Hviezdne noci © Hviezdne noci

Hviezdne noci v Bytči sú multižánrovým festivalom. Pôvodne čisto filmový projekt aj tento rok ponúka bohatú nádielku kinematografie. Konať sa bude od 17. do 20. augusta 2017.

Organizátori už ohlásili tri zo šiestich filmových programových sekcií. Prvá je poctou režisérovi a komikovi Busterovi Keatonovi, druhá preskúma írsku kinematografiu a treťou vás pozývajú vyskúšať vzácnu filmovú bizarnosť – akčné amatérske snímky z ugandských slumov.

Pocta Busterovi Keatonovi

Keatona môžeme zaradiť do panteónu veľkých režisérskych mien ako Kubrick, Welles, či Hitchcock, pretože jeho diela nie sú len „dobrou zábavou”, ale aj technicky a formálne vybrúseným umení. Jeho diela si môžete prehrávať opakovane a stále žasnete nielen nad jeho kaskadérskymi kúskami, keď preskakoval mrakodrapy, či nechal na seba padať fasády domov, ale aj nad premyslenou gradáciu jeho filmov. Pôvabné sú aj komické situácie založené na tom, že Buster sa nikdy vo svojich filmoch nezasmial, nech už sa ocitol v akokoľvek humornej situácii.

Na festivale Hviezdne noci premietnu spolu 5 filmov Bustera Keatona. Počas štyroch dní uvedú diela od jeho rannej tvorby až po vrcholné dielo Frigo na mašine, ktoré sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najlepších komédií všetkých čias.

© Hviezdne noci

Vo výbere Hviezdne noci uvedú aj Ketonov vôbec prvý samostatne režírovaný film, brilantnú komicko-kaskadérsku etudu Frigo stavia dom. Ďalší titul Frigo ako kráľ strelcov vznikol hneď o rok neskôr a potvrdil Keatonov strmý nástup a neutíchajúcu tvorivú silu. Práve v tomto filme sa nachádza záverečná naháňačka s banditmi v spleti tajných dverí a prepadlísk rodinného domu. Prehliadku zakončia dva tituly Frigo a strážnici a Frigo sa žení, ktoré sú postavené na princípe masovej naháňačky a patria k tomu najlepšiemu v tvorbe tohto nadčasového génia.

Odvážte sa na africký Hollywood

Hviezdne noci sa neženú za tuctovými titulmi, miesto toho svoje nečakané drahokamy dolujú z tých najskrytejších zákutí filmového vesmíru. Ak chcete zažiť niečo skutočne výnimočné, v Bytči na vás čaká prehliadka, pri ktorej treba mať otvorené srdce a radšej sa vykašľať na „dobrý vkus“.

V sekcii ACTION! sa predstavia akčné film a horory, na prvý pohľad čistý brak. Pri bližšom preskúmaní však zistíte, že ide o nápadité diela, ktoré majú v sebe iskru pravého filmárskeho zápalu. Pôjde najmä o filmy, ktoré vznikli v úplne nízkonákladových podmienkach, čo však nezabránilo autorom v tvorivom rozlete. Naopak, ich dielam to prospelo. Ťahákom sekcie by mali byť filmy z ugandského Wakaliwoodu – afrického Hollywoodu.

Ich príbeh sa začal písať v roku 2010, keď vznikol prvý film Who killed Captain Alex?, ktorý sa stal v miestnom slume senzáciou. Ide o spojenie Ramba, filmov Buda Spencera a Terenca Hilla, kung-fu filmov a sebareflexívnych diel Jeana‑Luca Godarda. Filmy majú v sebe hlboký sociálny kontext, pretože sú zasadené do krutých reálií ugandských slumov. Najlepší je na nich nadšený prístup tvorcov, ktorý badať aj z pozvánky, ktorú pripravili návštevníkom festivalu Hviezdne noci:

Filmári nemajú patričné vzdelanie, techniku či rekvizity. Všetko si vyrábajú svojpomocne. Zbrane lepia z inštalatérskych trubiek a hrncov, náboje si strúhajú z dreva, postprodukčné digitálne efekty sú tie najlacnejšie, aké si viete predstaviť. Nikoho netrápia technické nedostatky, filmy sú ozvučené na kolene a čerešničkou je komentátor prítomný počas celého filmu, ktorý imituje postavy na plátne a všetko dopĺňa nákazlivým hurónskym smiechom. Radosť z tvorby filmu nebola nikdy čírejšia!

Filmový zemepis mieri do Írska

Írsko je podľa Petra Gärtnera, dramaturga festivalu, z pohľadu filmu veľmi zaujímavá krajina. „Nie je to ani úplne exotická krajina, ani žiadna filmárska veľmoc. Írsko je niekde medzi. Chodia do neho nakrúcať zahraničné produkcie, ale má aj svoju ,umeleckú‘ vlnu nezávislých filmárov. Chceli by sme divákom predstaviť prierez toho najzaujímavejšieho od čias nemého filmu až po súčasnosť.“

Írska kinematografia sa vyznačuje viacerými prúdmi. Známe sú ich vlastenecké filmy o povstaní voči Angličanom, populárne sú aj hudobné filmy a na konci sedemdesiatych rokov uzrela svetlo sveta aj vlna avantgardných filmov označovaná ako „First Wave“. Filmári tejto vlny chceli byť autentickí, odstrihnúť sa od vzorov komerčného filmu a často používali namiesto angličtiny pôvodný írsky jazyk. V neposlednom rade sa za írske filmy považujú aj diela velikánov hollywoodskych štúdií, ktorí boli nejako s Írskom spätí a chodili sem nakrúcať svoje filmy.

© Hviezdne noci

„Írsko bolo rodiskom predkov velikána a génia filmového remesla Johna Forda, ktorý na tomto ostrove nakrútil niekoľko filmov, medzi nimi legendárny The Quiet Man. Ďalší slávni režiséri, ktorým krajina učarovala, boli John Huston či Robert J. Flaherty. Snažíme sa zohnať do prehliadky aj filmy týchto hviezd, chceme do nej však zaradiť i menej známe tituly, ktoré boli uvedené mimo Írsko len zriedka, “ upresňuje Gärtner. Sekciu írskych filmov finančne podporilo Veľvyslanectvo Írskej republiky v Bratislave.

Organizátori postupne predstavia ešte ďalšie tri filmové sekcie, dovedna na návštevníkov počas štyroch dní čaká asi 40 filmov a bohatý bohatý hudobný program. O výnimočnej atmosfére festivalu Hviezdne noci v Bytči si môžete prečítať v našej reportáži z minulého ročníka. Viac informácií o festivale získate na webovej stránke festivalu alebo na sociálnej sieti Facebook