Into the Night © 2020 Netflix Into the Night © 2020 Netflix

Začiatok mája bol na Netflixe, okrem iného, aj znamením temnoty. Svoje želiezko do ohňa streamovacieho giganta pridala ďalšia nová produkcia, tentoraz belgická. A už podľa úvodného popisu seriálu ide o projekt odvážny a najmä zaujímavý. Into the Night (v českom preklade Za stínem noci) je príbehom posádky lietadla, ktorá sa musí vyhnúť Slnku. Inak ju čaká smrť.

Multikultúrny Brusel, letisko, neskorá večerná hodina. Zhon pri vybavovaní leteniek a batožín preruší Terenzio (Stéfano Cassetti), dôstojník NATO, ktorý jednému z členov ochranky ukradne pušku a vbehne s ňou do lietadla smerujúceho do Moskvy. So zbraňou v ruke dôrazne dohovorí pilotovi, aby nabral smer západ. Popri tom mu prestrelí dlaň a naďalej jemu aj cestujúcim vysvetľuje, že jeho úmysly sú čisté, a že im vlastne chce zachrániť život. Dôvod únosu lietadla je podľa neho ten, že Slnko má zabíjať všetko živé, čo mu príde do cesty. Vďaka všadeprítomnému internetu sa hŕstka cestujúcich postupne dozvedá, že muž, ktorý uniesol lietadlo, má vlastne pravdu a svet sa obrátil hore nohami. Slnečné lúče likvidujú nielen ľudí, ale aj všetko organické, a tak sa svojská partia vydáva do noci a snaží sa na každej zastávke dotankovať a nabrať zásoby. No a nebolo by zlé, keby aj vymyslela nejaký plán, ako zo situácie von.

Novému šesťdielnemu počinu treba uznať to, že hoci ide o prvú belgickú produkciu Netflixu, rúbe vysoko. Miesto stávky na istotu si streamovacia služba vybrala námet, ktorým tak trochu skočila do mláky, o ktorej hĺbke si nemohla byť istá. Into the Night je adaptáciou knihy poľského autora Jaceka Dukaja, ktorého na Slovensku zrejme pozná len pár nadšencov. Každopádne, nápad je to zaujímavý, podarilo sa ho dotiahnuť do úspešného konca?

Skúsme sa pozrieť najprv na najväčšie pozitíva. Podľa mňa má seriál vynikajúce tempo a diváka udržiava v napätí. Spôsobené je to premisou, ale aj dĺžkou jednotlivých epizód. Tie majú od 35 do 41 minút. Zväčša v nich ide o to, aby sa posádka dostala do ďalšej destinácie, v ktorej sa dá na malý moment zaparkovať, natankovať a doplniť zásoby. Keď sa už-už zdá, že sa dej môže zacykliť, tvorcovia prihrávajú na scénu narušenie stereotypu. To vyberajú buď z „externých zdrojov“ (zabudnutí vojaci na letisku) alebo z vlastných kapacít (konflikty medzi jednotlivými postavami). Veľkým plusom je aj fakt, že jednotlivci sú si od začiatku vedomí, že obchádzanie okolo Zeme nebude možné donekonečna, a tak sa snažia prísť na to, ako sa vymaniť z „leteckého ošiaľu“. Ďalším plusom je, že sa neocitneme len v interiéri lietadla, ale aj vo viacerých exteriéroch (najmä v záverečných epizódach). Seriál tak nestihne nudiť, a to je len dobre.

Jednotlivé epizódy sú pomenované podľa postáv, ktorých flashbacky v nich vidíme. Pohľady do minulosti nie sú pridlhé, sčasti dotvárajú charakter postáv a divák si tak vie domyslieť, čo môže jednotlivých pasažierov motivovať ku konkrétnym činom. Prichádza však najväčšia slabina – nezapamätateľnosť postáv. Napísané sú dobre, v lietadle sedí zaujímavý mix ľudí, tak čo im chýba? Ťažko povedať. Možno potenciál s niektorou z nich sa stotožniť. Keď už postava začne byť sympatická, urobí niečo, čo vás presvedčí o opaku. Hovorím pritom o veciach, kedy ide o život, žiadne drobnosti. Možno by postavy mohli byť výraznejšie. Flashback niektorej z nich by mohol ukázať niečo, čo sme inde nemali možnosť vidieť. A možno to chce ešte viac epizód na to, aby sme sa s členmi tohto letu stotožnili. Ak, pravda, nepomrú, pretože v postapokalyptickom svete je šanca pomerne vysoká. Dovtedy si však zrejme ani nebudeme pamätať ich mená.

Into the Night je miniséria tak svieža a napínavá, že by bola hlúposť ju neodporučiť. Fungujúca premisa je natoľko kvalitná, že seriál drží pohromade. Šesť epizód nie je príliš dlhých a možno aj vzhľadom na to, že ide o európsku produkciu, sa seriál prekvapivo vyhýba priveľkým dávkam klišé. Zaujímavé bude sledovať, či sa Netflix rozhodne pre ďalšiu sériu. Ak by som to mal zhodnotiť ja, kvalitou, ale aj otvoreným koncom ma séria presvedčila. Záležať však zrejme bude na sledovanosti a záujme divákov. Ostáva teda veriť, že táto novinka nepôjde do temného zabudnutia, ale skôr za svetlým zajtrajškami.