Žáner: fantasy komédia
Minutáž: 107 minút
Krajina: USA | Veľká Británia
Rok: 2013
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Evan Goldberg, Seth Rogen
Scenár: Seth Rogen, Evan Goldberg, Jason Stone
Kamera: Brandon Trost
Hudba: Henry Jackman
Hrajú: James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen, Jay Baruchel, Danny McBride, Craig Robinson, Michael Cera, Emma Watson, Mindy Kaling a ďalší

To je koniec! (This Is the End, 2013)V krátkom čase sa k nám do kín dostali dve komédie o apokalypse s koncom v názve. Na konci sveta (World´s End) a To je koniec! (This is the end) toho však majú spoločného viac. Obe sa pokúsili o svojskú kritiku súčasnej spoločnosti a podarilo sa im to celkom dobre. Pri druhej menovanej to síce je mierené len na Hollywood, ale takáto sebakritika môže byť o to cennejšia.

Príbeh komédie To je koniec! sa odohráva v Los Angeles. Jay Baruchel prichádza na návštevu k svojmu starému priateľovi Sethovi Rogenovi (áno, každý tu hraje fiktívnu verziu seba samého). Vyberú sa na veľkú párty do domu Jamesa Franca. Je tu „každý“ na koho si spomeniete – Michael Cera (Scott Pilgrim), Jason Segel, Rihanna a mnohí mnohí ďalší, najmä hviezdy rôznych seriálov. Pokým sú Seth a Jay v obchode, začne sa apokalypsa. Rýchlo sa vracajú na párty, ale tam si nikto nič nevšimol. Jedine Jay tak videl čo sa stalo a v udalostiach vidí biblickú apokalypsu. To, čo by iní označili za únosy mimozemšťanmi, on chápe ako nanebovzatie a za múrmi domu sa čoskoro naozaj rozbehne hotové peklo na Zemi.

Väčšinu hostí vo Francovom dome pohltí obrovská diera v Zemi, a tak na pľaci ostáva len partička kamarátov, ktorá spolu v minulosti pracovala na niekoľkých filmoch. Okrem Jaya, Setha a Franca sú to najmä komici z filmu Pineapple Express Craig Robinson a Danny McBride a partiu dopĺňa Jonah Hill, s ktorým Rogen spolupracoval na filme Superbad a na chvíľu sa pripojí aj Emma Watson. Je vidieť, že si rozumejú a že nakrúcanie prebiehalo v dobrej nálade.

To je koniec! (This Is the End, 2013) To je koniec! (This Is the End, 2013)

Humor stojí prevažne na ich vzájomnom urážaní sa, robení si srandy zo svojich filmov a na karikatúrach ich samých či všeobecnej predstavy o živote v Hollywoode. Hrdinovia stoja pred pravdou, že nie sú dobrými ľuďmi, keďže neboli Bohom zachránení. Problémom však čelia opäť svojsky. Napríklad nakrútia pokračovanie snímky Pineapple Express, hádajú sa nad zásobami jedla, ale situácia postupne prituhuje. Podobne ako v snímke Na konci sveta sa aj tu komédia mení na boj o holé prežitie. Tu je to ešte o niečo tvrdšie, keďže na chalanov poľujú zvery pekelné i sám Satan a vyzerá to totálne beznádejne.

Problém s uchopením filmu a pochopením jeho humoru môžu mať diváci, ktorí nie sú patrične oboznámení s predchádzajúcou prácou zúčastnených. Odkazov na ich doterajšiu prácu je tu mnoho, či už ide priamo o vtipné momenty, dialógy, alebo o výstavbu ich filmových alterég.

To je koniec! (This Is the End, 2013) To je koniec! (This Is the End, 2013)

Pre Setha Rogena, ktorý spolu s Evanom Goldbergom snímku aj napísal a režíroval, je to veľmi osobný film. Je totiž aj o jeho odchode z Kanady, o hľadaní si miesta v novom prostredí, ale i o väzbách, ktoré má na svoj predošlý život. Je to čitateľné najmä v prvej polovici filmu. Pre oboch je to zároveň režijný debut. V zámorí utŕžili od kritiky veľmi pozitívne reakcie, snímka býva označovaná za Rogenov najlepší film vôbec. Určite patrí medzi tie vydarenejšie.

To je koniec! je príjemnou komédiou, ktorá sa z konverzačnej roviny dostáva do viac akčnej, takže nemá hluché miesta. Scenár vie udržať záujem diváka po dlhú dobu, keďže ostáva až takmer do konca nejasné, ako sa hrdinovia zachránia. Toto očakávanie však skutočný záver filmu nenapĺňa, resp. je trochu lacný. Výsledný dojem z filmu bude závisieť aj od vášho vzťahu k hercom.