Pri príležitosti 775. výročia udelenia kráľovských výsad mestu Trnava sa v kine Hviezda uskutoční netradičné filmové podujatie, Trnava vo filme. V stredu 11. septembra sa budú premietať tri snímky z archívu Slovenského filmového ústavu. Hlavným bodom programu je historická dráma Posledná bosorka.

Ešte pred ňou, od 19:00, uvidíte dva krátke dokumentárne filmy z roku 1988, ktoré vznikli ako reakcia na vyhlásenie mestskej pamiatkovej zóny v predchádzajúcom roku. Prvý film sa volá Výročia Trnavy a mapuje oslavy 750. výročia, druhý s názvom Súčasnosť historickej Trnavy si zas všíma samotnú pamiatkovú zónu.

Historická dráma Posledná bosorka z roku 1956 sa odohráva v Trnave 18. storočia a vidieť v nej môžete viaceré slovenské herecké osobnosti ako Mikuláš Huba, František Dibarbora, Jozef Kroner a mnohé ďalšie. Silnou stránkou snímky je aj svojrázny humor. Je to jeden z mála profesionálnych filmov nakrútených a odohrávajúcich sa v našom meste.

Podujatie pripravilo OZ Publikum.sk v spolupráci s mestom Trnava a kinom Hviezda. Vstup zadarmo.

Udalosť:
https://www.facebook.com/events/506386452779852/

Program:

VÝROČIA TRNAVY
Dokumentárny film nakrútený pri príležitosti 750. výročia mesta.
1988, 25 minút

SÚČASNOSŤ HISTORICKEJ TRNAVY
Dokumentárny film o mestskej pamiatkovej zóne.
1988, 25 minút

POSLEDNÁ BOSORKA
historická dráma
1956, 92 minút
Réžia: Vladimír Bahna
Hrajú: Oľga Zöllnerová, Mikuláš Huba, František Dibarbora, Karol Machata, Elena Pappová-Zvaríková, Anton Mrvečka, Viliam Záborský, Mária Prechovská, Jozef Kroner, Jozef Kramár a ďalší.

Trnava, 18. storočie. Maliar Peter má vytvoriť obraz pre oltár Umučenie svätej Júlie. Modelom pre obraz je richtárová žena, pani Aranka. Je to povrchná mešťanka, ktorá síce nemá nič z výrazu svätice, ale páči sa rektorovi Melchiorisovi. Peter sa však vzoprie a obraz zničí. Rozhodne sa vyhľadať model pre svoju Júliu sám. Nájde jednoduché rybárske dievča. Napätie sa vystupňuje, keď sa bývalý trnavský kat, teraz rektorov sluha Jakub Krvaj, spozná v namaľovanej svätici „bosorku“, ktorú kedysi prikázal upáliť.

Film je kritikou nezmyselného bezprávia páchaného spoločenským poriadkom. Snímka si však dodnes divákov získava aj skvelým humorom.

plagat_1000px_web