Fantóm operyHudba: Andrew Lloyd Weber

Pôvodného albumu The Phantom of the Opera sa predalo viac ako 40 miliónov nosičov. Bol ocenený zlatými aj platinovými doskami. Sony Classical vydal soundtrack nahrávky Fantóma opery v dvoch verziách. Mne sa prednedávnom dostal do rúk soundtrack, k filmu Joela Schumachera z roku 2004, obsahujúci 14 piesní. Strhujúce melódie a precítená hudba si okamžite získala i moje srdce. Druhá rozšírená verzia obsahuje všetky skladby z filmu na dvoch diskoch.

Muzikál sa opiera o románovú literárnu predlohu francúzskeho autora Gastona Lerouxa z roku 1911. Príbeh je o znetvorenom géniovi, ktorý sa celé roky ukrýva pod parížskou operou a túži po opätovanom cite. Túži po láske. Fantóm sa na prvý pohľad zamiluje do krásnej mladej sopranistky Christiny Daaé. Zúfalo sa snaží získať jej lásku a priazeň, napriek tomu, že je si vedomý svojho prekliatia. Skladateľ Andrew Lloyd Weber v tomto diele bohato využíva symfonický orchester. Tónmi dokáže vyjadriť rôzne emócie, vášeň či izolovanosť človeka. Muzikál nesie aj prvky rockovej opery. Premiéra sa konala v roku 1986. Od tej doby sa muzikál hráva v Londýne a na Broadwayi dodnes. Považuje sa za najväčší Webberov muzikál, ktorý sa dočkal aj svojho nejedného filmového spracovania. Producentovi a skladateľovi Andrew Lloydovi Webberovi a jeho spolupracovníkom Nigelovi Wrightovi, Simonovi Lee, ktorý tiež pracovali na soundtracku, získal už mnohé ocenenia a pocty. Pieseň „Learn To Be Lonely“ bola v roku 2005 nominovaná na Oskara. Tím si vybral viac ako 100 hudobníkov z celej Európy na nahrávanie v slávnom londýnskom štúdiu Abbey Road.

A spevácke výkony? Gerald Butler chodil pred konkurzom tajne na hodiny spevu a skúšal so Simonom Lee. Sám spomína na okamih pravdy: „Zrazu stojím pred Andrew Lloyd Webberom v jeho dome. Simon hral na piano, pripomínal mi, aby som dýchal a mňa napadlo: Mám zaspievať pre tohto skladateľa „Music of the Night“, jednu z najznámejších skladieb všetkých dôb. Roztriasli sa mi kolená.“ Vzhľadom k tomu, že Gerald Butler nie je operný spevák, si zaslúži náš veľký obdiv, rovnako ako Emma Rossum so svojim mladistvým, jasným zvonivým hlasom. Ich spevácke výkony možno nie sú až tak geniálne, ale sú autentické a precítené. Hlboký hlas fantóma, anjela hudby, je vskutku hypnotizujúci.

Soundtrack nie je pre všetkých. Milovníkom muzikálov či opery ho však môžem vrele odporučiť. Hudbu však oveľa lepšie pochopíte a precítite, keď si pozriete film. Fantóm opery nie je iba príbeh, je to nadčasové dielo o láske a nepochopení človeka, ktoré bude obdivované i naďalej.

PHANTOM OF THE OPERA:

1. Overture
2. Think Of Me
3. Angel Of Music
4. The Mirror (Angel Of Music)
5. The Phantom Of The Opera
6. The Music Of The Night
7. Prima Donna
8. All I Ask Of You
9. All I Ask Of You (Reprise)
10. Masquerade
11. Wishing You Were Somehow Here Again
12. The Point Of No Return
13. Down Once More – Track Down This Murderer
14. Learn To Be Lonely