Vo štvrtok 5. decembra sa v Slovenskom inštitúte vo Varšave uskutoční projekcia výberu najlepších krátkych filmov zo slovenskej produkcie. Ide o snímky, ktoré v posledných rokoch dokázali zaujať domáce i zahraničné publikum, či zbierali ocenenia na filmových festivaloch po celom svete. Ukazujú prísľub mladej generácie slovenských tvorcov.

Projekcia bude doplnená o krátke rozprávanie Juraja Kovalčíka o súčasnom slovenskom filme a po projekciách bude nasledovať diskusia s režisérom jedného z filmov, s Marekom Janičíkom.

Premietnuté budú tieto snímky:

Posledný autobus (animovaný, r. Ivana Laučíková a Martin Snopek, 2011)
Slameníkové zeme (dokumentárny, r. Peter Kováč, 2012)
Výstava (komédia, r. Andrej Kolenčík a Peter Begányi, 2013)
Prah a ligot (animovaný, r. Michaela Čopíková a Veronika Obertová, 2012)
Kino Svet (dokumentárny, r. Marek Janičík, 2012)

Pár dní predtým, 29. novembra, sa uskutoční podobné podujatie v Prahe, na pôde FAMU. Určené bude študentom tejto filmovej fakulty Akadémie múzických umení. Popri snahe oboznámiť ich so súčasnou slovenskou tvorbou sa v sérii krátkych prednášok a diskusií zameráme na otázky propagácie a distribúcie krátkych filmov a možnej koprodukčnej spolupráci. Podujatia sa zúčastní aj niekoľko slovenských mladých filmárov.

Oba podujatia patria do širšieho projektu Slovak Short Cinema, ktorého cieľom je prezentovať slovenské krátke filmy a ich tvorcov zahraničí. V tomto roku bola vydaná i rovnomenná publikácia, ktorá rozhovormi, recenziami a ďalšími článkami približuje aktuálnu krátkometrážnu tvorbu na Slovensku. Diváci si budú môcť výtlačok tejto publikácie odniesť z podujatia zadarmo.

Podujatia pripravili OZ Publikum.sk, iShorts a Slovenský inštitút vo Varšave s podporou organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 v rámci projektu Creative Industry Toolkit 2013.