Wallace and Gromit: A Matter of Loaf and DeathŽáner: animovaná krátkometrážna komédia
Minutáž: 30 minút
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Rok: 2008

Réžia: Nick Park
Scenár: Nick Park, Bob Baker
Kamera: Dave Alex Riddett
Hudba: Julian Nott
Hrajú: Peter Sallis, Sally Lindsay, Melissa Collier, Sarah Laborde, Geraldine McEwan

Dvojica postavičiek Wallace a Gromit sa dostala do širšieho povedomia vďaka filmu Wallace & Gromit: Prekliatie králikodlaka z roku 2005, ktorý získal už dovedna 30 ocenení, medzi nimi aj Oscara za najlepší celoverečný animovaný film. Ich svet a príbehy sú však rozsiahlejšie.

Wallace a Gromit sa na televízne obrazovky dostali prvý krát v roku 1989 v krátkom filme A Grand Day Out. Od vtedy bolo okrem už spomínaného celovečeráku vyrobených aj desať 60 až 180 sekundových snímok a najmä ďalšie tri krátke filmy. Posledný z nich s názvom A Matter of Loaf and Death (Otázka chleba a smrti) si premiéru odbil počas posledných Vianoc na BBC One.

Celá táto séria vzniká v britskom štúdiu Aardman Animations, ktoré sa celosvetovo preslávilo animovaným filmom Slepačí úlet (Chicken Run). Vďaka jeho úspechu mohli nakrútiť aj celovečerák Wallace a Gromita. Ak ste videli jednu z týchto dvoch vydarených snímok, tak viete aký druh animácie je pre týchto tvorcov typický. Postavičky sú vytvárané z hmoty podobnej plastelíne. Aj keď nejde o rozsiahlu sériu, získala si mnoho fanúšikov a dočkala sa dokonca aj dvoch spin-off seriálov. Najznámejší z nich je od roku 2007 vysielaný Shaun the Sheep.

Autorom Wallace a Gromita i všetkých filmov s ich dobrodužstvami je Nick Park. Tento svetovouznávaný animátor má na svojom konte napríklad štyroch Oscarov a ďalších 40 cien z celého sveta – väčšinu práve za Wallace a Gromita. Do tímu Aardman Animations sa pridal v roku 1985 a prakticky hneď na to začal popri iných projektoch pripravovať prvý kraťas s našou dvojicou hrdinov. Wallace je vynálezca, mohli by sme povedať aj rojko, ktorý nie je veľmi stavaný na praktický život. Ešteže na to všetko nie je sám. Jeho verným pomocníkom je pes Gromit, ktorý síce (a našťastie) nerozpráva, ale, ako sa v jednotlivých filmoch dozvedáme, je veľmi inteligentný, zručný a študovaný (má univerzitu pre psy).

Wallace and Gromit: A Matter of Loaf and Death Wallace and Gromit: A Matter of Loaf and Death

Najnovší prírastok do série vznikal počas minulého roka na objednávku BBC. A Matter of Loaf and Death sa odohráva v čase, keď Wallace s Gromitom rozbiehajú pekáreň a v okolí vyčína sériový vrah, ktorý sa zameriava práve na pekárov. Wallace so svojim šarmom poznamenáva, že smrť 12 ľudí je samozrejme strašná, ale aspoň budú mať viac práce. Ani ich nenapadlo, že sa môžu stať ďalším cieľom. Wallace dokonca stretáva ženu, o ktorej si myslí, že je tá práva. Gromit tak opäť bude mať plné labky práce a to nie len okolo pečenia chleba.

Všetko, na čo sme boli zvyknutý z predošlích dielov, nájdeme aj tu. Wallaceov problém s ranným vstávaním, množstvo priam veľkolepých (prinajmenšom aspoň veľkopriestorových) vynálezov, ktoré majú uľahčiť, či už dennú rutinu, alebo samotné pečenie. O kvalite snímky svedčí aj získaná cena BAFTA pre najlepší krátky animák. Úroveň animácie v ničom nezaostáva za minulými filmami, aj keď sa pracovalo rýchlejšie ako obyčajne.

Wallace and Gromit: A Matter of Loaf and Death Wallace and Gromit: A Matter of Loaf and Death

Čo mi trochu prekážalo, bol príbeh. Nepatrí zrovna medzi tie originálne. Je ľahko predvídateľný a neprekvapí. Nie je to síce tak zlé, ako to možno teraz vyzerá. Nick Park nasadil v minulosti latku možno príliš vysoko a zvykli sme si na určitú úroveň. Dej však príjmne ubieha a tých 30 minút rozhodne nebude zabitým časom. Slabší príbeh je vykompenzovaný precíznosťou, zaujímavými nápadmi, humorom a skvelým Gromitom.

Pre milovníkov série je A Matter of Loaf and Death povinnou jazdou a pre tých ostatných vhodnou možnosťou ako sa s dvojicou Wallace a Gromit zoznámiť. Osobne som rád, že po celovečernom filme sa Nick Parker opäť rozhodol vrátiť ku koreňom a urobit krátky film. Snáď nebudeme dlho čakať na ďalší prírastok.