Posledný júnový týždeň, 28. 6. – 1. 7., odštartuje v Žiline už piaty ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Počas týchto štyroch dní bude program nabitý viac ako 320 filmami zo 78 krajín celého sveta.

Medzinárodná porota zložená zo zvučných mien filmového umenia – Frank Braun (Švajčiarsko), Anna Solanas (Španielsko) a Zuzana Gindl-Tatárová (Slovensko) – vyberie z 38 filmov víťaza hlavnej ceny Anča Award. Zároveň po prvýkrát udelí jednému zo študentských filmov, ktoré sa dostali do finále, cenu Anča Student Award. V špeciálnej kategórii animovaných videoklipov udelí porota v zložení Johnny Kelly (Veľká Británia), Alexandr Jančík (Česká republika) a Noro Držiak (Slovensko) jednému z 34 filmov cenu Anča Music Video Award. „Už tradične sa hlavné dianie bude sústrediť na Stanici Žilina-Záriečie, celovečerné filmy budú premietnuté v kinosále Ster Century Cinemas, súťažné krátke filmy a videoklipy v Mestskom divadle Žilina. Tohto roku sa festivalové aktivity rozšíria aj do Považskej galérie umenia a Novej synagógy, kde si budú môcť návštevníci pozrieť výstavy späté s animáciou,“ povedal PR manažér festivalu Marian Tar.

Pre nadšencov, ktorí sa chcú dozvedieť viac, je pripravený zaujímavý sprievodný program. Mladý írsky animátor Johnny Kelly, tvorca videoklipov a vychytených reklám pre značky Adobe, Bacardi či Google, prezradí tajomstvá svojej kuchyne. Už kultové večerníčky príde predstaviť ich autor, slovenský režisér František Jurišič. Čerstvý fenomén filmov „nakrúcaných“ vo virtuálnych svetoch počítačových hier poodhalí prednáška Machinima. Toto nové médium umožňuje „nakrúcať“ filmy revolučným spôsobom – v reálnom čase 3D. Poslednú možnosť dotknúť sa 16 a 35-mm filmového pásu ponúkne workshop „Kinečko animuje“ a výsledné spoločné dielo sa odpremieta priamo na budovu Stanice. Okrem toho sa workshopy budú venovať „maľovaniu svetlom“, čiže lightpaintingu, a lomografii.

Večerný program festivalu sa bude niesť v rytme skvelej hudby: vystúpi česká kultová kapela WWW, Billy Barman, zoskupenie Malalata, či projekt Stratasoul.

Fest Anča sa za 4 roky svojej existencie stal unikátnym podujatím nielen v rámci Slovenska. Ak ste doteraz nemali príležitosť navštíviť ho, určite sa príďte v termíne od 28. 6. do 1. 7. presvedčiť, že animované filmy ani zďaleka nie sú len pre deti.