Trabantom do posledného dychu © 2016 ASFK

Zrejme najznámejší český cestovateľ od doby Zikmunda a Hanzelku, Dan Přibáň, sa vo svojom novom filme vydáva na cestu z austrálskeho Perthu do Thajska. Aby prekonal svoje predošlé expedície v trabantoch, rozšíril svoju posádku o ženský element, čo bola podľa samotného tvorcu filmu veľká výzva. K dvom žltým trabantom, poľskému Fiatu, čezete a jawe pribudli ešte dva vozíčky a polročné dobrodružstvo dostalo nový rozmer.

Originálny názov
Trabantem do posledního dechu

dokumentárny, road movie
2016 / 96 min. / MP
Slovensko / Česká republika

Réžia
Dan Přibáň
Scenár
Dan Přibáň
Na prvý pohľad sa jazda po Austrálii, následný prejazd na lodi na Bali, do Indonézie, Malajzie a nakoniec do Thajska zdajú ako dokonalá romantika. Fanúšikovia filmov so žltými trabantmi ale vedia, že ako sa hovorí, človek mieni, pánboh mení. Veľká výzva prišla hneď na začiatku cesty – austrálska Great Central Road je tisíc kilometrov dlhá, nespevnená cesta naprieč pustinou Centrálnej Austrálie. A žlté dvojtaktné strely nesklamali a svojich vodičov tu patrične potrápili…

O tom, že trabanty, motorky, ale hlavne samotná cesta dala dobrodruhom poriadne zabrať, svedčí i fakt, že na Bali sa zúčastnili hinduistického obradu za bezporuchovosť svojich vozidiel… Nebude to však jediný zlom, ktorý vo filme diváci uvidia! Nepríjemné pády z motoriek ostrieľaných jazdcov, akými sú Marek a Dominika, zamávajú s pohodou, ktorá medzi posádkou vládne.

Film, ktorý nakrútili samotní členovia výpravy, vás posadí do auta i na motorku a nechá vás prežiť dobrodružstvo s vetrom vo vlasoch. Snímka pobaví aj menších fanúšikov motorových vozidiel. Nechcem hovoriť o hereckých výkonoch, ale o ľudských postojoch v rôznych, mnohokrát extrémnych, situáciách. Zažijete chlapov v akcii, ženy „v rauši“, radosť z jazdy i zlosť a zúfalstvo, pretože to všetko k cestovaniu na vlastnú päsť a v starých autách patrí.

Trabantom do posledného dychu © 2016 ASFK

Nečakajte žiadne zábery ako z National Geographic. Áno, tvorcovia vám ukážu rozmanitosť krajiny, odhalia pohostinnosť miestnych a nezmyselnosť niektorých zákonov. Základným elementom ale stále zostáva jazda v trabante, ľudské presvedčenie a odhodlanie, že to, čo sa niekomu môže zdať ako nemožné, pre iného je len ďalšia výzva.

Trabantom do posledného dychu je film pre všetkých, ktorí sa chcú zasmiať nad úprimným humorom všedného cestovateľského dňa, prejsť v rýchlosti kúsok sveta a nechať sa inšpirovať možno práve k takejto expedícii.