Úsvit © 2023 Bontonfilm Úsvit © 2023 Bontonfilm

Výpravnú detektívnu drámu Úsvit z obdobia prvej republiky, ktorá vznikla pod režisérskou taktovkou Matěja Chlupáčka, čaká výnimočná celosvetová premiéra. Film bude odprezentovaný v rámci hlavnej súťaže 57. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.

Úsvit príde do kín na Slovensku a v Česku už túto jeseň, ale ešte predtým si ho budú môcť pozrieť návštevníci prestížneho festivalu v Karlových Varoch, kde sa v obrovskej konkurencii prebojoval do jedenástky filmov, ktoré sa budú uchádzať o hlavnú cenu.

Rozpočet filmu sa vyšplhal na takmer 3,6 milióna eur. Nakrúcalo sa od mája do septembra 2022 na viacerých miestach v Česku aj na Slovensku – v Tatrách, pri Lysej nad Labem, v Dřísoch alebo v Zlíne. Samotné mesto Svit, kde sa príbeh odohráva, vzniklo unikátnym spôsobom kombináciou reálnych záberov, nákladných dekorácií a 3D modelu celého mesta v pomere 1:7. Vo filme si po boku hlavných hrdinov v podaní Elišky Křenkovej a Miloslava Königa okrem iných zahrali aj Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Ján Jackuliak a Dávid Hartl.

„Nechceli sme robiť žiadne kompromisy a priali sme si priniesť na plátno skutočne moderný divácky zážitok, ktorý bude, aj napriek tomu, v akom období sa príbeh odohráva, hovoriť o súčasných témach. Prostredníctvom detektívneho žánru tak predstavujeme príbeh silnej ženskej hrdinky, ktorá sa usiluje vzoprieť utopickému svetu, v ktorom žije,“ podotýka režisér a producent Matěj Chlupáček zo spoločnosti BARLETTA.

Autorkou plagátu je renomovaná hollywoodska dizajnérka Desi Moore. Vo filmovom priemysle pracuje viac ako 20 rokov a vytvorila množstvo filmových plagátov mimo iné napr. aj k Oscarovému filmu Tár, alebo veľmi populárnej TV sérii Hra o tróny. Diela Desi Moore často obsadzujú popredné miesta v rebríčkoch najlepšie hodnotených filmových plagátov. Uznávaná výtvarníčka a dizajnérka žije v Los Angeles a okrem plagátov pre film, tvorí aj obálky kníh, plagáty pre hudobné kapely, ilustruje, maľuje či navrhuje oblečenie.

Úsvit © 2023 Bontonfilm

O filme

Píše sa rok 1937 a mladá tehotná lekárka Helena prichádza s manželom, riaditeľom továrne, do Svitu. V rozvíjajúcom sa meste baťovského typu chcú vybudovať utopický svet uprostred čistej prírody. Nález mŕtveho tela novorodenca na pozemku továrne však jej predstavami o vysnívanej budúcnosti značne otrasie. Jej vrodená empatia, ktorú tehotenstvo ešte zosilní, jej nedovolí uspokojiť sa s nápadne rýchlym vyriešením záhady. Pútavý detektívny príbeh je dnes rovnako aktuálny, ako bol tesne pred vypuknutím vojny.