Hlavní hereckí predstavitelia filmu Samuel Polakovič, Samuel Skyva, Vladimír Zboroň, režisér Ivan Ostrochovský, Vlad Ivanov a Zvonko Lakčević na červenom koberci Berlinale. © Berlinale – Berlin International Film Festival

Ohromujúce dielo s jedinečným štýlom a príbehom. Aj takúto chválu si len krátko po pondelkovej svetovej premiére na prestížnom festivale Berlinale pripísal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci.

„Hoci sú Služobníci zasadení do roku 1980, do obdobia komunistického Československa počas éry studenej vojny, Ostrochovského zákerne štipľavý, vrcholne sebavedomý, mrazivo štýlový, druhý celovečerný film prináša príbeh, ktorý je nanajvýš platný a aktuálny aj pre dnešok,“ napísal v jednej z prvých recenzií na film známy filmový portál Screen International.

Príbeh mladých kňazov z totalitného Československa, ktorí sa musia rozhodnúť medzi cestou svedomia alebo cestou kolaborácie, sa ako jediný slovenský dlhometrážny film dostal do oficiálneho výberu Berlinale, ktorého 70. ročník sa koná od 20. februára do 1. marca 2020.

„Ostrochovský štylizuje Služobníkov s nádychom a nekomfortnosťou filmu noir, kým stupňuje napätie až rovín hororových filmov. Natočené v čiernobielej a vo „formáte Akadémie“, so bzučivým, pichľavým soundtrackom, obrazy sa ježia úzkosťou,“ pokračovala recenzia.

„Klaustrofobický, priam špionážny triler, ktorý nás zavedie do minulosti. Film so skvelou scénografiou, jedinečným štýlom a príbehom,“ vyjadril sa na svojom instagramovom konte Carlo Chatrian, umelecký riaditeľ Berlinale, v očakávaní svetovej premiéry filmu Služobníci v novej súťažnej sekcii festivalu Encounters. Tá má ambíciu popri hlavnej festivalovej súťaži upriamiť pozornosť na nové filmové vízie a odvážne diela nezávislých inovatívnych filmárov.

TEASER SLUŽOBNÍCI:

„Ostrochovský vytvoril ohromujúce dielo, v ktorom obratne necháva kontrastovať bledosť mramoru, omietky a tvárí s temnotou noci a čiernych reverend. Mrazivý film noir, v ktorom do seba len pár rokov pred pádom totalitného systému naráža sila dejín a služobníkov dvoch mocí a dvoch systémov viery,“ takto zas opísali film dramaturgovia Berlinale. Služobníci súťažia v konkurencii 15 filmov z viacerých krajín, ako je USA, Nórsko, Argentína, India, Francúzsko, Nemecko a ďalšie.

Služobníci skúmajú univerzálne témy voľby, kompromisu a ciest, ktorými sa politický režim snaží ovládnuť vôľu jednotlivca. Odolnosť je v tomto prípade otázka sily a slabosti, hodnôt a kompromisov, ktoré film prekrásne skúma v desivom čiernobielom prostredí na mieste bez farieb,“ napísal v recenzii britský portál Theupcoming. 

„Temná čiernobiela dráma, ktorá skrze minimum slov rozpráva o vôli po slobode, o ohnutých chrbticiach a o pravde, ktorú dnes spoločnosť až príliš často chápe ako subjektívnu kategóriu,“ okomentoval snímku Přemysl Martinek, programový supervízor Medzinárodného filmového festivalu Febiofest, ktorého 27. ročník 11. marca 2020 slávnostne otvorí v slovenskej premiére práve film Služobníci. „Film je skvelou kombináciou klasických žánrových postupov a zároveň parafrázou skutočných udalostí, ktoré v rôznych podobách prežíval v Československu každý,“ dodal.

Film vznikol v koprodukcii štyroch krajín: Slovenska – Rumunska – Česka – Írska. Scenár napísala spolu s Ivanom Ostrochovským a Marekom Leščákom medzinárodne uznávaná britská scenáristka Rebecca Lenkiewicz, ktorá spolu s režisérom Pawlom Pawlikowskim vytvorila scenár k oscarovému filmu Ida.

Recenzie vyzdvihujú aj obsadenie: od debutujúcich nehercov Samuela Skyvu a Samuela Polakoviča, ktorí stvárnili ústredné postavy mladých bohoslovcov až po hereckého veterána s veľkolepým renomé, Rumuna Vlada Ivanova, ktorý sa predstavil v snímkach so svetovými premiérami a oceneniami na najprestížnejších festivaloch ako Cannes či Berlinale.

Okrem režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý sa včera na festivalovej pôde Berlinale predstavil so svojim novým filmom už po tretí raz, sa sem so Služobníkmi vrátil aj režisér Martin Šulík, ktorý tu v roku 2001 odpremiéroval svoj film Krajinka, tentokrát vo vedľajšej hereckej úlohe lekára, Zvonko Lakčević v postave ŠtB-áka, ktorý stvárnil druhú hlavnú postavu vo filme Ivana Ostrochovského Koza, aj kameraman snímky Juraj Chlpík, ktorý spolupracoval na filme Dom Zuzany Liovej v oficiálnom výbere Berlinale v roku 2011.

Služobníci si ešte pred svetovou premiérou pripísali na konto prvý úspech, na berlínskom filmovom trhu ich medzinárodný agent Loco Films predal francúzskej distribučnej spoločnosti ARP, čo pre tento slovenský film znamená vstup do francúzskych kín. Do slovenských kín vstúpia 19. marca 2020 vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia. Zoznam premietaní nájdete na ich stránke: http://www.filmtopia.sk/filmy/40/17/sluzobnici/

Realizáciu filmu finačne podporil Audiovizuálny fond, fond Eurimages, rumunský fond CNC, český Státní fond kinematografie, Bratislavský samosprávny kraj a Rumunská televízia.