JerichoŽáner: dráma s prvkami scifi
Krajina pôvodu: Spojené štáty americké
Minutáž: cca 60 minút
Rok produkcie: 2006 – 2007 (prvá séria), 2008 (druhá séria)
Počet epizód: 29

Seriál vytvorili: Jon Turteltaub, Stephen Chbosky a Carol Barbee
Scénar: Stephen Chbosky, Josh Schaer, Jonathan E. Steinberg a ďalší

Réžia: Jon Turteltaub, Paul McCrane, Sanford Bookstaver, J. Miller Tobin, Steve Gomer, Helen Shaver, Matt Earl Beesley, Guy Norman Bee, Scott Peters, Seith Mann

Hrajú: Skeet Ulrich, Lennie James, Ashley Scott, Kenneth Mitchell, Brad Beyer, April Parker-Jones, Alicia Coppola, Pamela Reed, Bob Stephenson, Gerald McRaney, Clare Carey, Richard Speight Jr. a iný

Príbeh tohto zaujímavého dramatického seriálu sa odohráva v malom vidieckom meste Jericho v Kansase. Následkom jadrových útokov na viaceré mestá v USA, na začiatku seriálu uvidíme jeden takýto jadrový výbuch, sa obyvatelia mestečka dostanú do úplnej izolácie. Prerušia sa dodávky elektrickej energie a všetký druhy komunikácie z vonkajším svetom. Po chvíli sa síce prívod energie obnoví, následný elektromagnetický pulz však zničí všetky elektrické zariadenia.

Hlavným hrdinom príbehu je Jake Green (Skeet Ulrich), syn starostu Jericha, ktorý sa po rokoch vracia domov pozrieť rodinu a priateľov. Jake sa postupne stáva vodcom Jericha a snaží sa ochrániť mesto i jeho obyvateľov. Nemenej dôležitou postavou je aj Jakeov otec Johnston Green (Gerald McRaney), ktorý ako skúsený človek a veterán z Vietnamu vie pomôcť v krízových situáciách. Spomenúť môžeme aj tajomného Roberta Hawkinsa (Lennie James), ktorý sa v Jerichu objavil aj s celou rodinou krátko pred útokmi. Obyvatelia nevedia, čo sa vlastne stalo a či to niekto okrem nich prežil. Po katastrofe sa z ľudí dostáva napovrch všetko dobré aj zlé. V meste sa objavuje strach, panika, zúfalstvo a zločin. Na druhej strane niektorí jednotlivci prekvapia svojim rozhodným správaním a vôlou pômocť. Jericho sa zameriava hlavne na ľudí, ich osudy a vzájomné vzťahy v dobe, keď sa už môžno ani neoplatí žiť.

Jericho Jericho

Seriál Jericho začali v USA vysielať 20. septembra 2006 na stanici CBS. Zvláštnosťou bolo, že prvá séria bola rozdelená na dve časti po 11 dielov. Tá prvá sa vysielala do konca novembra a druhá polovica od konca februára do mája 2007. Po prvej sérii CBS seriál zrušila kvôli nízkym ratingom, ale po silnej kampani fanúšikov sa televízia rozhodla dať priestor pre dokončenie príbehu Jericha, a tak sa vo februári tohto roka objavila druhá, sedem dielna, séria. V súčasnosti sa rozhoduje o osude tretej série. V prípade úspešných rokovaní sa seriálu ujme televízia SciFi Channel, ktorá už takto zachránila viacero seriálov.

Na začiatku každej časti odzneje správa v morzeovke, ktorá sa nejako viaže k danej časti. Napríklad v prvej časti druhej série je to správa “Sme späääť!” (samozrejme v angličtine;). Je to síce maličkosť, ale poukazuje to na to, že tvorcov práca na Jerichu bavila a to je veľmi dôležité. Ak Vám seriál svojim spracovaním a príbehom sadne, môžete si byť istý, že až dokonca to inak nebude.

Televízia JOJ seriál nasadí do vysielania už 15. mája po 22. hodine namiesto seriálu Prison Break. Jericho je víťazným seriálom z diváckeho hlasovania o tom, ktorý seriál má televízia uviesť po skončení druhej série Prison Break. Z trojice ponúknutých seriálov bolo Jericho najznámejšie a už v minulosti viackrát ohlásene, takže konečné výsledky neboli veľkým prekvapením.