Akty X (The X Files) ©Fox Akty X (The X Files) ©Fox

S veľkým rachotom sa v roku 2016 na televízne obrazovky dovalila nová miniséria Aktov X. Globálny fenomén vrátil k životu oddelenie FBI, ktoré pracovalo na prípadoch zväčša neobjasnených (ba až neobjasniteľných). V krátkom čase, s odstupom doslova niekoľkých hodín prebrala po americkej stanici Fox Akty X aj jedna zo slovenských televízií. No a, kto by nebol na Muldera a Scullyovú zvedavý? V pôvodných 9 sériách bolo síce povedaného veľa, nie však všetko.

Vo vzduchu visela najmä otázka „sľúbenej“ kolonizácie Zeme v roku 2012. A teda divák logicky čakal novú sériu alebo aspoň film. No ale, nestalo sa nič, mimíci sa na nás zvysoka vykašľali. A keď skalní fanúšikovia očakávali, že z Hanka Moodyho sa už nikdy agent Mulder nestane, a že si už nikdy nevychutnajú do krásy starnúcu Gillian Anderson v úlohe Dany Scully, ako lúč neidentifikovaného lietajúceho objektu z jasného nočného neba prišla správa o tom, že po 15 rokoch Akty X konečne ožijú. Keby človek vedel, čo z toho bude, ani by sa netešil.

Revival Aktov X má niekoľko problémov. Nie, priznávam, klamem, tých problémov je šialene veľa. Aj pre diváka, schopného odpustiť aj prešľapy do neba volajúce, sú však tieto prúsery ďaleko za hranicou únosnosti.

Čo ako prvé udrie do očí, je fakt, že tvorcovia nezvládli nadviazať na takzvanú mytologickú časť seriálu. Línia, ktorá lemovala jednotlivé série a posúvala dej vpred, mala problémy už v pôvodnom seriáli. Tu však na to všetko, krvopotne nahromadené tvorcovia akosi… no nie, nezabudli. Normálne to pošliapali, opľuli a vymočili sa na to. Lebo veď, náš divák je tak blbý, že na to za tých 15 rokov aj zabudol. Ale pozerať to bude, lebo veď sme značka. Chyby ale naservírujme s pozlátkom, veď nech to má aspoň pekný vizuál, keď už to má pofidérny obsah.

Okej, priznávam im, že pár vecí fakt nadväzuje na pôvodný seriál. Ten, kto to 15 rokov nevidel, ten nad tým možno aj mávne rukou. A možno ani nie a potom majú tvorcovia problém so sledovanosťou, tak ako to bolo v ostatnej sérii. Tak im treba.

Námety. Pri nich mám jednu konšpiračnú teóriu týkajúcu sa Chrisa Cartera, krstného otca seriálu. Podľa mňa ho mimozemšťania vymenili za iný model, avšak s rovnakými ambíciami. Akty X preto pokračujú, dejovým líniám jednotlivých epizód však chýba raz nápaditosť, raz trošku logiky a na záver aj… dejové línie. Našťastie, Carter nemal na starosti úplne všetky časti, a tak sa aj v revivali objaví niekoľko slušných nápadov. Tie však zabíja postprodukcia, čudný strih, nedotiahnutie do konca či mimoriadne (zdôrazňujem toto slovo, lebo to bývalo aj v minulosti, ale nie až do takej miery) nelogické správanie postáv.

David Duchovny je bez formy. Podozrievam ho, že si po večeroch obzerá sám seba, ako v jednom nemenovanom seriáli obháňal (ne)zadané frndy a potom chodí nevyspatý na výrobu. Alebo sa mu jednoducho nechce. Zostarol a chytať cudzie entity v nočnom lese by už radšej vymenil za nahrávanie albumov a písanie kníh o kravách (áno, raz jednu takú napísal a bola to celkom prča). Ale ono je tu asi stále nejaká psia povinnosť (a možnosť privyrobiť si) vrátiť sa do kolotoča Aktov X a znova byť idolom žien, mužov aj mimozemských elít v boji za globálnu záchranu.

Či je Duchovny veriaci, to neviem, ale podľa mňa hej. V duchu sa modlí, aby celé toto divadlo už skončilo a s ním aj milióny ľudí po svete. Zbytočné naťahovanie bolo bolestivé. A aby toho nebolo málo, Chris Carter sa stihol vyjadriť, že vraj ten najväčší zvrat, ktorý 11. séria priniesla, plánoval už dávno predtým. Tomu verím tak, ako Scullyová na mimozemšťanov.

Ešte pred pár týždňami všetko nasvedčovalo tomu, že Akty X definitívne skončia, Anderson nemala chuť pokračovať celkovo, Carter nemal chuť pokračovať bez Anderson, Duchovny vyzeral, že nemá chuť žiť, ale zrazu sa objavila nádej. Nádej, že seriál bude pokračovať bez nej – hoci neviem, či ešte nejaké postavy po záverečnej bezúčelovej rúbačke zostali. Ozaj, ten záver, to vám bola lahôdka. Hneď sa k nemu dostanem.

Prípadné pokračovanie nebude dávať zmysel, bude zbytočné (asi ako presviedčanie Scullyovej, že videla, čo videla a je to fakt bubák z inej dimenzie), ale rozhodne nie prekvapivé. Určite si naňho chvíľu počkáme, tak ako to bolo medzi 10. a 11. sériou, pretože televízia Fox teraz obnovuje svoje seriály z minulosti a tvorcom dáva dosť času, lebo vraj jej ide o kvalitu (hej, viem, tento bol dobrý, ale mám aj lepšie). Preto je napríklad ohlásená aj ďalšia séria Prison Breaku. Podľa mňa sa na ňu bude čakať skôr preto, lebo stavajú novú väznicu. Scofield totiž už utiekol z každej.

No a teraz to sľúbené finále. Predstavte si, že osoba X, naháňa osobu Y, kým ich naháňa osoba Z, ale aj ďalšie osoby, ktoré by sa vošli do abecedy. Do toho nejaká strieľačka, pár mŕtvych a na záver pointa, ktorá otvára možnosť na ďalších x častí. Kobra 11? Komisár Rex? Či snáď niečo zo série CSI? Nie nie, Akty X.

Ak by seriál pokračoval, nehneval by som sa. Vlastne by som si ho pozrel. Nie preto, že chcem vidieť, či ho dokážu doklepať so cťou. To nie, tokúto možnosť už tvorcovia dávno prepásli, ale budem zvedavý na to, kam až dokážu seriálovú legendu posunúť. Či sa z Aktov X stane paródia na samých seba… alebo áno.