Operácia Entebbe / Entebbe, 2018 © Entertainment One Operácia Entebbe / Entebbe, 2018 © Entertainment One

Koncom júna 1976 uniesla skupina nemeckých a palestínskych teroristov lietadlo Air France smerujúce z Tel Avivu do Paríža. Po niekoľkých medzipristátiach skončili v Entebbe, na hlavnom letisku Ugandy. V nej v tom čase vládol diktátor Idi Amin, ktorý únoscov podporoval a pre ochranu letiska poskytol vojakov. Teroristi žiadali od izraelskej vlády prepustenie zadržiavaných Palestínčanov, inak budú postupne zabíjať izraelských rukojemníkov – ľudí iných národností postupne poprepúšťali.

Izraelčania, samozrejme, s teroristami nechceli vyjednávať a namiesto toho pripravili jednu z najlepších záchranných operácií vôbec. Viac ako 100 príslušníkov špeciálnych jednotiek v maximálnom utajení prepravili do 4 tisíc km vzdialenej Ugandy a drvivú väčšinu pasažierov zachránili.

O tejto operácii už bolo nakrútených zopár filmov, a to hneď v rokoch 1976 a 1977, ale nestretli sa napriek hviezdnemu obsadeniu so žiadnym väčším úspechom. Skôr len vyprovokovali ďalšie akcie európskych teroristov, ktorí ich vnímali ako sionistickú propagandu.

Nový britský thriller Operácia Entebbe (7 days in Entebbe) má naproti tomu lepšie východiská a nielen v tom, že európsky ľavicový terorizmus je už minulosťou. Vzniká v britsko-francúzsko-americkej koprodukcii vo Veľkej Británii. Scenár napísal škótsky dramatik Gregory Burke, ktorý už má s týmto žánrom skúsenosti – napísal výborný thriller ’71 (2014) o Severnom Írsku. Réžie sa zhostil brazílsky filmár José Padilha, ktorý získal Zlatého medveďa na Berlinale za kriminálny film Elite Squad (2007), na konte má aj vydarený remake RoboCopa a v neposlednom rade seriál Narcos. Povolanejšieho človeka na takýto projekt dnes ťažko nájsť.

Hlavných úloh nemeckých teroristov sa zhostili Rosamunda Pike a Daniel Brühl (Good Bye, Lenin!, Rivali, Nehanební bastardi), obaja výborní herci, ktorí môžu v týchto úlohách len prekvapiť.

Všetko ostatné sa dozviete v traileri. Vlastne, ešte jedna vec. Operácia Entebbe má už stanovený aj dátum slovenskej premiéry, a to na 29. marca 2018.