Už viac ako desaťročie sa letná ponuka blokbasterov hemží mužmi s dvojitými identitami a značne preexponovanými schopnosťami. Z ťažkej konkurencie nepremožiteľných netopierov, pavúkov, železných mužíčkov či iných zmutovaných gerojov vyčnieva jeden, ktorý definoval samotný archetyp superhrdinu. Reč je o Supermanovi, najstaršom a najslávnejšom bojovníkovi proti bezpráviu, ktorý však v porovnaní s ostatnými nebojácnymi kolegami doposiaľ nedokázal naplno využiť svoj superakčný potenciál. Jeho predchádzajúca filmová misia v réžii Bryana Singera bola koncipovaná ako retro pocta originálu zo sedemdesiatych rokov s prevládajúcou romantickou rovinou a zľahka gumeným hlavným predstaviteľom. Po siedmych rokoch nastal čas navrátiť spasiteľa z planéty Krypton na pomyselný komixový Olymp.

Neľahkej úlohy sa ujal režisér, ktorému sú filmové adaptácie kreslených políčok veľmi blízke. Zack Snyder priviedol úspešne k životu sparťanskú rúbanicu 300 a nezľakol sa ani ťažko nakrútiteľnej klasiky Watchmen. Renomé brilantného tvorcu mu narušili posledné dva projekty, ktoré rebríčky návštevnosti netrhali. Keďže reštart muža v červenej pláštenke nie je malá investícia, pohlavári z Warner Bros. sa radšej poistili a do pozície producenta angažovali spoľahlivého Christophera Nolana. Ten udržiaval svojou presnou víziou Snydera, tak povediac, na uzde. Klasický príbeh sa po osvedčenom vzore Temného rytiera bude viac sústrediť na hrdinove hľadanie samého seba.

Muž z ocele (Man of Steel, 2013) Muž z ocele (Man of Steel, 2013)

Clark Kent ako mladý chlapec objaví svoje nezvyčajné danosti a vydá sa do sveta zistiť, z akého dôvodu bol poslaný na Zem. Mladík, ktorý sa stane symbolom nádeje pre celé ľudstvo, má pred sebou neľahkú cestu. Do modrej kombinézy svoje bicepsy najnovšie nasúkal Henry Cavill, známy z fantasy Vojna bohov (Immortals, 2011). Pre Cavilla predstavuje získanie úlohy Muža z ocele určité zadosťučinenie a zároveň prelomenie hollywoodskej smoly potom, ako v minulosti neuspel v užších kolách konkurzov na Batmana, Jamesa Bonda i predchádzajúceho Supermana. S novou hereckou tvárou prišla i potrebná zmena kostýmu. Tmavomodrý outfit síce pôsobí ultramoderným štýlom, no zároveň sa nezbavíte dojmu oceľovo chladného neoprénu. Vo finálnom návrhu našťastie nezostal priestor pre tradičné červené spodky.

Casting vedľajších úloh je pri veľkosti projektu patrične hviezdny. Otcovské rady budú poslednému kryptončanovi rozdávať Robin Hood s Gladiátorom. Kevin Costner si strihol úlohu pozemského tatka Jonathana Kenta a Russell Crowe si s chuťou zahral superfotríka Jor-Ela. Perry White, šéfredaktor denníka Daily Planet, prešiel drobnou kozmetickou úpravou pleti. Doteraz vždy belochmi obsadzovanú rolu získal Laurence Fishburne. Hrdinovej životnej láske Lois Lane prepožičala pôvab rusovláska Amy Adams. Hlavným antagonistom bude obávaný Generál Zod v podaní démonického Michaela Shannona. Po dlhej dobe v príbehu nezazrieme ani egocentrického megalomana Lexa Luthora, ani povestný Kryptonit. Scenáristom zrejme ostanú tieto esá v rukáve do prípadného pokračovania. Neodmysliteľnou súčasťou hrdinovho univerza je klasický hudobný motív Johna Williamsa. Odpútať Supermana od tejto zvukovej tradície sa pokúsi Hans Zimmer, ktorý už vybavil naliehavou osudovosťou netopierieho rytiera.

Muž z ocele (Man of Steel, 2013) Muž z ocele (Man of Steel, 2013)

Tvorcovia skutočne nenechali nič na náhodu. Snímku sprevádza masívna marketingová kampaň pôsobiaca na početných frontoch. Od webových aplikácií na vytvorenie vášho mena v kryptončine až po úsmevné reklamné úvahy, ako sa Superman asi holí, propagujúce žiletky. Gigantické rozmery kampaní sú úplne na mieste. V hre ide o veľa. V komixových kuloároch sa totiž povráva, že od úspechu tohto filmu závisí roky odkladaná realizácia DC tímovky Justice League. S Batmanovou trilógiou sa stajni DC zadarilo, no nedovarky ako Green Lantern kolektívneho ducha investorov veľmi neutužia. Avengeri konkurenčného Marvelu už pomaly vstupujú do druhého kola a majstri spravodlivosti sa nie a nie rozhýbať. Náročná úloha ako stvorená pre lídra z ocele. Či nový Superman dokáže naplniť nemalé očakávania, alebo nás čaká 140 minút nudy ako minule sa na Slovensku dozvieme už 20. júna.