Priaznivci kvalitného filmu sa s príchodom jesene majú na čo tešiť. V bratislavskom Filmovom klube Nostalgia ich opäť čaká viacero výnimočných zážitkov, z ktorých určite najväčšími lákadlami budú dve atraktívne septembrové premiéry.

Ďalšou pozitívnou správou, ktorá iste poteší návštevníkov Nostalgie je skutočnosť, že sa po dlhých rokoch podarilo i vďaka spoločnosti Kofola, ktorá sa stala partnerom aktuálneho programu FK Nostalgia – realizovať výmenu plátna.

Český film Venkovský učitel s Pavlom Liškom v hlavnej úlohe rozpráva príbeh učiteľa Petra, ktorý opúšťa gymnázium a rodičov v hlavnom meste a prichádza učiť na vidiecku školu, aby tak zabudol na nevydarené milostné vzťahy a našiel znovu sám seba. Film príde do Nostalgie 18.9. osobne uviesť režisér Bohdan Sláma i jeho ďalší tvorcovia. Druhou očakávanou premiérou je snímka Katyň od klasika svetovej kinematografie, poľského režiséra Andrzeja Wajdu, ktorý vo svojom novom filme otvorene hovorí o dlho utajovanej tragédii, ktorá sa počas 2. svetovej vojny odohrala v Katyňskom lese, kde v roku 1940 na Stalinov rozkaz sovietska tajná služba nechá popraviť tisíce zajatých poľských dôstojníkov.

Wajdovým filmom sa zároveň 11.9. v Nostalgii slávnostne otvorí slovenská časť putovnej nekomerčnej filmovej prehliadky Projekt 100. Z jeho ďalšieho programu Nostalgia v septembri ponúka aj najlepší európsky film roku 2007, ktorým sa stala rumunská snímka 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni. Režisér Cristian Mungiu v nej rozpráva príbeh dvoch študentiek, z ktorých jedna sa chystá na zakázaný potrat, odohrávajúci sa počas jedného pochmúrneho zimného dňa roku 1987 v komunistickom Rumunsku. Ďalším titulom uvádzaným v rámci Projektu 100 je jedno z najväčších diel slovenskej kinematografie, nevšedný dokument režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta o ľuďoch, ktorých i napriek ťažkému a zložitému životu nikdy neopustila večná a nesmrteľná túžba po slobode. Hanákov film zároveň v Nostalgii odštartuje nový cyklus nazvaný Zlatý fond slovenskej kinematografie, ktorý bude zameraný najmä na úspešné snímky novej vlny 60. rokov.

Súčasnú svetovú kinematografiu okrem filmov Andrzeja Wajdu a Cristiana Mungiu reprezentujú aj ďalšie tri snímky. Originálny francúzsky animovaný film Persepolis podľa skvelého iránskeho komiksu, ktorého hrdinkou je mladá dospievajúca rebelka Marjane, prežívajúca zložité detstvo a dospievanie v Iráne. Argentínska snímka Motocyklové denníky, ponúkajúca pohľad na mladosť budúceho revolucionára Ernesta „Che“ Guevaru, ktorý sa ako 23-ročný študent medicíny s kamarátom Albertom Granadom vypraví na cestu po Latinskej Amerike na starej motorke Norton 500. Najlepší škandinávsky film roku 2007, ktorým sa stala dánska snímka Umenie plakať, je tragikomickým príbehom jednej rodiny, videným nemilosrdnými a súčasne nevinnými očami 11-ročného chlapca.

Okrem nového filmu Bohdana Slámu v septembrovej ponuke Nostalgie nebudú chýbať ani tri ďalšie tohtoročné novinky slovenskej a českej kinematografie. Historická freska Juraja Jakubiska Bathory, privádzajúca k životu spletitý príbeh hrdej a krásnej grófky Alžbety Báthory, ktorá sa preslávila ako sadistická Čachtická pani. Najlepší slovenský film roku 2007 Muzika, veselý a trochu čierny príbeh muzikanta, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže. A pre milovníkov oddychu v kine je určená nenáročná česká komédia o prvých rokoch kapitalistickej reality U mě dobrý z osvedčenej „pelíškovsko-medvídkovskej“ dielne Jana Hřebejka, v ktorej sa predstaví Bolek Polívka ako Mrklas, teda bývalý kúzelník Mr. Class.

Filmový klub NOSTALGIA – program SEPTEMBER 2008

8.9. po MUZIKA Juraj Nvota, SR/Nem., 2007
10.9. st U MĚ DOBRÝ Jan Hřebejk, ČR, 2008
11.9. št KATYŇ Andrzej Wajda, Poľ., 2007 premiéra!
12.9. pi PERSEPOLIS M. Satrapiová a V. Paronnaud, Fr., 2007
17.9. st BATHORY Juraj Jakubisko, SR/ČR/Brit., 2008
18.9. št VENKOVSKÝ UČITEL B. Sláma, ČR/Nem./Fr., 2008 premiéra!
19.9. pi VENKOVSKÝ UČITEL Bohdan Sláma, ČR/Nem./Fr., 2008
22.9. po OBRAZY STARÉHO SVETA Dušan Hanák, SR, 1972
24.9. st MOTOCYKLOVÉ DENNÍKY Walter Salles, Argentína/USA, 2004
26.9. pi UMENIE PLAKAŤ Peter Schonau Fog, Dán., 2006
29.9. po 4 MESIACE, 3 TÝŽDNE A 2 DNI C. Mungiu, Rum., 2007

VSTUP NA PREDSTAVENIA VO FK NOSTALGIA JE MOŽNÝ I BEZ ČLENSKÉHO PREUKAZU!Lístky na uvedené predstavenia si môžete zakúpiť aj prostredníctvom siete TICKETPORTAL. FK Nostalgia sa nachádza v budove Stavebnej fakulty STU v Bratislave na adrese Imricha Karvaša 2. (vstup cez označenú rampu na rohu Radlinského a Imricha Karvaša)Nižšie vstupné je pre držiteľov členských preukazov FK! Lístky a preukazy je možné zakúpiť v pokladni 1/2 hod. pred predstavením. Cena lístkov 50-70 Sk.

Predstavenia: pondelok, streda, piatok vždy o 19,00 hod., pokiaľ nie je uvedené inak.

PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O FILMOCH nájdete na