to, aby si konečne kládla podmienky autorka. Predala Warner Brosu práva na filmové verzie svojich kníh za dva milióny s tým, že spoločnosť dostala práva iba na príbeh a nie postavy, takže bez Rowlingovej súhlasu nemôže v budúcnosti natáčať filmy s použitím jej hrdinov a okrem toho do jednotlivých potterovských snímok môžu byť angažovaní iba herci anglického pôvodu. S výnimkou štvrtej časti, v ktorej sa objavujú čarodejnícke školy z Bulharska a Francúzska.
Kameň mudrcov (2001)
Prvý diel Harryho Pottera mal pôvodne režírovať Steven Spielberg, no od tohto postu ustúpil, pretože nesúhlasil so základnou požiadavkou autorky ohľadne britského obsadenia a do hlavnej úlohy chcel dosadiť svojho obľúbenca spomedzi detských hercov, Haley Joel Osmenta. Po Spielbergovi prišli do úvahy viacerí kandidáti, z nich Rowlingová preferovala Terryho Gilliama, napokon však toto miesto dostal Chris Columbus, ktorého preslávili detské snímky série Sám doma. Chris a Jo začali spolu pátranie po obsadení troch hlavných postáv – Harryho, Rona a Hermiony. Nemali to ľahké, uchádzali sa o ne deti z celej Británie a iba o hlavnú úlohu malo záujem viac ako 60 tisíc chlapcov. Víťazmi napokon boli vtedy neznámi Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watsonová. Povrávalo sa, že Radcliffe dostal úlohu hlavne pre totožný dátum narodenia so svojou postavou. Obaja sa síce narodili v júli, no Harry oslavuje narodeniny o sedem dní neskôr.
Rowlingovej sa podarilo udržať čisto anglické obsadenie hercov, a tak sa do filmu nedostali americké hviezdy ako Drew Barrymoreová, ktorá sa prezentovala ako veľká fanúšička knižnej série a Robin Williams, ktorý dokonca ponúkal svoje komediálne umenie bez nároku na honorár. Do filmu sa dostal jediný Ír, Richard Harris. Zobral úlohu Albusa Dumbledora iba preto, že sa mu jeho vnučka vyhrážala tým, že s ním inak do konca života neprehovorí. V Kameni mudrcov si zahrala aj americká herečka Zoë Wanamakerová ako inštruktorka lietania madam Hoochová. Pravdepodobne sa jej podarilo oklamať produkciu, keďže sa preslávila najmä v britských filmoch a najskôr jej na to možno prišli, pretože z druhého filmu bola jej postava už vyškrtnutá.
Počas nakrúcania prvého dielu sa vyskytlo viacero problémov. V mestečku Gloucester chceli producenti natočiť niektoré rokfortské scény v miestnej katedrále, lenže obyvatelia protestovali proti odohrávaniu čarodejníckych výjavov v ich svätostánku. Nakoniec si tu štáb predsa len vykonal svoju prácu bez väčších komplikácií a sľubovaných barikád. Daniel Radcliffe začal mutovať a jeho hlas sa v priebehu filmu zmenil tak, že produkciu podozrievali z dodatočného predabovania. Okrem toho sú hercove oči v skutočnosti modré, zatiaľ čo Harry podľa knihy zdedil zelené oči po svojej mame. Pre nepohodlie pri aplikovaní šošoviek sa musela farba očí dodatočne editovať vo všetkých scénach. Prácu navyše mali aj s každým záberom, v ktorom bol spomenutý Kameň mudrcov. Ten je v americkej verzii premenovaný na Čarodejníkov kameň, pretože americké deti si tento starý alchymistický termín nespájajú s mágiou, a tak museli každú takúto scénu točiť dvakrát s použitím oboch termínov. Nadmerné úsilie sa im napokon vyplatilo. Kameň mudrcov mal v Spojených štátoch dovtedy najviac otváracích premietaní v presne 3762 kinách a do februára 2002 bol druhý v rebríčku najlepšie zarábajúcich filmov po Titanicu.
Tajomná komnata (2002)
Natáčanie druhej časti sa začalo iba dva dni po premiére Kameňa mudrcov. Nového učiteľa obrany proti čiernej mágií mal hrať Hugh Grant, no pre nabitý program musel ponuku odmietnuť. Napokon si vo filme zahrali všetky štyri deti režiséra Chrisa Columbusa. Dcéra Eleanor stvárnila Susan Bonesovú už aj v prvom filme, Violet sa ukázala ako dievčatko s kvetmi, syna Brendana ste mohli zhliadnuť ako chlapca na schodisku a Isabella Columbusová sa objavila v obchode s čarodejníckymi učebnicami. Zvláštnosťou je, že predstaviteľ Toma Riddla mal v čase nakrúcania 23 rokov, pričom pôvodne hľadali chlapca vo veku od 15 do 17 a herečka stvárňujúca Umrnčanú Myrtu Shirley Hendersonová mala dokonca 40. Daniel Radcliffe mal pôvodne za účinkovanie v tejto snímke zinkasovať len 125 tisíc libier, no po proteste hereckej únie sa táto suma zvýšila na dva milióny.
Zo zaujímavostí z nakrúcania môžeme spomenúť, že pri robení scény oneskoreného príchodu Harryho a Rona na Rokfort štáb zničil až štrnásť modrých Fordov a Dobbyho na pľaci nahradila oranžová lopta na palici. Domáci elf bol totiž vytvorený digitálne. Vo filme sa objavil aj Gandalf Sivý, jeho portrét visel v pracovni Albusa Dumbledora. Nešťastie postretlo Emmu Watsonovú, ktorá si zlomila zápästie a obviazanú ruku potom musela skrývať v rukáve. Kvôli nej bol nútený Chris Columbus zmeniť záverečnú scénu, v ktorej mala pôvodne podľa scenára objať oboch svojich kamarátov. Hanbila sa urobiť tak pred celým štábom, preto sme v kine videli, ako objala iba Harryho a s Ronom skončila pri váhavom podaní ruky.
Prvé premietania Tajomnej komnaty sprevádzali malé komplikácie najmä pre upratovačov kinosál, pretože mnohým deťom pri pohľade na Rona zvracajúceho slimáky prišlo rovnako nevoľno. Premiéru filmu však sprevádzala ešte jedna omnoho smutnejšia správa. Krátko pred uvedením snímky zomrel Richard Harris.
Väzeň z Azkabanu (2004)
Práce na tretej časti poznačilo niekoľko výrazných zmien. Michael Gambon nahradil zosnulého Richarda Harrisa ako rokfortského riaditeľa. Najprv rolu Albusa Dumbledora ponúkli Ianovi McKellenovi, no ten zostal verný jedinému čarodejníkovi svojho života. Okrem toho sa Chris Columbus vzdal režisérskej stoličky. Ako dôvod uviedol nedostatok času pre rodinu a zároveň vyjadril túžbu vrátiť sa k ďalšiemu dielu po krátkom oddychu. Chvíľu sa povrávalo, že ho vystrieda Spielberg, ktorý bol prvou voľbou Warner Bros. Na toto miesto navrhli aj Guillerma del Tora, ten však odmietol kvôli prvému Helloboyovi. Napokon bol tou správnou voľbou ďalší mexický režisér, Alfonso Cuarón. V zmluve s produkčnou spoločnosťou mal špeciálnu klauzulu, ktorá mu zakazovala nadávať pred detskými hercami. V rámci spolupráce s mladými hviezdičkami im dal napísať sloh na tému charakteristiky ich postáv. Emma Watsonová to v štýle Hermiony prehnala a odovzdala až šestnásťstranovú prácu, Daniel Radcliffe iba krátke jednostranové zhrnutie a Rupert Grint svoj sloh nikdy neodovzdal. Cuarón dal zabrať aj odborníkom na špeciálne efekty. Mal zvláštnu požiadavku na stvárnenie Dementorov – chcel, aby neboli animovaní, ale hraní bábkami. Technici sa snažili splniť jeho podmienku celých šesť mesiacov, dokonca skúšali natáčať zostrojené bábky pod vodou, aby dosiahli požadovaný spomalený pohyb, no nakoniec sa režisér musel aj tak zmieriť s počítačom generovanými strážcami Azkabanu. Cuarón chcel do filmu vložiť aj čosi zo svojho dedičstva, a tak si skutočne pozorný divák môže všimnúť, že na cintorínskej fontáne pred vežou s hodinami je zobrazených niekoľko orlov žerúcich hady. Tento motív sa nachádza aj na mexickej zástave.
Počas natáčania si Alfonso Cuarón s Alanom Rickmanom vystrelili z mladého Radcliffa, keď mu do spacieho vaku nainštalovali elektronický prdiaci vankúšik na diaľkove ovládanie. Mladý herec napriek tomu zostával v postave a pokúšal sa dohrať celú scénu, zatiaľ čo sa na ňom celý štáb smial.
Ohnivá čaša (2005)
Keďže natáčanie štvrtého dielu sa začalo už počas postprodukčných prác na Väzňovi z Azkabanu, Alfonso Cuarón musel odmietnuť ponuku na režírovanie Ohnivej čaše, a tak ho nahradil Mike Newell. Ten sa rozhodol nenasledovať návrh Warner Bros na rozdelenie obsažnej knihy na dva samostatné filmy a poslúchol svojho predchodcu, ktorý mu poradil, že vhodnou selekciou môže stále dosiahnuť vyváženú snímku. Pred natáčaním sa v jednom z rozhovorov vyjadril nasledovne: „Vo svojom filme chcem narušiť vžitú predstavu, že deti sú dobručkí anjelikovia. Podľa mňa sú kruté, zlé, nenávistné, skazené, jednoducho krvilačné potvory. Veď sa v nich skrýva zárodok dospelého človeka!“ Posúdenie toho, či sa mu zámer podaril, nechávam už na vás.
O úlohu Cho Changovej sa uchádzalo viac ako tritisíc adeptiek, pretože práve táto študentka má v ďalšej časti právo prvého bozku Harryho Pottera. Najdiskutovanejšou postavou bolo však obsadenie Lorda Voldemorta. Po internete a médiami sa šírili klebety, že ním bude britský komik Rowan Atkinson alebo John Malkovich. Napokon sa ním stal Ralph Fiennes.
Ohnivá čaša sa zapísala do knihy filmových rekordov použitím najväčšieho podvodného pľacu. Daniel Radcliffe pri natáčaní týchto scén strávil viac ako 40 hodín pod hladinou a stálo ho to dva zápaly ucha. K ďalším efektom patria aj draci vystavaní v skutočnej veľkosti chrliaci oheň a digitálne odstraňovanie vyrážok hercov, ktorí sa v tom čase dostali do puberty. Významnú prácu mali aj kostyméri a najviac im dali zabrať plesové šaty pre Hermionu. Lenže na prvý pokus pri veľkolepom nástupe na scénu sa v nich Emma Watsonová potkla a skotúľala sa zo schodov.
Prvýkrát boli vo filme vynechané metlobalové scény na Rokforte, vynahradil ich však profesionálny zápas zo svetových majstrovstiev hneď na začiatku. V čase natáčania štvrtej časti začal Daniel Radcliffe účinkovať v kontroverznej divadelnej hre Equus, ku ktorej sa na internete objavili jeho nahé fotografie. Rowlingová sa snažila svoje pobúrenie zakryť vyhlásením, že sa na neho pokúšala poslať viaceré obliekacie kúzla, no on ich všetky úspešne odvrátil!
Fénixov rád (2007)
Novým režisérom filmovej série sa stal David Yates a medzi inými k hercom pribudla mladá Evanna Lynchová ako Luna Lovegoodová. Svoju postavu opísala v rozhovore ako závan čerstvého vzduchu, dokonale zvládla jej stvárnenie a dokonca pre ňu sama urobila redkvičkové náušnice. Helen McCrory mala pôvodne hrať Bellatrix, no musela sa tejto role vzdať pre tehotenstvo. Nahradila ju Helena Bonham Carterová, ktorá ako pološialená smrťožrútka doslova zažiarila. Helen McCrory si v šiestom filme napokon zahrala jej sestru a Dracovu mamu Narcissu.
Najnáročnejšie pre technikov bolo stvárnenie ministerstva mágie a samotného oddelenia veštieb. Táto miestnosť je prvou plne animovanou scénou v hranom filme – vrátanie poličiek a všetkých vešteckých sfér. Vo Fénixovom ráde sa po prvýkrát objavilo veľké čarodejnícke duelovanie, ktoré pripravil tanečný choreograf. Ten doslova učil mladých hercov súbojové kroky. Zaujímavosťou je, že podpisy Harryho, Rona a Hermiony na listine členov Dumbledorovej armády sú totožné s tými knižnými. Špeciálne opatrenia sprevádzali distribúciu Fénixovho rádu, do kín sa dostal pod falošným označením Havran.
Dary smrti (2010-2011)
Guillermo del Toro po odmietnutí ponuky režírovať Väzňa z Azkabanu kvôli Hellboyovi a Polovičného princa pre Hellboya II. prejavil záujem práve o poslednú časť Harryho Pottera. Urobil tak však už príliš neskoro, pretože Warner Bros medzitým podpísalo zmluvu s Davidom Yatesom. Natáčanie sa začalo 16. februára tohto roku a štáb už má za sebou jednu z najdiskutovanejších scén, bozk Rona a Hermiony. Dary smrti budú rozdelené na dve časti, z ktorých prvá bude mať premiéru v novembri 2010 a druhá až v lete 2011. Hudbu zloží opäť John Williams a hlavné postavy stvárni trojica hercov Radcliffe, Grint a Watsonová až do konca.