p align=“justify“>Fantázia 44V týchto dňoch sa začalo predávať najnovšie číslo slovenského magazínu o fenoménoch populárnej kultúry Fantázia. Fanúšikovia filmov a seriálov sa dočkajú napríklad pokračovania prehľadu najočakávanejších filmov tohto roka, medzi ktorými sa objavujú aj doposiaľ menej propagované projekty, ako napríklad The Surrogates s Brucom Willisom. Nechýbajú predstavovačky a recenzie aktuálnych a zaujímavých seriálov a filmov vrátane Súmraku, ktorý sa momentálne zatiahol nad dievčenskými srdcami.

Mestským legendám sa venuje pôvodný český seriál Černá sanitka a do jeho zákulisia nahliadnu čitatelia v článkoch o jeho natáčaní, zaujímavostiach a v rozhovore s jeho autorom. Za zmienku stoja tiež seriály Mad men, Dollhouse, či Sanctuary. Jim Carrey musí na všetko vo svojom aktuálnom filme odpovedať „Yes“ a ako hovorí v novom anime Hajao Mijazakiho monumentálna pani Fudžimotová, všetci sme vlastne len morská pena…

Scifisti, ktorí sa radi hrajú, si prídu na svoje v rubrike spoločenských hier, ktorá je tentoraz zameraná na hry s nálepkou „sci-fi“ a aj v rubrike video- a PC hier sa nájde niekoľko fantastických vychytávok – postapokalyptických a mimozemských ako Mŕtvy vesmír, ale aj umelecky pozoruhodných fantasy svetov ako je Fable. Nechýba samozrejme ani ten dnes najväčší a najúspešnejší – svet Warcraftu, ktorý svojich súperov valcoval najmä koncom minulého roka…

V rozhovore s Rastislavom Jančuškom Fantázia približuje svet ručne maľovaných figúrkových miniatúr, ktorým sa už dvadsať rokov venuje a za svoju prácu získal bronzový kríž na súťaži v Španielsku. Vo Fotosession Fantázie sa nechal nafotiť samotný kráľ rockenrollu Elvis. V komiksovej rubrike popri recenziách noviniek pokračuje Vojtěch Čepelák vo výpočte komiksov, ktoré si bezpodmienečne treba prečítať a ani-mangáči si užijú popri anime novinkách a mange v češtine aj veľký článok o netradičných hrdinkách. Slovenský autor a publicista Michal Jedinák zasa pokračuje v uverejňovaní autorských stripov Kruhy v obilí.

Historicky prvý román Juraja Červenáka vydaný v slovenskom jazyku – na pokračovanie v časopise Fantázia sa končí vo veľkolepom finále s názvom Mínótaurova pomsta.

S ďalším mrazivým príbehom sa vracia Dušan Fabian – vydrží mladý Matej Balúch sám v drevenici v opustenej a zasneženej osade v horách až do Hromníc? Hlavne, keď v noci z vonka počuje vržďanie snehu a zjavne to nie sú tuláci, pytliaci, ani zlodeji? Stačí sa len začítať. A zimomriavky prechádzajú po tele aj z poviedky Tri farby, napísanej pred vyše 10 rokmi, aktuálnej však dnes možno ešte viac ako vtedy. Smutno pri jej čítaní je aj preto, že jej autor, Štefan Huslica, nás pred Vianocami náhle opustil. Stál pri znovuoživení časopisu s poviedkou v čísle 41 a dnes si pripomína Fantázia pamiatku jednej z najväčších osobností novodobej slovenskej literárnej fantastiky.

„Sme parchanti z vlastnej vôle, alebo nás takých stvoril Boh?“ pýta sa v rozhovore Martin „Jafff“ Moudrý, 29-ročný autor splatter-románov, ktorých základný kompozičný princíp v podstate vystihuje jeho azda najčastejšie používaná replika: „a bude hůř“… To však neplatí pre Fantáziu – literárna časť pokračuje knižnými recenziami, rubrikou o literárnej fantastike na sieti a článkom Miloša Ferka o histórii historických románov a pôvodcovi ich dnešnej podoby Walterovi Scottovi. Časopis ponúka tiež správu a fotografie z odovzdávania svojej literárnej súťaže Cena Fantázie 2008.

Fantázia 44 prináša popri spravodajstve z fantastických žánrov tiež zaujímavé fanúšikovské fotografie z foťákov svojich čitateľov a v neposlednom rade je to až sedem rôznych súťaží o zaujímavé ceny, ako napríklad tričká k filmu Fantázia zoženiete v novinových stánkoch a trafikách na celom Slovensku, v sieti predajní Brloh a tiež v e-shope www.press.sk, kde si môžete časopis Fantázia od čísla 45 už aj predplatiť.