Bratstvo neohrozenýchOriginálny názov: Band of Brothers

Žáner: vojnová dráma / miniséria
Krajina pôvodu: USA / Veľká Británia
Minutáž: 60 minút
Rok produkcie: 2001
Počet epizód: 10

Seriál vytvorili: Tom Hanks, Erik Jendresen
Scenár: Erik Jendresen, Bruce C. McKenna, John Orloff, Graham Yost, Stephen Ambrose a Erik Bork

Réžia: Phil Alden Robinson, Richard Loncraine, David Frankel, David Nutter, Tony To, Mikael Salomon, Tom Hanks a David Leland

Hrajú: Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Ron Livingston, Scott Grimes, Peter Youngblood Hills, Rick Gomez, Michael Cudlitz, Robin Laing, Nicholas Aaron, James Madio, Shane Taylor a ďalší

Bratstvo neohrozených sa na televízne obrazovky prvýkrát dostalo v roku 2001 a dodnes je najdrahšou televíznou minisériou (a pravdepodobne televíznym projektom vôbec) na svete. Vznikla v koprodukcii spoločností HBO, Dreamworks, Playtone (spolumajteľom je aj Tom Hanks) a BBC. Rozpočet sa vyšplhal na neuveriteľných 125 miliónov dolárov.

Nakrúcalo sa takmer desať mesiacov vo Veľkej Británii na letisku Hatfield v grófstve Hertfordshire na východe Anglicka. Pre potreby produkcie bolo postavených dvanásť miest, okrem iných aj francúzsky Carentan, či belgický Eindhoven a mnoho ďalších objektov. To je jeden z dôvodov, prečo bol tento projekt taký drahý. Druhým je to, že táto miniséria sa technickým prevedením, kvalitou efektov a výpravou smelo vyrovná americkým veľkoprodukciám. To zas v prípade HBO nie je až také prekvapujúce. Podobne veľkoryso produkovali aj iné projekty, napríklad seriál Rím.

Bratstvo neohrozených Bratstvo neohrozených

Rozhodnutie o výrobe Bratstva neohrozených padlo po úspechu filmu Zachráňte vojaka Ryana. Téma chytila za srdce predstaviteľa hlavnej postavy Toma Hanksa a režiséra Stevena Spielberga tak veľmi, že sa rozhodli v nej pokračovať. Už v v roku 1998 začal na projekte pracovať Tom Hanks s Erikom Jendresenom (jeden zo scénaristov a producentov). Ako predloha im poslúžila rovnomenná kniha od amerického historika Stephena Ambrosea, ktorý sa na minisérii podieľal ako konzultant, scenárista i výkonný producent. Rola Stevena Spielberga sa cvrkla len na dohľad nad dielom, kedže snímka Zachráňte vojaka Ryana poslúžila pre jednotlivé epizódy ako určitá šablóna.

Príbeh Brastva neohrozených sa zameriava na osudy Roty E (Easy Company) 2. práporu 506. parašutistického pluku 101. výsadkovej divízie americkej armády od ukončenia ich výcviku v USA, pobytu v Anglicku, cez zoskoky v Normadii a v Holandsku, boje v Ardenách až po dobytie Berlína. Zobrazené udalosti sú v maximálnej miere založené na skutočných udalostiach. Okrem spomínanej historickej knihy, ktorá mimochodom nie je beletriou, k tomu prispeli priamo na pľaci veteráni z Roty E, ktorých môžeme vidieť aj na začiatku každej časti. Vyjadrujú sa k rôznym veciam, situáciam, či ľudom, o ktorých bude daná epizóda. K autenticite napomohlo aj to, že pokiaľ to bolo možné, herci sa stretli s mužmi, ktorých stvárňovali.

Všetko uvedené prispelo k tomu, že vzniklo naozaj výnimočné dielo. Desať dielna miniséria sa dočkala veľmi kladného prijatia rovnako medzi divákmi aj kritikmi. Získala 23 ocenení, z toho jeden Zlatý Glóbus a šesť cien Emmy.

Bratstvo neohrozených Bratstvo neohrozených

Ak by som mal v krátkosti povedať, v čom spočíva kvalita Bratstva neohrozených, tak asi vo všetkom. Minisérii sa v zásade dajú vyčítať len dve veci. Hlavne prvý a do istej miery aj druhý diel majú veľmi pokojné tempo. Mohli by sme dokonca povedať, že sa takmer nič nedeje a to platí aj pre scény po zoskoku v Normandii. Každopádne však všetko, čo vidíte, sa naozaj stalo a prebiehalo práve tak. Problém som mal v orientácii medzi postavami. Totiž, každý diel spracuváva udalosti z odlišného pohľadu a do popredia sa dostávajú iné postavy. Trvá teda trochu dlhšie kým vám je jasné kto je kto. Ja som mal s tým problém takmer až dokonca.

Zámer tvorcov poskytnúť v každom diele iný pohľad na veci, a zobraziť tak rôzne stránky života vojakov vo vojne, sa ukázal ako správne rozhodnutie. Každá časť je svojim spôsobom unikátna a príbehovo uzavretá. Scenáristi a režiséri odviedli naozaj precíznu prácu. Príbehy stoja na skutočných ľuďoch, ich osudoch a vnútornom prežívaní. Neobjavuje sa tu pre americké filmy tak typický patriotizmus. O to ostal väčší priestor pre zobrazenie drsnej reality, zlých životných podmienok parašutistov, ktorý často bojovali bez podpory vysunutý v tyle nepriateľa, či do boja nastupovali práve vo chvíľach, keď sa ostatní vzdávali a ustupovali.

Bratstvo neohrozených Bratstvo neohrozených

Veľkú zásluhu na hĺbke jednotlivých príbehov a postáv majú samozrejme herci. Nejde tu o žiadne veľké mená. Najznámejší z nich sú David Schwimmer a Simon Pegg, ktorý sa však objavili iba v troch, respektíve dvoch epizódach. Za postavu najhlavnejšiu (zámerne sa vyhýbam spojeniu hlavná postava, lebo tých je tu mnoho) by sme mohli považovať Richarda D. Wintersa, ktorý sa nazačiatku seriálu stáva veliteľom roty a neskôr práporu. Skutočný pán Winters sa veľmi aktívne zúčastňoval výroby minisérie. V nej ho stvárnil britský herec Damian Lewis, ktorý má z obsadených hercov (z výnimkou dvoch vyššie spomenutých) najlepšie rozbehnutú kariéru a stále je obsadzovaný do európskych aj amerických produkcií. Rozhodnutie obsadiť ho do tejto role bolo veľmi správne. Winters v jeho podaní je veľmi uveriteľný ako človek, ktorému jeho muži bezhranične dôverujú a ani jeho povedzme odvážne konanie nevyvoláva zbytočný pátos.

Tvárou vám bude určite povedomý Ron Livingston, ktorý nemá síce za sebou žiadne veľké filmové či televízne úlohy, ale objavil sa v mnohých zaujímavých snímkach. V Bratstve neohrozených stvárnil kapitána Lewisa Nixona, Wintersovho najlepšieho priateľa. On aj ostatní herci v ničom nezaostávajú za Damianom Lewisom, a tak je radosť sa na to všetko pozerať.

Bratstvo neohrozených Bratstvo neohrozených

Bojové scény sú síce impozantne spravené a rozhodne ich tu nie je málo, ale sú urobené inak ako sme zvyknutí z iných vojnových filmov. Pohľad, ktorý sa nám naskytá je oveľa osobnejší. Môžno by sme mohli povedať, že divák má pocit, že je jeden z členov Roty E a je na bojisku priamo s nimi. Boje sú napokon len východiskom pre tú podstatnejšiu časť príbehu. Tá spočíva v jednotlivých osudoch a v hĺbke jednotlivých postáv. Veľmi surovo vidíme čím si títo mládí muži museli prejsť, ako to prežívali a vyrovnávali sa s tým.

Musím sa ešte vrátiť k veciam spomenutých v úvode. Ako návod pre minisériu oficiálne poslúžil film Zachránte vojaka Ryana. Osobne sa mi to zdá skôr ako východisko, než reálny stav toho, čo môžeme vidieť. Bratstvo neohrozených išlo v mnohých veciach ďalej a mnohé nedostatky filmu sa v ňom nenachádzajú.

Bratsvo neohrozených tak predstavuje niečo viac ako len efektami nabitý veľkovýpravný projekt. Je to dielo s neskutočnou hĺbkou a silným posolstvom. Nájdete v ňom aj mnoho zaujímavých, príjemných či prekvapujúcich vecí. Medzi ne patria aj viaceré zlyhania a morálne pochybenia. Miniséria vyšla aj na DVD, takže určite sa k tomu budete môcť dostať, aj keď to žiadna naša televízia nebude vysielať. Rozhodne sa oplatí.