Farscape

Michal Klembara
Michal Klembara
Televízia

FarscapeV austrálsko-americkej koprodukcii vznikol v rokoch 1999 až 2003 stále málo známy scifi seriál Farscape. V mnohých smeroch však ide o unikátne dielo, ktorému sa oplatí venovať pozornosť. Svojim spôsobom zvláštny, niekedy je to vážne divočina, ale na druhej strane do detailov premyslený seriál. Jeho devízou sú popri naozaj výborných hereckých výkonoch aj zaujímavo napísané postavy a dej.

Osobne mám v tomto žánri rád seriály ako Babylon 5 a pozrel som si s chuťou aj Star Trek. V týchto seriáloch je však veľmi cítiť 90. roky, v ktorých vznikali a aj keď Farscape začínal už na ich konci, je oveľa viac súčasný. Má totiž v sebe určité veci, ktoré predchádzajúcim seriálom chýbali. Na prvý pohľad možno nie je tak komplexný. Na vesmír a dianie v ňom sa totiž nepozeráme z tých vrchných miest, ale presne z opačnej strany. To mu však umožnilo zamerať sa viac na jednotlivé postavy, vďaka čomu je osobnejší a ľudskejší. Nie je pretechnizovaný a nevenuje sa až tak vede, čo môže vadiť fanúšikom hardscifi (v televízii reprezentovaný napr. StarGatom), ale aj tak prináša svoje vlastné koncepty, ktoré po krátkom zamyslení vyzerajú koniec-koncov oveľa reálnejšie pre našu vlastnú budúcnosť, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Seriál vytvorili Američania Brian Henson a Rockne S. O’Bannon. Henson je najmä výrobcom filmových elektronických bábok, ktoré sa hojne objavovali aj v seriáli. Za svoju prácu v tomto odbore získal aj Oscara a je držiteľom viacerých cien Emmy. O´Bannon je zasa pomerne úspešný televízny scenárista a producent. Stál napríklad za seriálom SeaQuest DSV, či filmom Alien Nation. Farscape postavili na osobitých a výrazných charakteroch jednotlivých postáv a zo začiatku celkom jednoduchej zápletke.

Farscape Farscape

Hlavným hrdinom je človek, americký astronaut John Crichton (Ben Browder), ktorý sa pri experimentálnom lete náhodou dostane do červej diery, ktorá ho vyhodí v neznámom kúte galaxie. Objaví sa navyše uprostred menšej potýčky a zrazí sa s inou malou loďou, ktorej pilot následkom havárie zomiera. John vtedy ešte netuší, čo sa stalo a aké to bude mať pre neho dôsledky. Dostáva sa však na palubu živej organickej lode Moya, na ktorej stretáva ako prvý človek vôbec mimozemšťanov a to hneď niekoľko rôznych druhov. Postupne sa medzi nich zaradí a stávajú sa jeho priateľmi a spolubojovníkmi. Sú to väzni na úteku, ktorým sa podarilo aj s loďou (ktorá na tom tiež nebola najlepšie) a jej pilotom uniknúť z rúk Mierových dozorcov.

Ich cieľ je teda rovnaký ako Johnov, prežiť. Dokonca majú aj spoločného nepriateľa. Pilot, ktorý umiera po zrážke s pozemskou loďou, je totiž bratom kapitána dozorcov Bialara Craisa (Lani Tupu). Ten lov na utečencov začne brať viac ako osobne a rozširuje ho i na Johna. Ako prvá z dozorcov sa k nemu dostane dôstojníčka Aeryn Sun (Claudia Black). Rasa mierových dozorcov, Sebeceáni, je fyzicky na nerozoznanie od ľudí. Aeryn tak považuje príkazy Craisa za neadekvátne a potom, čo sa snaží Johnovi pomôcť, je sama označená za nezvratne kontaminovanú „mimozemšťanom“ (definitívne nám treba nové slovo na toto) a príde o svoje postavenie. I keď neochotne, i ona sa pridáva k posádke lode Moya.

Farscape Farscape

Jednotlivé epizódy seriálu sú vystavané ako samostatné uzavreté príbehy, ktoré však zapadajú do hlavného deja. I keď samozrejme, miera posunu hlavného deja je od epizódy k epizóde rôzna. Je to teda kombinácia epizodického a povedzme dejového seriálu. Farscape získava na príťažlivosti vďaka akcii a dobrodružstvu, ktoré mu dominuje. To ho odlišuje od hore uvedených seriálov a plnohodnotným vykreslením postáv, ich minulosti, túžob, plánov a vzťahov od povedzme Star Gate-u. Nespomínam ho druhýkrát náhodou. Predstavitelia hlavných postáv Claudia Bleck a Ben Browder sa totiž objavili v záverečných sériách tohto dlhodobo úspešného seriálu. A práve z radov fanúšikov SG sa objavila na tento rozmer Farscapeu výrazná kritika. Na scifi možno trochu nezvykle sa viac zaoberá osobným životom hlavnej postavy. Z Johna Crichtona sa však stáva uveriteľný človek, čo vás ešte viac vtiahne do deja. A aký teda je prvý človek v ďalekom vesmíre? Správne drzí, so zmyslom pre humor, odvážny a chce sa vrátiť na Zem.

Počas spoznávania vesmíru, ktorý je v podaní Farscapeu nevľúdnym a nebezpečným miestom, dostáva nádej na návrat. Narobí si však aj nových nepriateľov. Po Craisovi je ním najmä sadistický Scorpius (Wayne Pygram), z jednej polovice Sebeceán, z druhej Scarran. Scorpiusovi toto netradičné spojenie génov príliš nepomohlo a prináša mu veľa zdravotných problémov, keďže agresívni Scarrani sú niečo ako veľkí jaštery.

Farscape Farscape

Okrem už spomenutých môžeme za hlavné postavy považovať (sú takmer v každej epizóde) aj luxanského bojovníka Ka D’Arga (Anthony Simcoe), rebelantskú Chianu (Gigi Edgley) a Dominara Rygela XVI (dabovaný Jonathanom Hardym). Ako už napovedá jeho meno, ide o panovníka. V tomto prípade zosadeného vládcu Hynerianského Impéria. Je malý, v seriáli stvárnený pomocou elektronickej bábky, drzý, veľa je a pri strese prdí hélium, čo častokrát odľahčuje krízové situácie. Humor má v seriály totiž dôležité miesto. Pomocou eletronickej bábky je vytvorený aj Pilot (s hlasom Laniho Tupu) lode. Tieto dve postavičky boli zvládnuté naozaj výnimočne. Divák nemá nikdy počas seriálu pocit, že to nie sú reálni „ľudia“. V seriáli sa vyskytuje mnoho ďalších väčších, či menších postáv. Niektoré sú po istú dobu (niekedy aj niekoľko sérii) členmi posádky.

FarscapeHlavné postavy i príbeh si počas seriálu prejdú svojim vývojom. Scenáristi na čele s O´Bannonom odviedli kus dobrej práce. Dej sa postupne stáva dramatickejší a epickejší. Podarilo sa im vyhnúť sa chybám a nelogickým situáciám. Všetko do seba zapadá a má význam v rámci daného univerza. Väčšina častí je veľmi vydarená, i keď samozrejme kvalita kolíše. Objavujú sa aj rôzne povedzme experimentálne časti, ako napr. svojská verzia Dona Quichota, či epizóda z polovice animovaná v štýle starých amerických cartoonov.

V USA bol seriál vysielaný na Sci-Fi Channel a práve ten spôsobil produkcii seriálu vážny problém. Farscape bol pôvodne plánovaný i objednaný na päť sérii, ale tesne pred začiatkom vysielania štvrtej bolo oznámené zrušenie seriálu. Dôvodom boli veľké náklady na jeho výrobu. Zakrátko po skončení seriálu sa však podarilo nakrútiť trojhodinovú televíznu minisériu Farscape: The Peacekeeper Wars, ktorá uzatvára väčšinu dejových línii otvorených v seriáli.

Farscape je iný ako obdobné scifi seriály. Vďaka tomu, že nie je pretechnizovaný, ale stavil na dobrodružstvo a akciu môže zaujať aj tých, ktorí po tomto žánri siahajú len výnimočne.