AnimeShow 2009AnimeSHOW 2009 je 2.ročník medzinárodného festivalu anime, comicsu, japonskej kultúry a scifi & fantasy organizovaný pod záštitou Japonského veľvyslanectva. AnimeSHOW 2009 sa uskutoční 13-14.marca 2009 v DK Dúbravka na Saratovskej 2/A v Bratislave.

2.ročník festivalu organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew, GamesWEB.SK, Manga.SK a AnimeDream Translators v spolupráci s ďalšími partnermi za účelom priblíženia fenoménu tejto kultúry širšiemu publiku na Slovensku. Minulý ročník festivalu AnimeSHOW 2008, v priebehu 1 dňa, navštívilo neuveriteľných 1189 návštevníkov, a tak sa tento rok usporiadatelia rozhodli festival predĺžiť na 2 dni a pridať obľúbený program v novej sekcii scifi a fantasy.

AnimeSHOW si kladie za cieľ nielen priblížiť fenomén tejto popkultúry, ale aj poskytnúť edukáciu formou prednášok a workshopov a  tvorivú alternatívu trávenia voľného času. V neposlednom rade poskytuje priestor našim výtvarníkom, comicsovým tvorcom na odprezentovanie vlastných diel a získavať podporu pre tvorbu diel.

Program:

V priebehu celého festivalu bude paralelne v 6-tich sekciách prebiehať rôznorodý program členený podľa jednotlivých sekcií festivalu – Anime, Comics, Japonsko a Scifi & Fantasy. Chýbať nebude ani pútavý sprievodný program.

Program je postavený tak, aby pobavil a pripravil poznanie pre ľudí každej vekovej kategórie príjemnou formou. Hlavným veľkým hosťom bude známy poľský spisovateľ Andrzej Sapkowski, ktorý sa preslávil najmä ságou o Zaklínačovi Geraltovi z Rivie. Môžete sa tešiť na autogramiádu, besedu s autorom ako aj na rozprávanie o tom, ako vznikala hra The Witcher.

Medzi hlavné sprievodné programy určite patrí súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategórií FanArt. Ďalej bude prebiehať súťaž zvaná Cosplay , kde sa bude súťažiť o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo anime a na záver budeme hľadať najlepšieho speváka v Singstar-Karaoke či  tanečníka v tanečnej súťaži Dance Dance Revolution..V rámci filmov sa návštevníci môžu tešiť na viac ako 10 filmových trhákov, akými sú napríklad Súmrak; Star War: Clone Wars; Deň, keď sa zastavila Zem; Underworld 3; Kung Fu Panda. Tešiť sa môžete aj na zaujímavú prezentáciu najnovších anime filmov, ktorá bude organizovaná v spolupráci s TV Animax. Taktiež nebudú chýbať ani fantastické filmy. Či filmy s comicsovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Japonská kultúra sa predstaví rôznorodými zaujímavými prednáškami o skladaní origami, o zvykoch a bojových umeniach, o jedle, znakoch, kimonách a rôznych iných zaujímavostiach z krajiny vychádzajúceho slnka. A navyše v spolupráci s Japonským Veľvyslanectvom opäť chystáme premietanie japonských filmov.

Fanúšikovia japonskej animovanej tvorby sa nabažia vynikajúceho anime, prednášok na tému anime, mangy a budú môcť prevetrať svoje schopnosti v AnimeQuize alebo Manga Kvíze. Budú sa môcť zúčastniť krstu mangy a workshopu v jej kreslení. Comicsová sekcia taktiež uvedie zaujímavé prednášky o comicse ako aj výstavu comicsových diel zo Slovenska a zahraničia.

Fanúšikovia Scifi, Fantasy a Hororu sa budú môcť tešiť na prednášky a besedy so známymi autormi i spisovateľmi v sekcii mini IstroCON 2009, ktorý je usporiadaný pod taktovkou redakcie časopisu Fantázia a AnimeCrew.

Chýbať nebudú ani bloky o Pánovi Prsteňov, Harrym Potterovi, StarGate, Star Trek, Star Wars, Battlestar Galactica a Babylon 5. Nakoniec sa uskutoční súťaž o najlepšiu poviedku FanFiction 2009 a literárny workshop s odborníkmi pre začínajúcich i pokročilých autorov poviedok.

Tešiť sa môžete na krsty knižiek Brisingr Christophera Paoliniho, Súmrak od Stephanie Meyerovej i na slovenských a českých scifi a fantasy autorov, medzi ktorých patrí aj Františka Vrbenská.A chýbať nebude ani príjemné posedenie v čajovni alebo za spoločenskými hrami (Carcassone, Osadníci a podobne). Prípadne si môžete zahrať turnaj v kartovej hre Yu-Gi-Oh a World of Warcraft.

Detaily:

AnimeSHOW 2009 sa uskutoční 13-14. marca 2009 v priestoroch DK Dúbravka na Saratovskej ulici 2/A v Bratislave. Začne sa v piatok o 14:00 a skončí v sobotu o 24:00.