CastleNathana Filliona určite všetci poznáte – preslávil sa v seriáli Firefly, v ktorom si zahral jednu z hlavných postáv, kapitána Malcolma Raynoldsa. Tejto úlohe predchádzalo účinkovanie v záverečnej sérií Buffy, premožiteľky upírov. Spomínate si na Caleba, kňaza naháňajúceho husiu kožu, ktorý slúžil „prvému zlu“? Neskôr sa Fillion ešte zúčastnil na ďalšom, tentoraz o niečo uletenejšom projekte Jossa Whedona – Dr. Horrible’s Sing-Along Blog a prednedávnom hosťoval v seriáli Zúfalé manželky, kde stvárnil doktora Adama Mayfaira, muža novej hrdinky na predmestí v priebehu štvrtej série. Počas tohoročnej televíznej sezóny v Amerike sa vrátil na obrazovky stanice ABC s vlastným seriálom, konečne opäť v hlavnej úlohe. Hrá spisovateľa úspešných detektívok, Richarda Castle-a.

Richard Castle má všetko, po čom túži každý muž – popularitu, peniaze, šarm a charizmu, vďaka čomu si ľahko získa priazeň každej ženy. Jeho život však začal stagnovať v tej najdôležitejšej oblasti – ako autor bestsellerov stratil tak nevyhnutnú inšpiráciu. Pokúsil sa vyriešiť tento problém tým, že nechal preletieť guľku hlavou svojho hlavného hrdinu, dôvtipného a obľúbeného detektíva. Vraj preto, že ho už nemal čím prekvapiť a každý jeho krok bol predvídateľný. Radikálne riešenie, čo poviete?

V každom prípade mu ani to nepomohlo. A akoby toho nebolo dosť, v okolí začne vyčíňať masový vrah, ktorý sa nechal inšpirovať motívmi vrážd práve z jeho románov. Zásluhou jeho pestrej minulosti, obohatenej aj o nejaké to zadržanie za nezákonnú činnosť, sa Richard Castle ocitá na vypočúvaní na policajnej stanici. Našťastie sa rýchlo dostáva spod bremena podozrenia a vzápätí ponúka svoju pomoc pri vyšetrovaní. Nie však z nezištných dôvodov, ako by ste mohli naivne očakávať. Jeho pohnútky sú čisto sebeckého charakteru. Táto príležitosť pre neho predstavuje zaujímavú zmenu a okrem toho objavil v hlavnej vyšetrovateľke Kate Beckettovej stratenú inšpiráciu, ktorú potrebuje na napísanie novej knihy. Kate sa nedobrovoľne stáva predlohou na jeho novú ústrednú protagonistku, záhadnú a chladnú policajtku. A tak si vďaka známosti so starostom, ktorý je zhodou okolností taktiež jeho veľký fanúšik, vybaví, aby sa mohol aj napriek protestom detektívky Beckettovej zúčastňovať na jej ďalších prípadoch ako pozorovateľ. Spolu tak vytvoria zaujímavú vyšetrovateľskú dvojicu.

CastleDo tímu patrí ešte Javier Esposito, ktorý sa vyznačuje najmä svojimi cynickými poznámkami, ochraňovateľský Kevin Ryan a Lanie Parish, ktorá sa stará o obhliadku tiel obetí. Ako jedna z mála má úplnú dôveru Beckettovej a ona jediná si všíma zvláštne spojenie medzi Richardom a Kate. Do deja zasahuje aj rodinné zázemie dvakrát rozvedeného Ricka Castle-a. Býva totiž so svojou tínedžerskou dcérou, ktorá ho vo vyspelosti predbehla snáď ešte skôr, než začala chodiť do školy a matkou, starnúcou herečkou a alkoholičkou, ktorá zotrváva v jeho domácnosti a žije z jeho peňazí. Stvárňuje ju Susan Sullivan. Môžete ju poznať zo sitcomu Dharma a Greg, kde si zahrala Gregovu mamu.

Seriál Castle sa na prvý pohľad javí ako klasická detektívka o vyšetrovaní vrážd a tých je v súčasnosti na našich obrazovkách viac ako požehnane (za všetky spomeniem série CSI z jednotlivých amerických miest alebo Kosti). Čo ho však od ostatných diel rovnakého žánru odlišuje je postava hlavného hrdinu. Nie je to profesionálny vyšetrovateľ, akí vystupujú v iných seriáloch a aj keď má vďaka písaniu značné vedomosti o myslení vrahov a postupoch detektívov, sú to len teoretické znalosti. Okrem toho sa Castle zakladá viac na humore ako dráme, aj keď ani o akčnejšie scény nebýva núdza. Zdrojom vtipných momentov je predovšetkým hlavný hrdina, ktorý nemá taký rešpekt ako jeho „kolegovia“ a zároveň ani odpor voči týmto témam ako bežný človek. Výsledkom je, že dokáže zľahčiť každú situáciu.

Profesionálni kritici to označujú ako ideálnu kombináciu televíznej zábavy v súčasnosti a diváci im dávajú za pravdu – seriál sa momentálne blíži k záveru svojej prvej série a sledovanosť jednotlivých častí mu vynáša 20.-30. miesta v rebríčkoch popularity. Veľké uznanie za to nesie najmä Nathan Fillion, ktorý podáva v tejto úlohe výnimočné výkony.