Srbenka (2018) © 2020 KineDok

Prvým dokumentom, ktorý ponúka tohtoročný projekt KineDok, je film chorvátskeho režiséra Nebojšu Slijepčevića Srbenka. Silný príbeh vychádza zo skutočných, no časom premlčaných udalostí v bývalej Juhoslávii. Aktuálny ročník predstavuje najlepší výber 11 dokumentov zo strednej a východnej Európy za posledné tri roky. Do medzinárodného projektu sa zapojili: Česko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovensko. Jednou z jeho charakteristických čŕt sú atraktívne, na premietanie nezvyčajné miesta. Tohto roku sa KineDok sústredí na online premietanie prostredníctvom VOD, čo aj bola jeho dlhodobá vízia.

Filmy sa budú počas roka postupne sprístupňovať na stránkach KineDok, KineDok SK a tiež na stránke spoločnosti Filmtopia, koordinátora a organizátora KineDoku na Slovensku.

Snažíme sa vybrať filmy tak, aby kolekcia bola čo najfarebnejšia a uspokojila tak rôznorodosť našich 200 projekčných miest v šiestich európskych krajinách. Čo filmy spája je to, že vždy ide o kvalitnú európsku kinematografiu preverenú tými najprestížnejšími festivalmi. Snažíme sa osloviť publikum a tvorcov viac online. Každý mesiac na kinedok.net premiérujeme nový titul a na konci mesiaca usporiadame virtuálnu diskusiu divákov s režisérom filmu,” povedal hlavný koordinátor Bohdan Bláhovec z Inštitútu dokumentárneho filmu v Prahe, ktorý medzinárodný projekt organizuje.

KineDok 2020 začína filmom chorvátskeho režiséra Nebojšu Slijepčevića Srbenka. Organizátori zverejnia dokument v siedmich jazykoch všetkých krajín, ktoré sú zapojené do projektu. Približne o dva týždne, vo štvrtok 28. mája o 19.30 hod., bude nasledovať online diskusia s režisérom; a to prostredníctvom ZOOM. Diskusie budú v rovnakej forme sprevádzať všetky nasadené dokumenty a zapojiť sa budú môcť aj diváci.

Film Srbenka vychádza zo skutočnej udalosti – v zime 1991 počas vojny v Juhoslávii bolo zabité dvanásťročné srbské dievča Aleksandra Zec. Napriek tomu, že páchatelia boli verejnosti známi, neboli nikdy odsúdení. O štvrťstoročie neskôr sa divadelný režisér Oliver Frljić rozhodne vytvoriť divadelnú inscenáciu,v ktorej prostredníctvom rozhovorov z divadelných skúšok odráža premlčaný prípad Alexandry Zec. Tento proces prináša na povrch skryté traumy a skúšky sa tak menia na kolektívnu psychoterapiu.

Srbenka: https://kinedok.net/sk/player?filmId=107 (voucher: KineDok_2020)

Slovensko vstupuje do projektu dvoma dokumentmi, ktoré touto skúsenosťou potvrdia medzinárodný rozmer: Skutok sa stal (Barbora Berezňáková, 2019) a Švédi z osady (Katarína Farkašová, 2018).

KineDok je medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúci priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky, fungujúci od roku 2014 a neustále sa rozrastajúci o nové krajiny a projekčné miesta. Výber kreatívnych dokumentárnych filmov, ktoré zaznamenali úspech na filmových festivaloch, zaručuje kvalitu organizovanej kultúrnej udalosti. KineDok pomáha iniciovať medzinárodnú výmenu audiovizuálnych diel.