Originálny názov: Before The Devil Knows You’re Dead

Žáner: psychologická dráma/krimi/thriller
Minutáž: 117 minút
Krajina pôvodu: USA/UK
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Sidney Lumet
Scenár: Kelly Masterson
Kamera: Ron Fortunato
Hudba: Carter Burwell
Hrajú: Phillip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Marisa Tomei, Albert Finney, Rosemary Harris, Aleksa Palladino

NezDiabolŤažko by sa hľadala odlišnejšia súrodenecká dvojica, než sú Andy a Hank. A hoc sa charakterovo k sebe majú ako oheň a voda, spája ich jedno – zúfala finančná situácia. Na Hanka v jednom kuse tlačí bývala manželka, Andyho ťažia finančné podvody vo firme. Zúfala situácia vyžaduje zúfalé riešenie. Tým je v tomto prípade prepadnutie obchodu so šperkmi, ktorý vlastnia ich rodičia. Andy prichádza s naoko nepriestrelným plánom. Všetko by malo perfektne klapnúť, koniec koncov v podniku dlhé roky pracovali, poznajú tajne skrýše a všetky alarmy. Lúpež však prekazí tragická zhoda okolností, ktorá hrdinov presúva z jednej bezvýchodiskovej situácie do druhej. K tomu sa im začnú hromadiť ich vlastné problémy ešte spred samotného zločinu a čas nehrá v ich prospech. Inu, modli sa, aby si bol už polhodinu v nebi, Než diabol zistí, že si mŕtvy.

Legenda strieborného plátna Sidney Lumet sa v tomto filme tak trochu vrátil do zlatej éry 70tych rokov a prináša pravú, nefalšovanú psychologickú drámu zo starej školy. Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy je po filmárskej stránke absolútne bezchybné majstrovské dielo, ktoré nepochybne za pár rokov zaujme miesto v zlatom trezore americkej kinematografie. Špičkové herecké obsadenie, brilantne napísaný scenár a neuveriteľné silný príbeh vám od začiatku dokonca nedajú vydýchnuť. Minimalistický film ešte podfarbuje monumentálna hudba, ktorá z tohto počinu robí drámu priam antických rozmerov.

Bratov, ktorým osud s veľkým O prevráti život hore nohami, stvárnila famózna dvojka Phillip Seymour Hoffman a Ethan Hawke. Obidvaja podávajú mrazivo presvedčivé výkony a dokážu sa hrať s divákom v rovnakej miere ako režisér. Nútia vás klásť si otázky typu: Čo by som v danej situácii robil ja? A podľa môjho názoru, ak sa toto podarí ako hercovi tak režisérovi, je úspech filmu zaručený. V úlohe Andyho manželky uvidíte ničím výnimočnú Marisu Tomei (ale bol by hriech nespomenúť vynikajúcu scénu v aute) a ako otca oboch bratov fantastického Alberta Finneyho, ktorý predvádza naozaj nezabudnuteľný výkon.

NezDiabol NezDiabol

Hlavným pilierom filmu je bez pochyby jeho vynikajúci scenár. Všetky dialógy sú vypointované do absolútneho vrcholu a nestane sa jeden krát, že by padlo jedno zbytočné slovo. Čo by som možno vytkol je neúspešná snaha film v závere trošičku odľahčiť. Nesedí to ani celkovo veľmi pochmúrnemu vyzneniu filmu a samotný moment „pokánia“ je veľmi neuveriteľný a v rámci toho aké charaktery nám film predstavuje, tak trochu aj nevhodný. Treba určíte spomenúť aj vynikajúci hudobný sprievod, ktorý vo svojej monumentalite vždy dáva divákovi taký nepríjemný pocit „ticha pred búrkou“, a keď už príde na búrku samotnú, tak vám v spolupráci s úchvatným strihom a kamerou vyrazia dych takou silou, že sa vám z toho zakrúti hlava.

Ocenil by som aj zaujímavý flashbackový štýl rozprávania. Na zločin (alebo inú situáciu z deja) sa vždy pozrieme s niekoľkých uhlov pohľadu, najskôr z pohľadu Andyho, potom z Hankovho, z pohľadu otca. Odkrývajú sa nám tak bočné dejové línie, ako napríklad komplikovaný vzťah otca a Andyho, milostný trojuholník. Veľmi to pomáha v dotváraní psychológie postav a divákom umožní postavy lepšie chápať. A keď sa všetky tieto faktory stretli pod dokonalou réžiou Sidney Lumeta, tak sa nedá o tomto filme hovoriť inak ako o jednom z najlepších, čo sme mali zatiaľ v slovenských kinách možnosť v tomto roku vidieť.

NezDiabol NezDiabol

Jediná výhrada by bola, ako som už vyššie spomínal. Je to prílišná snaha film odľahčovať čiernym humorom alebo nevydarená snaha o takmer bájkarské posolstvo v závere. Je to mala chybička krásy, nad ktorou sa dajú prižmúriť oči, ale nebyť nej, tak je Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy bezchybná ukážka špičkovej filmárčiny.

Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy je veľmi ťažkou psychologickou sondou, ktorú si užije snáď len to najnáročnejšie možné publikum. V čase dvoch hodín sa na diváka valí toľká dávka silných emócii a krutých slov, aké si pamätám snáď len z klasických Shakespearových tragédii. Sidney Lumet opäť raz podčiarkol svoj status kultového režiséra a napriek svojmu veku dokázal vytvoriť film, ktorý sa kvalitatívne približuje jeho najslávnejším filmom. Predtým klobúk dolu.

/