X-Men Origins: WolverineŠpecifikom komiksovej scény je situácia, keď sa v komikse popri hlavnej postave etabluje vedľajšia, ktorej neskôr tvorcovia vytvoria osobitnú komiksovú sériu a tú ďalej rozvíjajú. Teraz nastal obdobný prípad v rámci filmovej série. Samostatný film dostala postava z úspešnej série X-Men, z ktorej najmä prvé dva diely predstavujú ukážkový príklad kvalitného komiksového filmu. Priestor na vlastný film v rámci série dostal v podstate hlavný hrdina Wolverine. Plánuje sa aj ďalší spin-off tejto série a v priebehu najbližších dvoch rokov sa na plátna kín dostane Magneto.

Príbeh sa zaoberá kravou minulosťou Wolverina (tradične Hugh Jackman). Odohráva sa približne dvadsať rokov pred dejom prvého dielu X-Menov, keď ešte jeho kostra nebola vylepšená adamantiom. Dozvieme sa informácie o tom, ako sa Wolverine (vtedy ešte Logan) dostal k tajnému vojenskému projektu Weapon X, v rámci ktorého sú pod velením Williama Strykera (Danny Huston) vedení výhradne mutanti, ktorí pracujú pre vládu. Jedným z nich je aj Victor Creed alias Sabretooth (Liev Schreiber), Wolverinov polobrat a mutant s neuveriteľnou silou. Podstatnou pre Wolverinov vývoj bola aj epizóda s krásnou Kaylou Silver Fox (Lynn Collins)…

Prvé dva diely série vynikajúco zvládol Bryan Singer, ktorý sa teraz venuje už iným projektom (prednedávnom sme mali možnosť vidieť jeho Valkýru). Tretí diel mal na starosti Brett Ratner, ktorý ho do určitej miery nezvládol, a tak sa nestal režisérom príbehu Wolverina, aj keď mal o tom veľký záujem. Pre štvrtý diel série sa uvažovalo nad viacerými známymi menami, ako boli napríklad Alexandre Aja (Hory majú oči), Len Wiseman (Underworld) alebo Zack Snyder (300). Nakoniec voľba padla na Juhoafričana Gavina Hooda (preslávil sa filmom Tsotsi), ktorý síce nepatrí k veľkým fanúšikom komiksov, ale Hugh Jackman ako hlavná hviezda a producent filmu ho presvedčil, aby do toho šiel.

X-Men Origins: Wolverine X-Men Origins: Wolverine

Keďže Hugh Jackman film aj produkoval, tak sa značná časť nakrúcania odohrávala v Austrálii a na Novom Zélande. Menší problém vystál počas nakrúcania v Queenstown, kde produkcia chcela vyhodiť jednu farmu do povetria, ale nastali problémy s miestnou samosprávou v otázke ochrany životného prostredia. Všetko sa však vyriešilo a nakrúcanie potom mohlo pokračovať v štúdiách Foxu v blízkosti New Orleans v americkej Louisiane. Niektoré scény sa urobili aj v Kanade.

Zaujímavá vec sa udiala mesiac pred premiérou filmu. Na niektorých internetových fórach sa objavila ukradnutá DVD verzia filmu ešte pred jeho úplným dokončením. Toto sa nestalo po prvýkrát. Podobná verzia unikla napríklad aj pri zatiaľ poslednom diely Hviezdnych vojen. Zvláštnosťou tejto kópie je to, že neobsahuje časomieru a iné podobné veci bežné v pracovných verziách, ale naopak jej chýbajú počítačové efekty vo viacerých scénach. Toto podporuje verziu, že DVD uniklo z austrálskej spoločnosti, ktorá dokončovala efekty. Samotné štúdio Fox sa vyjadrilo, že v ukradnutej verzii chýba asi desať minút dodatočne nakrútených scén. Napriek tomu sa však spomínaná verzia na internete šíri jedna radosť.

X-Men Origins: Wolverine bude mať premiéru na Slovensku 30. apríla. Oficiálna slávnostná premiéra už prebehla (ako sa dalo čakať) v Sydney 8. apríla a ohlasy na film sú pozitívne, a tak sa máme zjavne na čo tešiť.