Firefly

Michal Klembara
Michal Klembara
Televízia

FireflyJoss Whedon sa preslávil najmä ako tvorca seriálu Buffy, premožiteľka upírov, jeho spin-offom Angel, či novším Dollhouse. V roku 2002 však na obrazovky priniesol ešte jeden seriál, ktorý sa v masovom meradle nedočkal dobrého prijatia a veľmi skoro bol zrušený. Aj tak ide o zaujímave dielko, ktoré si zaslúži našu pozornosť. Firefly získal medzinárodnú televíznu cenu Emmy a viaceré ďalšie určené len pre scifi tvorbu. Po vydaní na DVD diskoch sa mu v predajnosti veľmi dobre darilo, a tak bolo v roku 2005 umožnené nakrútenie filmového pokračovania pod názvom Serenity.

Firefly je kombinácia scifi a westernu. Pokým taký film Wild Wild West s Willom Smithom v hlavnej úlohe (ponechajme stranou aký je to zlý počin) je povedzme scifi western, tak seriál Firefly je westernové scifi. Rozhodne príjemnejšia predstava a aj oveľa schodnejšia cesta. Takéto kombinovanie žánrov je vždy rizikové, ale tu to dáva zmysel a je to uveriteľné. V Amerike sa tomuto žánru hovorí space western a podľa dostupných materiálov ide o prenesie westernových tém a motívov do sci-fi prostredia. Občas sa to síce vyskytlo aj vo veľkých scifi ako povedzme Star Trek, ale vo všeobecnosti ide o veľmi okrajovú záležitosť.

Píše sa rok 2517. Ľudia už dávno opustili rodnú Zem a kolononizovali iné svety. Presnejšie jednu neobyčajnú sústavu – zhluk hviezd, okolo ktorých obiehajú desiatky planét a stovky mesiacov. Vznikla nová centrálna vláda, takzvaná Aliancia, ktorá je spojením posledných dvoch superveľmocí – Spojených štátov amerických a Číny. Ako k tomu došlo, nie je známe. Je to však zaujímavý nápad, ktorý sa premietol aj do seriálu napríklad tak, že okrem anglických nápisov vidieť na planétach i lodiach aj čínske znaky a postavy občas hovoria po čínsky, najmä keď nadávajú. Tým sa Joss Whedon vyhol istým problémom (prístupnosť) a zachovala sa pritom autenticita.

Firefly Firefly

Svet Firefly je rozdelený na dve časti. Prvú tvoria veľké terraformované planéty s rozvinutými modernými veľkomestami (takzvané jadro). Nájdete v nich všetko, čo vás v scifi neprekvapí. Veľké vesmírne prístavy, technológie, kvalitný život. Naproti tomu existuje na okraji územia Aliancie úplne iný svet. Chudobné malé kolónie, častokrát len mierne terraformované mesiace, na ktorých sa ľudia zväčša venujú iba chovu dobytka. To je ta westernová časť, v ktorej sa odohráva takmer celý seriál. V nej sa zas nachádza takmer všetko, čo by ste čakali vo westerne, len je to obohatené o rôzne moderné vymoženosti. Hrdinovia seriálu sú vyhnanci z rôznych príčin, a tak žijú na okraji spoločnosti. Živia sa pašovaním, lúpežami či prevozom cestujúcich. Na veľké planéty si trúfnu prísť len občas.

Devízami seriálu sú hlavné charaktery a príjemná atmosféra. Zároveň je to však aj najväčší problém. Potrvá pár čast,í kým sa vám postavy i seriál samotný dostanú pod kožu. A kombinácia westernu a scifi môže na mnohých pôsobiť divne, zo začiatku to tak bolo aj u mňa. Firefly-u treba dať jednoducho čas, aby sa ukázal v celej kráse, tak ako vlastne takmer každému seriálu. V Spojených štátoch asi majú veľa netrpezlivých divákov, a tak Whedon mohol nakrútiť len 14 častí. Dnes je zrušenie tohto seriálu chápané ako jedna z najväčších chýb v televíznom biznise za posledné desaťročie.

Firefly Firefly

Z postáv vyniká najmä kapitán a majiteľ lode Malcolm „Mal“ Reynolds (na fotografii úplne dole) výborne stvárnení Nathanom Fillionom (v súčasnosti nakrúca seriál Castle, v ktorom má taktiež hlavnú úlohu). Mal je v jeho podaní charizmatický vodca, ktorého doménou nie je silný intelekt, ale dôvtip a odvaha. Vo vojne o zjednotenie (celej ľudmi obývanej sústavy) stál na strane porazených. Od tých čias mu je verným partnerom vojačka a teraz prvá dôstojníčka Zoe Washburne (Gina Torres). Posádku tvorí aj jej muž – pilot, mechanička Kaylee, Jayne – žoldnier so ženským menom. Na lodi sa občas vyskytuje aj certifikovaná spoločníčka Inara Serra (Morena Baccarin), ktorá si prenajala jeden z lodných raketoplánov. Spoločníčky by sme mohli prirovnať k veľmi zvláštnemu escort servisu, ale koncept, ktorý okolo nich Whedon vytvoril je oveľa zložitejší.

V prvej časti seriálu sa k posádke pripájajú aj traja z počiatku len náhodný cestujúci. Pastor Book (Ron Glass), ktorý preukazuje rôzne schopnosti a vedomosti u kňaza nevídané. A aj jeho iba jemne načrtnuté postavenie v spoločnosti naznačuje, že v minulosti viedol úplne iný život. Na palube sa ocitajú aj mladý doktor Simon (Sean Maher) a jeho sestra River (Summer Glau). Okolo jej pohnutého osudu sa rozvíja výrazná dejová línia tiahnúca sa celým seriálom. Zakončená je až vo filme.

FireflyFilm Serenity je trochu iný ako seriál. Čo je v istej rovine dobré, lebo väčšina takýchto filmov nakoniec vyznie len ako pár spojených epizód. Nie je presne uvedené po akej dobe od seriálu sa odohráva dej filmu, ale posádka už nie je pohromade. Film približuje život River, príchod ľudí do sústavy a rôzne ďalšie veci. Potenciál sveta Firefly však ostáva i naďalej plne nevyužitý. Viac nebudem prezrádzať. Snímka má síce isté nedostatky oproti seriálu. Atmosféra sa úplne nezachovala a postávam nie je venovaný dostatočný priestor. Ak ste videli seriál, povinnosť. V opačnom prípade neodporúčam. Seriál treba vidieť rozhodne ako prvý.

Firefily si dokázal za krátky čas, ktorý mu bol dopriaty, získať mnoho fanúšikov a priam kultový status. Joss Whedon priniesol viacero zaujímavých nápadov a vytvoril scifi seriál na úrovni. V nasledujúcich rokoch uverejnil niekoľko komixkov zasadených do obdobia medzi seriálom a filmom. Vrátil sa tak k udalostiam, ktoré plánoval rozvíjať v ďalších epizódach.