Fest Anča 2023 Fest Anča 2023

16. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktorý sa bude konať 29.6 – 2.7. v Žiline, netvoria iba animované filmy, ale aj bohatý sprievodný program, ktorý bude pozostávať z diskusií, workshopov, ale aj vystúpení popredných mien domácej a zahraničnej alternatívnej hudobnej scény ako napríklad San Farafina, Vanyfox, Canva6, či Vojtik. Hudobný program podčiarkuje tému festivalu, ktorou sú Utópie. Jednotliví/é interpreti/ky a hudobní/é hostia/ťky prichádzajú ako predstavitelia rôznych žánrov a hudobných prístupov, ktoré však dokážu vedľa seba stáť bez predsudkov a skvele sa dopĺňať.

Štvrtok

Počas prvého festivalového večera vás čaká koncert slovensko-maďarskej hudobníčky Adely Mede, ktorá vo svojej tvorbe skúma vzťah hlasu a technológie s terénnymi nahrávkami. Jej skladby sú krehké ambientné výpovede v troch jazykoch (slovenčina, maďarčina a angličtina) so spirituálnym presahom, ktoré sprevádza experimentálna elektronika s množstvom vplyvov od minimalizmu až po folklór. O jej debutovom albume Szabadság sa pochvalne vyjadrili magazíny ako The Wire, The Quietus, Dazed, Full Moon Magazín či Foxy Digitals. Spolu s Adelou vystúpi aj vizuálna umelkyňa Valeriia, ktorej atmosférická produkcia vyzýva ku kolektívnej interpretácii.

V Novej Synagóge sa predstaví projekt košického producenta a sound-bendera Branislava Findríka s názvom Dead Janitor presents Stroke, ktorý v sebe spája hypnotické polorytmy oceľovo studenej elektroniky, temné industriálne perkusie a stroboskopickú imerzívnu show. Zvuková chirurgia je slovné spojenie, ktoré azda najlepšie vystihuje prístup k jeho komplexným melodickým štruktúram prepleteným v oscilujúcich a trojrozmerných subbasoch.

Piatok

Jedinečné spojenie filmu a hudby prinesie premietanie obskúrnej poľsko-francúzskej ambientnej sci-fi snímky Chronopolis (Piotr Kamler, 1982), ktorú môžeme premietnuť vďaka spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku a ktorej pôvodnú hudbu zložil známy hudobný skladateľ Luc Ferrari. Na Fest Anči ju však budete vidieť za doprovodu stálice českej experimentálnej scény Michaela Nechvátala alias Kult Masek. Jeho atmosférické sety sú natiahnuté niekde medzi kozmickým vzduchoprázdnom a rituálnou hudbou. Pravidelne ho môžete počuť v rámci intergalaktických výletov pražských kolektívov Genot Centre a Punctum.

Tešiť sa môžete aj na dídžejku elastix, ktorá prináša nepredvídateľné a odvážne hudobné selekcie. Jej výnimočné sety spájajú súčasnú klubovú produkciu napríklad (ale nielen) južnej a strednej Ameriky s rozličnými žánrami, rytmami a premenlivým BPM. O vizuálny doprovod setu sa postará vizuálna umelkyňa a ilustrátorka Julie Černá.

Druhý festivalový večer prinesie aj koncert jedného z najpozoruhodnejších zvukových umelcov vychádzajúcich z milánskej scény Marca Fariny známeho ako Canva6. Farina nápadito pracuje s pamäťou ako nástrojom pre zvukovú predstavivosť, hľadajúc dokonalý balans medzi komplexnými pocitmi a nahými syntetizátorovými plochami.

San Farafina je v Montreale pôsobiaca haitsko-kanadská dídžejka, producentka a členka Moonshine crew, ktorá kombinuje afrofuturistický zvuk žánrov ako gqom, batida, či amapiano v rámci výnimočnej eklektickej fúzie. Basové akordy, afro-housové a reggaetonové beaty, ale aj ťažkotonážne electro je jej univerzálnym materským jazykom, ktorým si už podmanila festivaly ako Primavera Sound, či kluby v New Yorku a Amsterdame.

Sobota

Vojtik je mladý rómsky queer umelec z Detvy, ktorý na Fest Anči vystúpi v sobotu večer. Singlom Detviansky sen z pripravovaného albumu na seba strhol pozornosť všetkých, ktorí aspoň trochu sledujú dianie na slovenskej hudobnej scéne. Až na kosť autentické výpovede v shoegaze-indie šate o dospievaní queer človeka v malom meste na Slovensku si získali nielen naše srdcia. Queer ľuďom Vojtikova hudba odkazuje, že v tom nie sú sami.

V sobotu sa predstaví aj oceňovaný tanečník, choreograf a performer v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla Martin „Venice“ Talaga, ktorý sa tiež zaujíma o experimentálne a vizuálne diela, ľudové tance a drag. Počas svojho štúdia a profesionálnej kariéry mal možnosť úspešne spolupracovať s rôznymi choreografmi, divadelnými režisérmi a súbormi.

Tretí festivalový večer prinesie aj dídžejský set v podaní DJ GÄPA, ktorého tvorba je oslavou rozmanitosti a búrania hraníc medzi rádiovým popom a experimentálnou klubovou hudbou. DJ GÄP je spoluorganizátor divokej párty Välvät, na ktorej sa v symbióze stretávajú viaceré komunity. V časti svojej tvorby sa zároveň zámerne pohybuje aj na hranici autorstva a pirátstva a je súčasťou virtuálnej soundcloudovej bootlegovej scény.

Hudba Vanyfox je mnohostranná, kozmopolitná a autentická. Tento plodný 22-ročný DJ a beatmaker vlastným menom Paul Alexander pochádza z Angoly a pohybuje sa medzi Lisabonom, Reims a Parížom. Jeho presídlenie do Reims vo Francúzsku ho vytrhlo z domovskej pôdy Batidy – afrodiasporického hudobného žánru, ktorý vytvorili prisťahovalci z bývalých portugalských kolónií. Neubralo mu však nič z lásky k tomuto žánru, ktorý si dnes získava čoraz väčšiu popularitu aj vďaka priekopníkom a priekopníčkam ako sú DJ Lycox, Marfox či Nídia.

Viac informácií nájdete na webe festivalu festanca.sk alebo na facebooku facebook.com/festanca.