SH_T HAPPENS, zdroj: Fest Anča 2020 SH_T HAPPENS, zdroj: Fest Anča 2020

Hlavné ceny z Fest Anče 2020 si odnášajú francúzsky film I’m Going Out For Cigarettes a slovenské SH_T HAPPENS premietané aj na Sundance.

Akoby v duchu festivalovej témy DEŇ PO dominujú tento rok hlavnej súťažnej kategórii na 13. ročníku Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2020 osamelosť a vyrovnávanie sa s ňou. Celkovým víťazom a držiteľom hlavného ocenenia Anča Award sa tento rok stal krátky film francúzskeho režiséra Osmana Cerfona I’m Going Out For Cigarettes (Išiel som iba po cigarety) z roku 2018. Čestné uznanie v rovnakej kategórii bolo udelené estónskemu režisérovi Kasparovi Jancisovi a jeho filmu Cosmonaut (Kozmonaut). Slovenskú cenu si odniesli mladí animátori Michaela Mihályi a David Štumpf za medzinárodne úspešný film SH_T HAPPENS.

Osamelosť a nádej v hlavnej súťaži

Víťazný francúzsky film Fest Anče 2020 I’m Going Out For Cigarettes rozpráva príbeh 12-ročného Jonathana, ktorý vyrastá s mamou a sestrou, no bez otca. Doma nachádza na nečakaných miestach poskrývaných čudných cudzincov. Môžu mať niečo spoločné s otcom, ktorý od rodiny dávno odišiel?

Hlavná festivalová porota v zložení Agnieszka Kowalewska-Skowron, Ivana Palečková a Martin Vandas sa rozhodla oceniť film za „hlboko empatické zobrazenie detského vnímania zložitých vzťahov a za originálne zobrazenie vzťahu syna a otca“.

Cosmonaut Kaspara Jancisa zas zobrazuje osamelosť z pohľadu starnúceho hrdinu, bývalého kozmonauta, ktorý aj napriek dôchodkovému veku stále ostáva uväznený vo svete leteckých protokolov a vesmírnych misií a nedokáže nadviazať vzťah s najbližšími. Porotcovia ho ocenili za „výbornú animáciu, otvorený prístup k téme starnutia a rodičovských vzťahov a osobný príbeh, ktorý sa dotkne každého“.

Cosmonaut, zdroj: Fest Anča 2020

Tematicky príbuzné sú aj filmy ocenené v študentskej kategórii. Jej víťazom sa stal dánsky film Tom Has a Plant (Tom má rastlinu) od Thinha Nguyena – krátky príbeh o Tomovi, ktorý sa rozhodol opustiť neuspokojivý život a podarovať na rozlúčku všetkým svojim blízkym kvetinu. Film vyniká svojráznou vizuálnou stránkou, ktorú aj porota pozitívne ocenila. Cenu si odnáša za „originálny vizuálny a zvukový dizajn, ale aj za priamy príbeh a dôležitú tému lásky, tolerancie a otvorenosti“.

Čestné uznanie za študentský film získala poľská režisérka Barbara Rupik za film The Little Soul (Dušička). Ten mimoriadne vizuálne a lyricky hovorí o duši opúšťajúcej telo nedávno utopené v rieke. Expresívnu animáciu a poľský spirit vyzdvihli aj porotcovia vo svojom hodnotení.

Psychologické témy víťazných filmov akoby spontánne reagovali na tému 13. ročníka Fest Anče, ktorou je DEŇ PO. Pohľad však nemusí byť nutne negatívny. „Aj smutné príbehy môžu prinášať dôležitú nádej,“ konštatujú porotcovia v jednom z hodnotení.

Slovenské úspechy

V slovenskej kategórii tento rok zvíťazil očakávaný favorit ročníka – SH_T HAPPENS slovenskej animátorskej dvojice David Štumpf a Michaela Mihályi. Svoj spoločný krátky film premiérovali vlani na festivale v Benátkach a uvedený bol aj na prestížnom festivale Sundance. Z Fest Anče si odnášajú Slovak Anča Award, pre ktorý venoval cenu vo výške 1000 eur Literárny fond. Porota slovenskej kategórie v zložení Tomáš Danay, Katarína Kerekesová a Kamila Dohnalová ocenila na filme „originálnu naratívnu štruktúru, komplexný režijný prístup a zvodné výtvarno“. Čestné uznanie v slovenskej kategórii patrí tento rok Veronike Kocourkovej a jej večerníčku Tresky Plesky, konkrétne časti Povodeň.

Aj v kategórii hudobných videoklipov tento rok zarezonovala lokálna tvorba. Anča Music Video Award si odnáša česko-slovenské duo Bety Suchanová a Nora Štrbová, autorky videoklipu P/\ST: Tíseň. Členky videoklipovej poroty Eliška Děcká, Terezia Šabová a Kamila Dohnalová na Tísni ocenili „komplexne intenzívnu synergiu zvuku a obrazu a precízny strih“.

Čestné uznanie v kategórii videoklipov patrí americkému animátorovi Calebovi Woodovi s klipom Lightning Bolt: Blow To The Head.

Lightning Bolt: Blow To The Head, zdroj: Fest Anča 2020

A ako každý rok, aj na Fest Anči 2020 zasadala špeciálna detská porota, ktorá rozhodla o držiteľovi ocenenia v kategórii Anča Kids’ Award. Tým sa tento rok stal grécky režisér Fokion Xenos s filmom Heat Wave (Vlna horúčav).

Úroveň tohtoročného programového výberu a zloženia ocenených hodnotí pozitívne aj riaditeľka festivalu Ivana Sujová. „Veľmi sa teším, že tento rok sme mohli ponúknuť kvalitný výber, v ktorom sa objavili zaujímavé filmy nielen z naratívnej, ale aj z experimentálnej a psychedelickej animácie. Výber v hlavnej súťaži je na veľmi vysokej úrovni. Takisto mám radosť zo silného zastúpenia lokálnej tvorby v súťažných sekciách a medzi ocenenými – je to dôkaz, že domáci tvorcovia dokážu produkovať kvalitu, ktorá rezonuje aj medzinárodne,“ uviedla.

„Radosť mi robí aj výsledok detskej súťaže, lebo dokazuje, že deti oceňujú prirodzenosť a hru – a dokázali ich zbadať aj v inak veľmi technicky náročnej animácii, ktorú vidno vo filme Heat Wave.“

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival

zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Každoročne sa koná v kultúrnom centre v Novej Synagóge v Žiline a v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Víťazi 13. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2020

Anča Award: Osman Cerfon – I’m Going Out For Cigarettes (Francúzsko, 2018)

Anča Award Special Mention: Kaspar Jancis – Cosmonaut (Estónsko, 2019)

Anča Student Award: Thinh Nguyen – Tom Has a Plant (Dánsko, 2019)

Anča Student Award Special Mention: Barbara Rupik The Little Soul (Poľsko, 2019)

Anča Music Video Award: Bety Suchanová, Nora Štrbová – P/\ST: Tíseň  (ČR, 2020)

Anča Music Video Special Mention: Caleb Wood – Lightning Bolt: Blow To The Head (USA, 2019)

Anča Slovak Award: Michaela Mihályi & David Štumpf – SH_T HAPPENS (ČR, 2019)

Anča Slovak Award Special Mention: Veronika Kocourková – Tresky Plesky: Povodeň (Slovensko, 2019)

Anča Kid’s Award: Fokion Xenos – Heat Wave (Grécko, 2019)