Originálny názov: Quarantine

Žáner: horor
Minutáž: 86 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: John Erick Dowdle
Scenár: John Erick Dowdle
Kamera: Ken Seng
Hrajú: Jennifer Carpenter, Steve Harris, Jay Hernandez, Johnathon Schaech, Columbus Short, Andrew Fiscella, Rade Serbedzija

KarantenaRemake akéhokoľvek filmu sa dá urobiť viacerými spôsobmi. Ten základný je prebratie príbehu a spracovania pôvodného filmu a následne prispôsobenie pôvodného námetu pre želaný účinok. Príkladom toho sú všemožne prerobené ázijské filmy do nového hollywoodského šatu, kde gro filmu zostáva, ale inak je takmer všetko prispôsobené vkusu amerického divák, ktorý skrátka niektoré veci vníma rotdielne od ázijského. Druhý spôsob remaku je použitie len úplne základnej myšlienky, ale príbeh aj spracovanie sú úplne iné. A konečne tretím spôsobom je otrocká konverzia pôvodného filmu do remaku. A presne takýmto štýlom bol vytvorený film Karanténa, ktorý je remakom rok starého španielskeho filmu [Rec].

Základom každého filmu je obsah a forma, teda príbeh a spracovanie. Príbeh Karantény nie je na prvý pohľad ničím zvláštnym a v podstate to tak je aj na ten druhý pohľad. Televízna moderátorka v Los Angeles spolu so svojím kameramanom dostane za úlohu stráviť noc na hasičskej základni s tým, že má zdokumentovať všetko, čo sa tam deje. Najprv sa ich materiál točí najmä okolo jedálne a telocvični hasičov a veľkú časť zaberajú aj rozhovory s jednotlivými hasičmi. Potom sú však hasiči poslaní do terénu a moderátorka ide samozrejme s nimi. Privolaní sú k jednému starému činžiaku, kde sa z bytu postaršej obyvateľky ozývajú divné zvuky. Na mieste sú aj policajti, ale ani školení profesionáli sa nedokážu úplne najlepšie vysporiadať s tým, čo sa v dome začne diať.

Podstatným v prípade tohto filmu (a aj pôvodného filmu) je jeho spracovanie. Ak ste videli Blair Witch, alebo z novších filmov Cloverfield, tak si viete toto spracovanie veľmi presne predstaviť. Skrátka, celý film sledujeme z pohľadu televíznej kamery, ktorú jej kameraman takmer ani nevypína, čiže sa dostávame ako diváci priamo do centra diania. Tento štýl spracovania je divácky atraktívny, ale skrýva aj niekoľko zádrhelov, ako je napríklad obmedzené videnie a občasná nelogickosť.

Karantena Karantena

Ak ste videli pôvodný film [Rec], tak budete asi nepríjemne prekvapený z toho, že aj keď ide na prvý pohľad takmer o presne skopírované scény zo španielskeho originálu, aj tak je tento film zrazu oveľa menej zábavnejší a menej atmosféricky. Nedá sa síce úplne povedať, že by to zrazu bola úplná nuda, ale základná jednoduchá myšlienka filmu zrazu nefunguje tak, ako v pôvodnom filme. Rovnako ľakačky, najmä jedná konkrétna z pôvodného filmu, nemajú takú silu.

Jednotlivé herecké úlohy sa vo filme ušli najmä televíznym hercom, niektorých tváre vcelku ľahko spozná každý divák, ktorý sleduje úspešné seriály posledných rokov. Hlavnú rolu televíznej moderátorky stvárnila Jennifer Carpenter (seriál Dexter), ktorá svoju úloha zvládla na výbornú a jej výkon je prakticky jedným z mála svetlých bodov tohto filmu.

Karantena Karantena

Pokiaľ ste pôvodný film [Rec] nevideli, tak si ku konečnému hodnoteniu pripočítajte asi tak jednu hviezdičku, pretože Karanténa je podpriemerná najmä v porovnaní s pôvodným filmom. Samo o sebe ide o vcelku zaujímavý thrilerohoror, ktorého sila spočíva v najmä vo využití „Blair Witch“ spracovania, i keď aj v tomto smere sa to dalo urobiť oveľa lepšie. V tomto mal značné rezervy aj pôvodný film, ale Karanténa je na tom ešte horšie.

/