Klubové i distribučné novinky, legendárna klasika, ale i divácky najúspešnejšie „nostalgické“ tituly uplynulého roka – to všetko nájdu priaznivci kvalitného filmu v pestrej januárovej ponuke bratislavského Filmového klubu Nostalgia, ktorý v Novom roku zahájil už devätnásty rok svojej činnosti.

Jedinečnú možnosť naposledy si na plátne vychutnať výnimočný filmový zážitok ponúka projekcia slávneho filmu geniálneho švédskeho tvorcu Ingmara Bergmana SIEDMA PEČAŤ. Mystický príbeh stredovekého rytiera Blocka, vracajúceho sa z križiackej výpravy späť do vlasti, kde sa rozšíril mor, obsahuje nezabudnuteľnú scénu, v ktorej sa pred modliacim sa Blockom zjaví Smrť – a rytier, ktorý túži poznať Boha, si od nej vymôže, že budú hrať šachovú partiu o život.

Medzi januárovými novinkami v Nostalgii nájdeme i posledný film iného slávneho tvorcu, ruského režiséra Nikitu Michalkova, ktorého snímka DVANÁSŤ je sugestívnym mrazivým príbehom, odohrávajúcim sa vo vojnou zničenom Čečensku, kde dvanásť porotcov bojuje s rozhodnutím o osude čečenského teenagera, ktorý údajne zabil svojho ruského otčima. K zaujímavým novým titulom patrí aj na najlepší európsky film roka nominovaný SIROTINEC španielskeho režiséra Juana Antonia Bayonu, ktorý nakrútil mysteriózny hororový thriller o svete, kde sa nadprirodzené veci prelínajú s realitou. Celkom iný žáner ponúka nemecká poetická komédia o vojne pohlaví ABSURDISTAN, ktorá sa odohráva v dedinke uprostred púšte, kde veľkým problémom je nielen nedostatok vody, ale najmä lenivosť mužov, ktorí milujú filozofovanie v krčme a ich ľahostajnosť vyvolá medzi ženami sexuálny štrajk. Komercionalizácii života a honbe za peniazmi sa vysmieva originálna kanadská komédia o pravom priateľstve HANK A MIKE – jej hrdinami sú dvaja ružoví zajkovia, pracujúci pre Veľkonočnú korporáciu, ktorých naštve nečakaná výpoveď.

S neobyčajne veľkým diváckym ohlasom sa v minulom roku stretli v Nostalgii všetky ďalšie tituly z jej januárovej ponuky. Rozmanité mikropríbehy ponúka kozmopolitný poviedkový film PARÍŽ, MILUJEM ŤA v réžii 21 svetoznámych tvorcov, ktorí spoločne ukázali súčasný Paríž spôsobom, aký tu ešte nebol. Najlepší britský nezávislý film roka CONTROL zachytáva príbeh Iana Curtisa, charizmatického speváka postpunkovej legendy Joy Division – melancholicky smutný a temne krásny film Antona Corbijna vypovedá o silných emóciach, láske, samote, bolesti a smrti, ale aj o úžasnej tvorivej energii. Najlepší európsky film roka 4 MESIACE, 3 TÝŽDNE A 2 DNI rumunského režiséra Cristiana Mungiu sa odohráva počas jedného pochmúrneho zimného dňa roku 1987, kedy sa študentka Gabita za pomoci kamarátky Otilie chystá na potrat, ktorý je v komunistickom Rumunsku zakázaný. Súčasný americký film zastupuje snímka ÚTEK DO DIVOČINY režiséra Seana Penna, ktorá rozpráva autentický príbeh skutočného dobrodruha hľadajúceho slobodu a nový zmysel života. V Amerike sa odohráva i prvý anglicky hovorený film svetoznámeho ázijského režiséra Wong Kar-Waia MOJE ČUČORIEDKOVÉ NOCI, ktorého hrdinami sú dvaja osamelí ľudia v newyorskej nočnej kaviarni. A najnavštevovanejší slovenský film posledných desaťročí, historická freska Juraja Jakubiska BATHORY, privádza k životu spletitý príbeh hrdej a krásnej grófky Alžbety Báthory, ktorá sa preslávila ako sadistická Čachtická pani.

JANUÁR 2009 – program FK NOSTALGIA

07.1. /19:00 SIROTINEC Juan Antonio Bayona, Špan./Mex., 2007
09.1. /19:00 ABSURDISTAN Veit Helmer, Nem., 2008
12.1. /19:00 DVANÁSŤ Nikita Michalkov, Rus., 2007
14.1. /19:00 SIEDMA PEČAŤ Ingmar Bergman, Švéd., 1956 (uvádzame naposledy!)
16.1. /19:00 PARÍŽ, MILUJEM ŤA Ethan a Joel Coen a ďalší, Fr., 2006
19.1. /19:00 HANK A MIKE Matthiew Klinck, Kanada/USA, 2007
21.1. /19:00 BATHORY Juraj Jakubisko, SR/ČR/Brit., 2008
23.1. /19:00 MOJE ČUČORIEDKOVÉ NOCI Wong Kar-Wai, Hongkong/Fr., 2007
26.1. /19:00 4 MESIACE, 3 TÝŽDNE A 2 DNI C. Mungiu, Rum., 2007
28.1. /19:00 ÚTEK DO DIVOČINY Sean Penn, USA, 2007
30.1. /19:00 CONTROL Anton Corbijn, Brit., 2007