Jack Reacher: Posledný výstrel (Jack Reacher) © 2012 Bontonfilm SK Jack Reacher: Posledný výstrel (Jack Reacher) © 2012 Bontonfilm SK

Posledné mesiace výrazne vylepšujú filmový dojem z celého tohto roka. Po tituloch ako Skyfall, Atlas mrakov, Argo a mnohé ďalšie nám filmový distribútori nadelili aj pestrý december, ktorý ukrýva niekoľko titulov hodných povšimnutia, či očakávateľných hitov. Vybrali sme tentoraz podľa nás päť najzaujímavejších z nich.

Anna Karenina
premiéra 6. 12.

O románe Anna Karenina od ruského klasika Leva Tolstoja sa na škole určite učil každý z nás. Menej bolo takých, ktorý ho aj prečítali. Už zajtra však prichádza do kín šanca dobehnúť zameškané. Najnovšia filmová adaptácia (už 12 v poradí) pochádza z pera Toma Stopparda, ktorý napísal scenár napr. k filmom Zamilovaný Shakespeare, Enigma a Brazil. Okrem toho je autorom mnohých divadelných hier. O réžiu sa postaral Joe Wright známy vďaka snímkam Pride & Prejudice, Atonement a Hanna. Svetová premiéra prebehla už v septembri na festivale v Toronte. Kritika sa v názoroch na film nezhodla, ale prekvapujúco často sa objavuje chvála na predstaviteľku titulnej postavy Keiru Knightley. Snímka vznikla v britsko-francúzskej koprodukcii.

Príbeh je zasadený do prostredia ruskej vysokej šlachty. To vo filmoch často nevidíme. Anna Karenina naráža na rodinné a spoločenské konvencie pri snahe byť vo svojom živote šťastná. Zamiluje sa do grófa Alexeja Vronského (Aaron Taylor-Johnson), ale ako žena vysokého štátneho úradnika Alexea Karenina (Jude Law) nemôže len tak ľahko odísť. Navyše je stále aj matkou. Tolstoj sa na príbehu Kareninovcov a ich súputníkov snažil odkryť pokrytectvo doby a vtedajšej morálky.

Hobit: Neočakávana cesta
premiéra 13. 12.

Fanúšikovia Tolkiena, či filmovej série Pán prsteňov sa zaiste potešili adaptácii románu The Hobbit, ktorý predchádzal populárnej trilógii. Medzičasom sa však z jedného filmu vykľula hneď trilógia. Myslieť si už o tom môžeme čokoľvek, ale Peter Jackson sa aspoň snaží nenechať fanúšikov dlho čakať. Druhá časť sa do kín dostane presne o rok a tretia potom už v lete 2014. Obsadenie snímky vyzerá skvele. V hlavných úlohách sa objaví mnoho výborných britských hercov ako Martin Freeman, Ian McKellen, Andy Serkis, Benedict Cumberbatch a ďalší.

Viac informácii v našom preview.

Pí a jeho život
premiéra 20. 12.

Na záchrannom člne sa stretli mladík, zebra, hyena, orangutan a Richard Parker. Nie, takto nezačína vtip a Richard Parker je bengálsky tiger. Síce mi stále nejde do hlavy, ako sa mohlo toto všetko pomestiť do jedného člna, zrejme to nebude vo filme to podstatné. Dobrodružná dráma Pí a jeho život vznikla podľa rovnomenného románu kanadského autora Yanna Martela, ktorý s ním získal vo svete viacero prestížnych cien.

Pí (Suraj Sharma) je indický chlapec, ktorý žil so svojou rodinou v ZOO. Keď mal 16 rokov jeho otec sa rozhodol rodinný podnik predať a presťahovať sa aj s celou rodinou do Kanady. Berú so sebou aj zvieratá, aby ich neskôr predali. Ich nákladnú loď však zastihne silná búrka a potopia sa. Na druhý deň sa Pí prebúdza v záchrannom člne s hore uvedením osadenstvom. Po niekoľkých prirodzených incidentoch medzi zvieratami ostáva Pí už len s Richardom Parkerom a čaká ich ešte dlhá cesta za záchranou. Príbeh má však aj druhú verziu, v ktorej členovia posádky lode nahrádzajú zvieratá. Tu sa ako kuchár objavuje aj Gérard Depardieu. Pí a jeho život je filmom o viere, o živote a o ďalších veciach, ktoré si v ňom môžete nájsť.

Jack Reacher: Posledný výstrel
premiéra 27. 12.

Tento mesiac sa s adaptáciami literárnych diel asi roztrhlo vrece. Tentoraz ide o filmové spracovanie románu One Shot britského autora Leeho Childa. Ústredným hrdinom je bývalý vojenský policajt Jack Reacher. Akčná kriminálna dráma uvedie v hlavnej úlohe nestarnúceho Toma Cruisa. O réžiu aj scenár sa postaral Christopher McQuarrie, ktorý s Cruisom už čo to spáchal. Podpísal sa napríklad pod scenár Valkyrie a podieľal sa aj na poslednej Mission: Impossible. Pôjde však iba o jeho druhý režijný počin po nie príliš vydarenej snímke The Way of the Gun.

Potom, čo je naraz zastrelených päť ľudí, polícia so všetkým nasadením dolapí podozrivého. Dôkazy ich privedú k bývalému armádnemu snajperovi Jamesovi Barrovi (Joseph Sikora). Polícii povie len to, že majú zlého muža a chce, aby zavolali Jacka Reachera. Inak o tom, čo sa stalo, aj pod váhou všetkých dôkazov mlčí. Príchodom Jacka sa však jasný prípad mení v náročnú kauzu, ktorá môže stáť život mnohých ľudí i jeho samotného. Neváha totiž v hľadaní pravdy podstúpiť akékoľvek riziko.

Ďalšie postavy stvárnili Rosamund Pike, Robert Duvall a nemecký režisér Werner Herzog (Temný úsvit, Zlý poliš). Viac o atmosfére a štýle filmu napovie výborný trailer. Ak snímka uspeje, sú v pláne aj pokračovania. Mohla by tak vzniknúť pekná séria filmových kriminálok.

Frankenweenie
premiéra 27. 12

Po slabšie prijatych komediálnych Temných tieňoch prichádza Tim Burton s filmom, ktorý iste ocenia všetci jeho fanúšikovia. Frankenweenie je remake rovnomenného polhodinového filmu z roku 1984, ktorý vytvoril sám Burton. Pozmenený príbeh teraz pretavil do celovečerného komediálneho hororu. Frankenweenie má aj niekoľko prvenstiev. Ide o prvý čiernobiely a zároveň prvý stop-motion animovaný film uvedený v kinách IMAX 3D.

Vincent Frankenstein, mladý filmár a vedec, si žije pokojným životom v tichom susedstve so svojimi rodičmi a psom Sparkym. Otec znepokojený synovou izoláciou od rovesníkov ho pomkne k tomu, aby sa pokúsil dosiahnuť úspechy aj mimo vedu. Začne hrať baseball a počas prvého zápasu sa mu podarí home run. Pritom ako sa Sparky snaží chytiť loptu, ho zrazí auto. Chlapec, zronení stratou psa a inšpirovaný hodinou o efekte elektriny na mŕtve žaby, sa ho rozhodne oživiť. Experiment sa podarí, ale potom, čo sa o jeho úspechu dozvedia spolužiaci majúci svoje vlastné plány s oživovaním mŕtvych zvierať, veci sa skomplikujú a v ohrození je celé mesto.