V termíne od 12. do 14. júna sa v Košiciach uskutoční trojdňový seminár určený mladým filmovým profesionálom. Organizujú ho Košice 2013 v rámci projektu Creative Industry Toolkit zameraného na podporu kreatívneho priemyslu. Podujatie vzniklo s podporou Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.

Odborný seminár Film21: Vývoj filmového projektu je pokračovaním minuloročného seminára s podtitulom Ako prekročiť hranice. Tentoraz sa pokúsime podrobne pozrieť na témy vývoja filmu, scenáristickej tvorby, ich vzťahu s distribúciou filmových diel a možného uplatnenia na trhu. Kľúčové rozhodnutia, ktoré ovplyvnia budúcnosť filmu zásadným spôsobom aj v oblasti distribúcie, sa totiž rodia už v úvodnej fáze tvorby.

Nebudú vyberané žiadne účastnícke poplatky. Pre 15 účastníkov mimo Košíc zabezpečíme ubytovanie a dopravu (Táto ponuka už bola vyčerpaná.). Podrobný program vám bude neskôr doručený emailom, resp. ho nájdete na webe http://www.creativeindustry.sk.

Je potrebné sa do 7. júna zaregistrovať cez elektronický formulár:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewformformkey=dEg1T1p6b0JpdnBHem9ScTY0M0x0dEE6MQ#gid=0

Udalosť na Facebook.com:
https://www.facebook.com/events/451437134945404/

Odborní lektori podujatia sú:

Pierre-Olivier Fineltin

Venuje sa pisaniu scenárov od roku 2001. Pracoval ako scenárový poradca (script-doctor) pre produkčné spoločnosti v Paríži. Žije v Brusseli a každý mesiac nakrúti jeden krátky hraný film, dodnes ich má na konte už viac ako 70. Tri celovečerné filmy sú v súčasnosti produkované na základe jeho scenárov. Hovorí, že k napísaniu dobrého scenára nepoužíva triky, ale je tu iba niekoľko základnýh pravidiel, ktoré je dobré vedieť.

Témou jeho prednášky bude Koncepcia a písanie: Od nápadu k pripravenosti na filmovanie.

Tomasz Jurkiewicz

Poľský režisér a scenárista, ktorý študoval film a mediálne štúdia na Jagiellonian Universiy in Cracow, filmovú réžiu na Krzysztof Kieślowski Radio and Television Department, University of Silesia a na Andrzej Wajda School. Za svoje krátke hrané filmy a dokumenty získal mnoho ocenení na prestížnych domácich i zahraničných festivaloch. Aktuálne pracuje na svojom prvom celovečernom filme.

Prednášať bude na tému storytelling (rozprávačstvo) v krátkom filme.

Eva Gyulaiová

Filmárka a organizátorka filmových workshopov. Pracovala v mníchovskej spoločnosti Autentic, v ktorej mala možnosť nahliadnuď do produkcie a distribúcie dokumentárnych filmov. Na starosti mala výber programov do Pay TV kanálov v južnej Afrike a prípravu materiálov na celosvetový televízny trh v Cannes 2010 a 2011. Od roku 2011 pracovala ako script editor celovečerných televíznych ale aj kino produkcií spoločnosti BETAFILM, ktorá je jedna z najväčších produkčných spoločností v Európe. Sama sa venuje nízkorozpočtovej produkcii.

Jej prednáška sa bude týkať vývoja celovečerného filmu vo fáze scenára a podelí sa aj o skúsenosti s distribúciou už hotového dokumentárneho diela vo svete.

Marek Janičík

Už počas školy sa mu podarilo vytvoriť dokumentárne filmy, ktoré dokázali zaujať a napríklad jeho krátku dokumentárnu snímku kúpila Česká televízia. V minulom roku zaujal filmom Kino Svet, ktorým sa snažil zachytiť aktuálnu tému zániku kamenných kín. Dnes nakrúca dokumentárne filmy pre RTVS i ČT a pracuje aj na ďalších projektoch ako je napr. séria krátkych dokumentov o slovenských výtvarníkoch.

Rozprávať bude na tému tvorby nízkorozpočtového filmu, pričom sa bude venovať scenáru, samotnej produkcii, financovaniu a uplatneniu takéhoto filmu na trhu.

Zoltán Aprily

Pracoval pre viaceré maďarské i zahraničné produkcie ako asistent réžie a produkcie. V roku 2006 založil Daazo.com, dnes najväčší portál venovaný výlučne európskym krátkym filmom. Vydáva pod ním aj časopis World of Shorts. Venuje sa propagácii krátkych filmov na medzinárodných festivaloch. Pokúša sa rozbehnúť agentúru na propagáciu a predaj maďarských krátkych filmov do zahraničia.

Prednášať bude o distribúcii filmov v Európe a filmových trhoch.

Film21_vyzva