Originálny názov: The Bucket List

Žáner: dráma/komédia
Minutáž: 97 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Rob Reiner
Scenár: Justin Zackham
Kamera: John Schwartzman
Hudba: Marc Shaiman
Hrajú: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes, Beverly Todd, Rob Morrow, Alfonso Freeman, Rowena King

KymSiPoNasPrideKaždý človek si počas svojho života vytvára istý hodnotový rebríček, ktorý je určovaný množstvom okolností od veku daného človeka po momentálny duševný stav. Väčšinou tento rebríček obsahuje veci ako sú rodina, láska, peniaze, práca, priatelia a podobne. Na vrchole rebríčka je ale zväčša pojem zdravie. Teda niečo, čo chce naozaj každý človek. Problém ale nastáva, keď dobré zdravie je už nereálny pojem a v tom momente sa aj zmení hodnotový rebríček zomierajúceho. Ten začne myslieť skôr na veci, ktoré by ešte dokonca životachcel urobiť. Takýto zoznam sa po anglicky povie The Bucket List a to je aj názov filmu, ktorý sa na život umierajúcich snaží pozerať z nadhľadu a s humorom.

Edward Cole (Jack Nicholson) je boháč. Vlastní napríklad aj nemocnicu, v ktorej sa sám ocitne potom ako sa zdravotne zrúti a zistia u ňho rakovinu, ktorú už nie je možné vyliečiť. Z počiatku je z tejto správy mimo, ale potom, ako sa bližšie zoznámi so svojím spolubývajúcim Carterom Chamberssom, (Morgan Freeman) sa začne sa pozerať na svoj stav inak. Totiž aj Carter je na tom podobne ako on a po spoločnom rozhovore o svojej budúcnosti sa obaja rozhodnú splniť si dokonca svojho života svoje sny, čo nebude ani veľmi veľký problém s ohľadom na bankové konto Edwarda….

KymSiPoNasPride KymSiPoNasPride

Film Kým si po nás príde (ako to už býva zvykom, distribútor sa znova vytasil so “skvelým“ názvom) si základnú myšlienku pre svoj scenár zobral z veľmi zaujímavého nemeckého filmu Klopanie na nebeskú bránu z roku 1997. Na rozdiel od tohto filmu je však The Bucket List skôr klasický typ amerického filmu. Scenár je napísaný ako pre bežný rodinný film, ktorý je občas vtipný, občas obsahuje nejakú hlbokú myšlienku (ale len s mierou) a celkovo nikoho neurazí. Rovnako réžia filmu je takmer úplne bez nápadov. Zaujímavejšie sú v podstate len scény, ktoré sa odohrávajú v divácky príťažlivých exteriéroch ako sú napríklad pyramídy, ktoré ale vyzerajú neskutočne gýčovo a umelo (asi boli vytvorené pomocou počítačovej techniky).

Film je jednoznačne postavený na hereckých výkonoch dvojice Morgan Freeman a Jack Nicholson, ktorí sa aj zo slabšieho scenára snažia vyťažiť čo najviac. Výborne sa pre svoje postavy hodili. Freeman hrá pokojného a skromného chlapíka so zmyslom pre rodinu a Nicholson zase egoistického boháča, ktorý oplýva sarkastickými hláškami (najlepšia je “Milujem vôňu chemoterapie z rána“). Samozrejme, že vo filme postupne dôjde k vzájomnému ovplyvňovaniu a v podstate vyhrá “dobro“. Celkovo ale vidieť na týchto dvoch, že si svoje úlohy poriadne užívali pri nakrúcaní a bez ich výkonov by sa jednalo o oveľa slabší film.

KymSiPoNasPride KymSiPoNasPride

Kým si po nás príde sa na smutnú tematiku blížiacej sa smrti snaží nazerať čo najružovejšími okuliarmi, ktoré ale vytvárajú v istých momentoch z filmu len slabý rodinný film. Isté momenty sú naopak veľmi zaujímavé, ale celkovo film zaujme len tými krásnymi exteriérmi a vynikajúcim hereckým duom Freeman-Nicholson. Inak je to naozaj len taký typický nenáročný americký film, ktorý bohužiaľ vo viacerých momentoch aj značne nudí.

/