© 2018 VIFI Fest © 2018 VIFI Fest

Sedem slovenských obcí, jeden májový víkend, desiatky filmových premietaní a sprievodných akcií. Pilotný ročník podujatia VIFI FEST chce dokázať, že aj na súčasnom vidieku má filmové umenie svoje miesto. Organizátormi sú aktívni obyvatelia zapojených obcí, ktorí pre svoje lokálne komunity (a s ich pomocou) pripravia program zostavený z aktuálnych slovenských a českých filmov, klasík strieborného plátna a zaujímavých sprievodných akcií.

S iniciatívou vzniku nového festivalu prišiel scenárista Peter Gašparík, ktorý má s organizáciou filmových podujatí skúsenosti – ako PR manažér pracuje pre festival 4 živly, je členom organizačného tímu prehliadky Týždeň slovenského filmu či národných filmových cien Slnko v sieti. VIFI FEST (Vidiecky FIlmový FESTival) je však postavený na celkom inom princípe ako všetky spomenuté. Jeho organizačné tímy tvoria aktívni obyvatelia zapojených obcí, ktorí zostavujú program tak, aby zaujal ich spoluobčanov, ale aj záujemcov z okolia. Všetci zúčastnení a zúčastnené pracujú bez nároku na honorár, vstup na celý program bude tiež voľný.

„Pilotný ročník je pomyselným testom – rozhodil som siete medzi svojimi kamarátmi a obyvateľov jednotlivých obcí som oslovoval na základe ich odporúčaní. Takto som nazbieral sedem dedín, každú s inými špecifikami a predstavami. Ak sa nám festival podarí, je možné a ja v to dúfam, že sieť zapojených obcí v budúcnosti zhustne,“ hovorí Peter Gašparík, aktuálne študent vzdelávacieho programu Sokratov inštitút, v rámci ktorého projekt pripravil.

© 2018 VIFI Fest

Zapojené obce sú roztrúsené doslova po celom Slovensku – od západu smerom na východ sú to Červeník, Bzince pod Javorinou, Voznica, Kláštor pod Znievom, Oravská Polhora, Mokrá Lúka a Zemplínske Hámre, ktoré sedmičku uzatvárajú aj v abecednom poradí.

Festival sa uskutoční v dňoch 25. – 27. mája 2018, ale už dnes môžete aj vy dopomôcť k jeho vzniku. Časť rozpočtu sa organizátori rozhodli pokryť tzv. crowdfundingovou zbierkou na portáli Startlab.sk. Tam môžu podporovatelia projektu prispieť ľubovoľnou sumou a okrem dobrého pocitu z pomoci získať aj niektorú z ponúkaných odmien. Medzi nimi sú napríklad unikátne festivalové magnetky, ale aj pozvánky na galavečer odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Viac o zbierke sa dočítate na webovej adrese www.startlab.sk/projekty/421-vifi-fest-vidiecky-filmovy-festival.