Supernatural: Hrozby z temnotyŽáner: mystery
Krajina pôvodu: Spojené štáty americké
Minutáž: cca 42 minút
Rok produkcie: 2005-200?

Seriál vytvoril: Eric Kripke
Scenár: Eric Kripke, Sera Gamble, John Shiban, Raelle Tucker, Ben Edlund a ďalší

Réžia: Kim Manners, Robert Singer,Philip Sgriccia, Mike Rhole, Charles Beeson, Peter Ellis, David Nutter, Steve Boyum

Hrajú: Jensen Ackles, Jared Padalecki, Jeffrey Dean Morgan, Jim Beaver, Samantha Ferris, Samantha Smith

Mysteriózny seriál Supernatural z produkcie Warner Bros. prekonal očakávania. Keď bol na jeseň roku 2005 spustený, nikto neočakával, že sa dočká svojej tretej série, ktorá sa momentálne vysiela a vyzerá to tak, že len pri magickej trojke nezostane. Už po druhej epizóde bol magazínom People ovenčený piatimi hviezdičkami a zrazu mu predpovedali veľkú budúcnosť.

Hlavnou dejovou líniou je príbeh dvoch bratov, ktorí hľadajú svojho strateného otca a popri tom lovia príšery, o ktorých si normálni ľudia myslia, že neexistujú. Postupne však prichádzame na to, že za životmi hlavných hrdinov sa ukrýva hlbší a desivejší príbeh. Divák je fascinovaný rôznorodosťou a kreativitou tvorcov pri nachádzaní a realizovaní rôznych duchov a príšer z americkej mytológie a legiend. Pri sledovaní Supernaturalu Vám neodporúčam mať zhasnuté svetlá, lebo sa budete báť aj tieňa Vášho spolusediaceho…

V hlavných úlohách sú dvaja muži (vďaka čomu je drvivou väčšinou divákov práve ženské publikum) Jensen Ackles (Dowsnov svet) a Jared Padalecki (Ženy z rodu Gilmorovcov). Obaja herci dali svojim postavám neopakovateľné čaro a vynikol najmä Ackles, ktorému bezvýhradne uveríte, že naozajstným lovcom duchov už po prvej sekunde. Role hľadaného otca za zhostil Jeffrey Dean Morgan (Klinika Grace), ktorý sa ukáže v seriáli len zopár ráz, ale o to lepšie sa naňho pozerá.

Seriál je postavený najmä na vzájomnom vzťahu oboch bratov, ktorý sa počas seriálu niekoľkokrát mení. V mnohých nebezpečných situáciách sa ukazujú ich charakterové črty, ktoré potom ovplyvnia ich správanie. Obaja herci majú tendenciu posúvať svoje herecké výkony stále vyššie a pridávajú postavám aj kus zo seba. Mladší Sam je najmúdrejší z rodiny a otvorene odmietol pokračovať v rodinnom „biznise“ lovenia duchov. Odišiel na vysokú a nechal staršieho Deana s otcom. Dean je na povrchu tvrdý chlap, pre ktorého je rodina to najdôležitejšie, čo má a robí všetko, čo dokáže aby ju dal opäť dohromady. Viac ako rodinu miluje len svoje auto, Impalu ročník 67 (ktorú fanúšikovia s láskou nazvali Metallicar) a rockovú hudbu osemdesiatych rokov. A volajú sa Winchestrovci (ako tá puška;).

Vizuálna stránka seriálu je veľmi pestrá. Vzhľadom na obmedzený rozpočet triky nie sú dokonalé ale úplne postačujú na dotvorenie desivej atmosféry. O to väčšiu prácu si však tvorcovia dali s rekvizitami, ktoré sú dokonalé. Kufre áut majú lovci plné zbraní, majú presnú mušku a sú vždy štýlovo oblečení. Dean a jeho slávna kožená bunda sa objavia snáď v každej epizóde a korunku štýlu nasadil Ash v druhej sérii seriálu, keď okomentoval svoj účes (vpredu mal krátke vlasy a a vzadu dlhé-tzv. Mullet) slovami: „Biznis vpredu, párty vzadu!“

Tento úspešný seriál uvedie televízia Markíza už 24. novembra. Jeho vysielací čas sa bude pohybovať v neskorých nočných hodinách a bude závisieť od dĺžky celovečerného filmu, ktorý sa bude v daný deň vysielať. Protagonisti budu nadabovaní v slovenskom jazyku a mne nezostáva nič iné, len dúfať, že televízia zakúpi aj ďalšie série.