V 20. týždni tohto roku sa v Amerike tak ako každý rok uskutočnila prezentácia nových a obnovených seriálov piatich najväčších televíznych sietí v USA. Táto prezentácia je známa pod názvom Upfronts. Je to konferencia, na ktorej sa šéfovia týchto televíznych spoločností (menovite ABC, CBS, NBC, FOX a THE CW) zídu vo veľkých halách s novinármi a ostatnými zástupcami mediálnych spoločností a predstavia im svoju programovú štruktúru na nadchádzajúcu sezónu premietnutím celých pilotných dielov nových seriálov, prípadne len ich ukážkami. Na konferencii sa tiež verejne oznámia názvy seriálov, s ktorými televízne stanice v nasledujúcej sezóne nepočítajú, či už z dôvodu nízkej sledovanosti, vysokých nákladov na výrobu alebo iných (pre diváka často nevysvetliteľných) dôvodov.

Tento rok bolo na Upfronts predstavených niekoľko noviniek, no kvôli vyše 100 dňovému štrajku scenáristov sa mnoho pilotných dielov nestihlo dokončiť, a preto boli predstavené buď len krátkou ukážkou alebo prezentáciou tvorcov a producentov seriálu. Ľudia z celého sveta, ktorí sa o seriály ako také zaujímajú, už hneď po vyhlásení a zverejnení noviniek tipujú, ktorá z nich bude najúspešnejšia a tvoria si akési „rebríčky úspešnosti“ a podobne. Keďže aj ja som jedným z nich, tak som sa rozhodol zostaviť pre vás čitateľov niečo podobné. Konkrétne ide o rebríček desiatich nových seriálov, ktoré sa (podľa môjho vlastného názoru) môžu stať v USA veľkými hitmi.

10. Crusoe
Premiéra v USA: 17. októbra na NBC
Seriál vytvoril: Justin Bodle
V hlavných úlohách: Philip Winchester, Anna Walton, Mark Dexter, Sean Bean, Sam Neil
O seriáli:
Ide o dramatický seriál podľa svetoznámeho románu Robinson Crusoe od Daniela Defoea . Viacej z deju sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť, ale keďže je seriál akousi adaptáciou literárnej predlohy je dosť pravdepodobné, že to bude niečo o mužovi, ktorý stroskotal na pustom ostrove a nedostáva sa mu záchrany od pobrežnej hliadky. Možno sa Vám bude zdať divné, prečo som tento seriál pridal do prvej desiatky potencionálnych hitov sezóny, ale ak bude mať seriál výborný scenár, dobrú kameru a pútavý príbeh (a reklamná kampaň využije prirovnanie k seriálu Nezvestní), tak sa z toho môže byť reálne.

9. Kath & Kim
Premiéra v USA: 9. októbra na NBC
Seriál vytvoril: Gina Riley, Jane Turner
V hlavných úlohách: Selma Blair, Molly Shanon
O seriáli:
Remake austrálskeho komediálneho seriálu o žene, ktorá sa snaží vzkriesiť svoj ľúbostný (a hlavne sexuálny) život v čom jej samozrejme nepomáha jej dcéra, sa rozhodla po svojom nakrútiť stanica NBC. Seriál možno na prvý pohľad vyzerá ako celkom obyčajné rodinné cliché, ktoré sa však vďaka hviezdnemu obsadeniu môže stať obľúbeným seriálom, ku ktorému sa budú diváci z radosťou každý týždeň vracať. NBC si pre začiatok objednala len 13 dielov, čo sa však v prípade úspechu (ktorý podľa mňa bude celkom slušný) môže zmeniť a stanica si doobjedná ďalších 9 epizód.

8. The Goode Family
Premiéra v USA: november 2008 na ABC
Seriál vytvoril: Mike Judge, David Krinsky, John Altschuler (iba hlasy)
V hlavných úlohách: David Herman, Nancy Walls, Abby
O seriáli:
Animovaný komediálny seriál od tvorcov úspešného animovaného seriálu King of the Hill o rodinke aktivistov za lepší a čistejší svet. Seriál môže divákov zaujať hlavne celkom vtipnou animáciou a skvelými dialógmi, ktoré tvorcovia zaiste doplnia niečím poučným a budú sa snažiť zhovadiť každú známu osobnosť, ktorá im príde na um.

7. Eleventh Hour
Premiéra v USA: 9. októbra na CBS
Seriál vytvoril: Mick Davis
V hlavných úlohách: Rufus Sewell, Marley Shelton
O seriáli:
Dramatický seriál z produkcie Jerryho Bruckheimera o biofyzikovi, ktorý pomáha riešiť kriminálne prípady. I keď ide len o ďalšiu kriminálku, ktorú produkuje jeden z najlepších producentov na svete, je dosť možné, že aj tento seriál bude hitom na niekoľko sezón. Stačí spomenúť ďalšie krimi seriály, ktoré tiež pochádzajú z Jerryho dielne, ako je napríklad Odložený prípad, či krimi série CSI. Seriál uzrie svetlo sveta 9. októbra v USA na stanici CBS o 22:00 hneď po spomínanom CSI, konkrétne po Las Vegas.

6. The Cleveland Show
Premiéra v USA: jar 2009 na FOX
Seriál vytvoril: Seth MacFarlane
V hlavných úlohách: Seth MacFarlane (iba hlas)
O seriáli:
Spin-off k stále úspešnejšiemu animovanému seriálu Family Guy od tvorcu Setha MacFarlanea. Veľa vplyvných kritikov očakáva od tohto seriálu mnoho, keďže tento animák by mal byť úspešný minimálne tak ako jeho „brat“ Family Guy. Či sa očakávania splnia a seriál bude úspešný (čo vďaka popularite a dobrej sledovanosti Family Guy nebude ťažké) je ešte vo hviezdach, keďže seriál bude mať premiéru až niekedy na jar 2009.

5. Knight Rider
Premiéra v USA: 24. septembra na NBC
Seriál vytvoril: Dave Andron
V hlavných úlohách: Justin Bruening, Bruce Davison, Deanna Russo
O seriáli:
Remake dnes už kultového seriálu s Davidom Hasselhoffom v hlavnej úlohe. O čom seriál bude už isto všetci viete – nabúchaný švárny junák brázdi Ameriku na svojom super vytunnigovanom aute, ktoré dokáže komunikovať, samo šoférovať a zachraňuje ľudí pred zlými kriminálnikmi a podobnou háveďou. Je síce pravda, že niektoré remake seriálov sa v Amerike slabo uchytia, tento sa vďaka dobrému obsadeniu hitom stať môže. Predpokladám, že seriál si získa srdcia nielen milovníkov akčných seriálov a parádnych automobilov, ale predovšetkýmaj poriadnu základňu ženského publika práve vďaka obsadeniu mladého herca do hlavnej úlohy.

4. The Office spin-off
Premiéra v USA: február 2009 na americkej televíznej stanici NBC
Seriál vytvoril: Greg Daniels
V hlavných úlohách: Aziz Ansari
O seriáli:
Dej tohto seriálu je rovnako ako jeho názov zatiaľ neznámy, pretože všetko je ešte v štádiu prípravy. Hotový nebol na Upfronts ani jeho pilotný diel, k dispozícií neboli ani len ukážky. Námatkovo bola prezradená zápletka deju, ktorá však z toho veľmi jasná nebola. Isté je však to, že seriál bude mať premiéru niekedy vo februári 2009 a zdedí vysielací slot po súťaži SuperBowl, ktorá je zárukou dobrej sledovanosti každý rok. Dobré meno a slušnú reklamu môže tomuto seriálu spraviť aj jeho „starší brat“ The Office, ktorý je v USA rok čo rok sledovanejší a už viackrát získal cenu Emmy. Pravdepodobnosť, že televízia bude ťažiť v reklamnej kampani na tento seriál z úspešnosti jeho predchodcu je asi taká veľká ako ostrov v seriáli Nezvestní, čo seriálu zabezpečí silný divácky záujem a tým aj dobrú sledovanosť.

Či sa moje „proroctvo“ o úspešnosti naplní je vo hviezdach, ale je známe, že spin-offy v USA zväčša bývajú úspešné (stačí sa pozrieť na úspešné pokračovania CSI kriminálok, spin-offi k seriálom Klinika Grace, The Practice, JAG alebo Zákon a poriadok, ktoré lákajú k obrazovkám stále väčšie a väčšie množstvo priaznivcov).

3. 90210
Premiéra v USA: 2. septembra na THE CW
Seriál vytvorili: Rob Thomas, Gabe Sachs, Jeff Judaf
V hlavných úlohách: Dustin Milligan, Chantelle Barry, Ryan Eggold, Rob Estes, Shenae Grimmes.
O seriáli:
Pokračovanie megaúspešného teenagerského seriálu Beverly Hills 90210 o deckách na strednej škole. Ide o klasickú teenage drámu podobnú svojmu predchodcovi (a ďalších 10-tim teenage seriálom ako je O. C. California, Dawsonov svet, Felicity a pod.) o problémoch s láskou, školou a iných blbostiach. Keďže je okolo seriálu veľké haló už od vtedy, čo sa svet dozvedel správu, že sa chystá pokračovanie je viac než isté, že toto je jeden z troch zaručených hitov.

Seriálu však môže uškodiť nielen to, že sa vrátia aj niektorí herci z pôvodnej verzie (Jennie Garth, Tori Spelling, ba dokonca aj Shannen Doherty, ktorá bola z pôvodného seriálu vyhodená po 4 sériách), ale aj to, že ho bude vysielať THE CW, ktorá v Amerike nemá také pokrytie ako ostatné televízie.

2. Fringe
Premiéra v USA: 9. septembra na stanici FOX
Seriál vytvoril: J. J. Abrahams
V hlavných úlohách: Joshua Jackson, Jasike Nicole, John NobleO seriáli:
Nový seriál od tvorcu seriálov Nezvestní, Alias a Felicity nás vo svojej prvej dvojepizóde zavedie do lietadla (nezdá sa vám to povedomé?), ktoré núdzovo pristane na letisku, avšak všetci cestujúci zomreli za veľmi záhadných okolností. Kto alebo čo ich zabilo sa dozvieme postupne v ďalších častiach seriálu, ktorý je úspešný už teraz a niekoľko amerických kritikov sa o ňom vyjadrilo ako o jednom z najlepších seriálov všetkých čias. A bodaj by aj nie, keď J. J. Abrahams je už v Amerike meno s veľkým M, ktoré zaručí v každom prípade kvalitu. Seriál si získa srdcia divákov nielen dobrým obsadením a špeciálnymi efektmi, ale predovšetkým dobrým prepracovaným scenárom a svojou tajomnosťou a mystériou. Seriál môže získať vysokú sledovanosť a dobré výsledky aj vďaka svojmu nasadeniu v programovej štruktúre. Televízia FOX ho totiž nasadila na utorok za seriál Dr. House, ktorému sledovanosť z roka na rok astronomicky stúpa.

1. Dollhouse
Premiéra v USA: január 2009 na stanici FOX
Seriál vytvoril: Josh Whedon
V hlavných úlohách: Eliza Dushku, Olivia Williams, Enver Gjokaj, Harry J. Lenix
O seriáli:
Najočakávanejším seriálom sezóny 2008/2009 je bezpochyby sci-fi seriál od seriálového mága Josh Whedona (je niečo ako Alfred Hitchcock, ibaže Josh sa venuje sci-fi a nie hororom ako Alfred)), ktorý svetu priniesol také hity ako je Buffy premožiteľka upírov, Angel alebo sci-fi seriál Firefly. Do seriálu vkladá okrem kritikov veľké nádeje aj televízia FOX, ktorá si zo siedmich pôvodne objednaných epizód doobjednala ďalších päť a fanúšikom sľúbila, že skráti slot pre reklamy, čím predĺži minutáž seriálu o 5 až 7 minút (z pôvodných 42 minút sa tak fanúšikovia môžu tešiť na necelých 50 minút čistého deja).

Nedávno sa na svetlo sveta dostala informácia, že sa Josh Wedon rozhodol nanovo nakrútiť pilotný diel tohto seriálu a pôvodný pilot bude použitý ako druhý diel. Keďže seriál sa stáva hitom už teraz, pozrime sa bližšie na jeho dejovú líniu. Seriál sleduje príbeh Echo, ktorá je členkou zvláštnej skupiny ľudí, ktorí sú určení na špeciálne úlohy. Pred každou úlohou im „koordinátri“ špeciálne upravia ich osobnosť a spomienky spolu so schopnosťami. Medzi týmito úlohami žijú v akomsi laboratóriu (bez akejkoľvek svojej spomienky či uvedomenia si toho „kým“ a „čím“ sú), ktoré sa nazýva Dollhouse. Echo si však začne postupne uvedomovať čo je zač a to začína byť pre jej koordinátorov a ňu samotnú veľmi nebezpečné.