Po slabom júli v našich kinách, keď nás z biedy vytrhol jedine posledný diel Harryho Pottera a potom zopár príjemných titulov na samom konci mesiaca, nás čaká nepomerne sľubnejší august. Niektoré z nižšie uvedených filmov už majú po premiére a je tak isté, že sa máme na čo tešiť. V tomto článku si urobíme krátky prehľad toho, na čo sa neoplatí zabudnúť. Do kina sa nedá ísť na všetko, takže vyberajte.

Prvý týždeň, premiéra 4. augusta:

Captain America: Prvý Avenger
Marvel (od roku 2009 súčasť The Walt Disney Company) pokračuje v prípravách svojho najočakávanejšieho projektu The Avengers. Vďaka tomu máme na plátnach kín v posledných rokoch najviac filmových adaptácií komiksov v histórii, keďže sa pridávajú aj iné štúdiá. Marvel postupne uvádza samostatným filmom všetkých potrebných avengerov. V tomto roku prišiel na rad aj Captian America.

Hlavnou postavou je Steve Rogers (Chris Evans), ktorý sa po vydarenom vojenskom experimente stáva supervojakom. Keďže sa však armáda bojí nasadiť tak vzácny výtvor do boja, oblieka si kostým a pod menom Captian America sa vydáva zachraňovať svet, teda Spojené štáty. Ústredným záporákom bude fašistický Red Skull (Hugo Weaving). Príbeh sa odohráva v roku 1942, teda počas Druhej svetovej vojny. Americká premiéra bola 19. júla a reakcie divákov i kritiky sú viac ako dobré. Čo sa už nedá povedať o zelenom lampášovi. Viac o Captian America v našom preview: https://www.cinemaview.sk/clanok/1865/detail/captain-america-prvy-avenger.

Lidice
Česko-slovenská dráma zasadená do obdobia Druhej svetovej vojny prináša príbeh Lidic cez životné osudy a medziľudské vzťahy obyčajných ľudí. Tragédia, ktorá nasledovala ako pomsta Nacistov za úspešný atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, spôsobila úplný zánik tejto českej obce a smrť väčšiny jej obyvateľov. Mala sa stať varovaním pre odboj a svet, ale jej účinok bol presne opačný. Ľudí ešte viac presvedčila o potrebe skoncovať s fašistickým Nemeckom.

V snímke hrajú Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár, Ondřej Novák, Jan Budař, či Milan Kňažko. Podľa skutočného príbehu napísal scenár Zdeňek Mahler, ktorý v roku 2007 zaň získal Českého leva za najlepší nezrealizovaný scenár. Ide o adaptáciu Mahlerovej knihy Nokturno. Režíroval Petr Nikolaev, ktorý sa v minulosti zaskvel snímkami Báječná léta pod psa (1997) a …a bude hůř (2007).

Druhý týždeň, premiéra 11. augusta:

Zrodenie planéty opíc
Jeden z najočakávanejších filmov dneška. Po Timovi Burtonovi a jeho Planéte opíc druhý pokus o obnovenie známej a stále obľúbenej scifi série. Tentokrát však nepôjde o remake, ale skôr o jej reštart. Snímka Zrodenie planéty opíc totiž prinesie vlastný originálny príbeh. Uvidíme ako sa to bude nakoniec uberať a ako veľmi sa príbeh vzdiali od pôvodnej série.

Hrdinom príbehu je Will Rodman (James Franco), vedec pracujúci v San Franciscu na liečbe Alzheimerovej choroby. Testy robí na opiciach. Prvým testovacím subjektom je šimpanz Cézar (Andy Serkins). Liečba však geneticky ovplyvní spôsob akým Cézar uvažuje a stane sa z neho v podstate nový druh, ktorý sa svojou inteligenciou približuje človeku. Podarí sa mu ujsť so svojej klietky a liečbu podáva aj ostatným opiciam. Čoskoro nastáva vojna medzi človekom a opicami. Zdá sa, že jediný, kto môže opice zastaviť je práve ten, ktorý to spôsobil, Rodman.

Štvrtý týždeň, premiéra 25. augusta:

Kovboji a votrelci
A máme tú ďalšiu adaptáciu komiksu. Grafický román Cowboys & Aliens vytvoril v roku 2006 Scott Mitchell Rosenberg, ktorý sa na jeho sfilmovaní podieľa ako producent. Rovnomenný film sa dostáva do zámorských kín už tento víkend, k nám o necelý mesiac. Hviezdne obsadený a s možno trochu divným námetom. Premiéru mal film pred pár dňami na Comic-Cone v San Diegu a je zrejmé, že nesadne všetkým. Režíroval Jon Favreau, síce hlavne herec, ale ako režisér má za sebou napríklad oba diely Iron Mana.

Píše sa rok 1873 a nachádzame sa v Arizone, v malom mestečku Absolution. Ako sa zakrátko dozvieme, práve toto miesto si vybrala za začiatok invázie na Zem neznámi votrelci. Samotársky Jake Lonergen (Daniel Craig) sa prebúdza s amnéziou a s zvláštnym kovovým náramkom na ruke. Obyvatelia mestečka na čele so šerifom Woodrowom Dolarhydom (Harrison Ford) ho považujú za hľadaného zločinca. Čeliac mimozemskej hrozbe sa však stáva vďaka náramku jediným, kto im môže pomôcť. Ďalej hrajú aj Olivia Wilde (Tron) a Sam Rockwell (Milujte svojho zabijaka, Moon).

Lepší svet
Dánsko-švédsky film z produkcie Zentropy, spoločnosti Larsa von Triera. Snímka režisérky Susanne Bier (Po svadbe, Spálené spomienky) získala v tomto roku Oscara pre najlepší cudzojazyčný film a niekoľko ďalších cien. Ideálne pre filmové kluby. Bude to pre ne prvý titul novej sezóny.

Táto dráma sa zameriava na osudy dvoch rodín, ktoré spája náhodné priateľstvo ich synov. Elias, ktorého otec Anton (Mikael Persbrandt) pracuje ako lekár v sudánskom utečeneckom tábore, je v škole šikanovaný. Našťastie sa mu rozhodne pomôcť Christian, ktorý sa do mesta práve presťahoval z Londýna len so svojim otcom, keďže matka nedávno podľahla rakovine. Na tomto ťažko základe sa začne odvíjať príbeh oboch chlapcov, ktorý možno neskončí až tak zle ako sme zo severských filmov zvyknutí.

Počas augusta sa do našich kín dostanú aj Šmolkovia, Autá 2 a Barbar Conan. Všetko sú to filmy, ktoré si svojho diváka určite nájdu, aj keď to podľa nás nebude taká kvalitná a zaujímavá „podívaná“ ako v prípade vybranej päťky.