Nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony za posledné dva roky ovládli filmy dokumentaristov debutujúcich v oblasti hranej tvorby. Najviac nominácií získali filmy Eva Nová režiséra Marka Škopa a Koza režiséra Ivana Ostrochovského. Do nominácií sa prebojovalo celkovo 15 filmov, držitelia cien Slnko v sieti budú vyhlásení na slávnostnom udeľovaní v sobotu 16. apríla 2016 v priestoroch Slovenského národného divadla, ktoré v priamom prenose odvysiela RTVS na Jednotke. Ceny Slnko v sieti udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia, odovzdávanie cien je súčasťou prehliadky Týždeň slovenského filmu 2016.

Film Eva Nová o kedysi slávnej, dnes zabudnutej herečke, získal 9 nominácií, vrátane hlavnej kategórie Najlepší hraný film a kategórie Najlepšia filmová réžia. Film Koza o niekdajšom boxerovi na jeho ceste za poslednou životnou prehrou má 6 nominácií, rovnako ako Eva Nová aj v kategóriách Najlepší hraný film a Najlepšia filmová réžia. V kategórii Najlepší hraný film sa obafilmy budú uchádzať o víťazstvo spolu s filmom Deti režiséra Jara Vojteka, v kategórii Najlepšia filmová réžia s nimi bude súperiť Jaro Vojtek s dokumentárnym filmom Tak ďaleko, tak blízko.

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované snímky Comeback Mira Rema, Tak ďaleko, tak blízko Jara Vojteka a Vlna vs. breh v réžii debutujúceho kameramana Martina Štrbu. Nominácie v kategórii Najlepší animovaný film získali snímky Fongopolis Joanny Kozuch, Malá z rybárne Jana Baleja a Nina režisérskej dvojice Veronika Obertová a Michaela Čopíková.

V aktuálnom šiestom ročníku odovzdávania cien Slnko v sieti sa sošky budú udeľovať celkovo v 14 kategóriách. Okrem kategórií najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film, sa ceny odovzdajú v kategóriách najlepšia filmová réžia, filmový scenár, kameramanský výkon, strih, zvuk, filmováhudba, ďalej najlepší filmový architekt – scénograf, kostýmy/masky a v divácky obľúbených kategóriách Najlepší ženský herecký výkon a Najlepší mužský herecký výkon. V ženskej hereckej kategórii akademici nominovali Evu Bándor za film Deti Jara Vojteka, Judit Bárdos za Fair PlayAndrey Sedláčkovej a Emíliu Vášáryovú za úlohu Evy Novej. O sošku v mužskej hereckej kategórii sa budú uchádzať Zvonko Lakčevič za film Koza, Milan Lasica za film Rukojemník Juraja Nvotu a Milan Ondrík za úlohu vo filme Eva Nová.

Národné filmové ceny Slnko v sieti sa budú udeľovať najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom z rokov 2014 a 2015. Celkovo sa do boja o cenu prihlásilo 13 dlhometrážnych hraných, 19 dlhometrážnych dokumentárnych a 10 animovaných filmov, do nominácií sa z nich prebojovalo 15filmov. Eva Nová má deväť nominácií, Koza šesť nominácií, po tri nominácie získali filmy Deti, Čistič (r. Peter Bebjak), Fair play, Wilsonov (r. Tomáš Mašín), dve nominácie majú filmy Rukojemník, Sedem zhavranelých bratov (r. Alice Nellis), Tak ďaleko, tak blízko a po jednej nominácii sa ušlo filmom Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (r. Patrik Lančarič), Comeback, Vlna vs. breh, Fongopolis, Malá z rybárne a Nina. Počas slávnostného večera v Slovenskomnárodnom divadle budú dvom tvorcom odovzdané aj ceny Slnko v sieti 2016 za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii.

Odovzdávanie cien Slnko v sieti je súčasťou druhého ročníka prehliadky Týždeň slovenského filmu, ktorá v dňoch od 11. do 17. apríla 2016 v bratislavskom Kine Lumière predstaví domácu tvorbu uplynulého roka a po jej skončení sa výber filmov presunie do vybraných miest slovenských regiónov.