Hviezdne noci 2019

Hviezdne noci začali pred piatimi rokmi ako filmový festival. Od tej doby sa z nich stalo plnohodnotné multižánrové podujatie, filmy však majú stále tradične najširšie zastúpenie. Počet sekcií i samotných projekcií sa každým rokom zvyšuje, a na aktuálnom piatom ročníku, ktorý sa odohrá medzi 15. až 18. augustom, si diváci budú môcť vychutnať až 35 titulov, zaradených v siedmich sekciách, medzi ktoré pribudli tri nové. Hlavný dôraz si v tohtoročnej dramaturgii opäť vyslúžili málo pripomínané tituly z dejín kinematografie. Nebudú chýbať dlhometrážne aj krátkometrážne filmy a stálicou ostávajú aj unikátne premietania z 35mm filmových kópií. Bytča sa na štyri dni opäť stane rajom pre cinefilov!

V tradičnej sekcii Filmový zemepis sa budeme tento rok venovať poľskej kinematografii, a to konkrétne komediálnemu žánru. Výber piatich titulov od našich severných susedov, natočených za predošlého režimu, zostavila filmová vedkyňa Barbara Nováková, a bude to mix známejších diel od komédiografa Machulského ako Vabank a Kingsajz, či menej známych, avšak nemenej hodnotných diel.

Jednou z najväčších sekcií bude tento rok Film a história, zameraná na tému Totalita vo filme, film v totalite. Vo výbere z českej a slovenskej kinematografie budú zastúpené filmy, predstavujúce rôznorodé perspektívy na oba totalitné režimy 20. storočia a tiež filmy, ktoré boli vo svojej dobe produktom propagandy. Takým je napríklad film Nepriateľ za volantom, vykresľujúci Pražskú jar v roku 1968 ako puč taxikárov. Komunistický režim v tejto sekcii sprítomnia české filmy Džúsový román, Tichá bolesť a slovenský Chodník cez Dunaj, obdobie nacizmu zachytia slovenské klasiky Organ a Boxer a smrť.

V sekcii Pocta tento rok vzdáme hold nedávno zosnulému režisérovi, a zrejme najslávnejšiemu rodákovi z bývalého Československa, Milošovi Formanovi. Na konte mal Oscara za film Prelet nad kukučím hniezdom a patrí do panteónu režisérov, oceňovaných divákmi i kritickou obcou. V Bytči si pripomenieme jeho kompletnú ranú tvorbu, natočenú do roku 1968. Na plátne divákov neminú novovlnné hity Hoří, má panenko!, nedávno reštaurované Lásky jednej plavovlásky, uvedené tento rok na festivale v Cannes či Černý Petr.

Prvou z nových sekcií je sekcia Focus, ktorej téma sa bude každý rok obmieňať. V tomto roku to bude Film a spiritualita a možnosť zostaviť ju dostal filmový kritik Marcel Šedo. Nad vzťahom spirituality a kinematografie sa budeme spoločne zamýšľať prostredníctvom 9 vybraných titulov, kde nebudú chýbať také zvučné diela ako Siedma pečať od Bergmana či Tarkovského Ivanovo detstvo. Časť tejto sekcie bude premietaná z archívnych 35mm kotúčov, ako napríklad známy ukrajinský opus Tiene zabudnutých predkov, či Sokurovove Dni zatmenia. Z novších filmov sa v sekcii nachádza oceňovaný iránsky film Božie deti a meditatívna japonská snímka Utíš vodu.

Ďalšou novinkou je sekcia Masterclass. Každoročne v nej budú uvádzané filmy, ktoré by sa dali zaradiť do pomyselných dejín filmovej réžie. Vyberané do nej budú kanonické diela, ktoré v dobe svojho vzniku prinášali inovatívne formálne prvky a s odstupom času boli kritikmi rozoznané ako prelomové v kariérach daných režisérov. Na plátne tak tento rok opäť ožije Polanského Nôž vo vode, Wendersov Americký priateľ, Leoneho Za hrsť dolárov a film M od Fritza Langa.

V poradí treťou novou sekciou bude Filmová archeológia. V nej budeme nadväzovať na snahu festivalu približovať publiku najstaršie, rané obdobie dejín filmu. Na piatom ročníku siahneme po „otcoch a matkách zakladateľoch“. Uvedieme film Bratia Skladanowsky, ktorý pojednáva o nemeckých pionieroch kinematografie a film Lumière!, ktorý prináša exkluzívnu kompiláciu reštaurovaných krátkych filmov z produkcie bratov Lumièrovcov. Do tretice v sekcii uvedieme pásmo krátkych filmov nemeckej priekopníčky animovaného filmu Lotty Reiniger.

Posledná siedma sekcia Detské Hviezdne noci bude venovaná detskému divákovi. Vyvrcholí známym detským psychologickým filmom Už zase skáčem cez kaluže od českého majstra Karla Kachyňu. České krátke filmy od Jiřího Trnku, či Hermíny Týrlovej si užijú deti v Pásme animovaných filmov. Nebude to však len o českej klasike. Sekciu doplní jeden z prvých animovaných filmov, nemecká dlhometrážna snímka Dobrodružstvá princa Achmeda, či novinka v podobe francúzskeho hitu Veľký zlý lišiak a iné príhody.