Originálny názov: Somewhere

Žáner: dráma
Minutáž: 97 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Sofia Coppola
Scenár: Sofia Coppola
Kamera: Harris Savides
Hudba: Phoenix
Hrajú: Stephen Dorff, Elle Fanning, Alexandra Williams, Nathalie Fay, Kristina Shannon, Karissa Shannon, John Prudhont, Ruby Corley, Angela Lindvall, Maryna Linchuk, Meghan Collision, Jessica Miller a ďalší.

Odnikiaľ niekam (Somewhere, 2010)Dráma Odnikiaľ niekam je svedectvom o každodennej prázdnote hollywoodskeho života z pera Sofie Coppola. Vďaka tejto snímke ako prvá Američanka získala z Benátok prestížneho Zlatého leva. Jedinej dcére svetoznámeho Francisa Forda Coppolu sa už v minulosti podarilo zaujať odborné poroty. Najviac cien, medzi inými i Oscara, zozbierala romantická dráma Stratení v preklade pred siedmymi rokmi. Sofia Coppola – v mladosti herečka, neskôr módna návrhárka a posledných 15 rokov najmä režisérka – vo svojich filmoch obľubuje vnútorné konflikty, ktoré ticho vrú pod povrchom v každom z nás. Jej posledná snímka rozoberá vyprahnutý život bez koreňov, bez zábran, bez starostí, ale i bez cieľa.

Johnny Marco (Stephen Dorff) je radovou hereckou hviezdou, akých je v Holllywoode stovky. Bez toho, aby o svojom remesle niečo vedel, sa dostal do tunajšej smotánky a, ako každý, aj on prepadol pocitu vlastnej dôležitosti. Je príťažlivý a zároveň chlapsky zanedbaný, takže sú mu dvere do každých ženských nohavičiek otvorené. Avšak znudený zaspáva i počas súkromného tanca pri tyči. To, že existuje aj iný spôsob života zisťuje, až keď sa neočakávane pred dverami jeho hotelovej izby objaví jeho jedenásťročná dcéra Cleo (Elle Fanningová). Pod jej vplyvom si uvedomuje bezduchú realitu, v ktorej prežíva celé dni.

Stephen Dorff ako Johnny a Elle Fanning ako Cloe v dráme Odnikiaľ niekam (Somewhere, 2010) Elle Fanning ako Cloe v dráme Odnikiaľ niekam (Somewhere, 2010)

Uniformná hotelová izba, prenosný striptízový klub, nezmyselné vysedávanie pri káve a ilúzie o romantických aférkach. Vykreslenie Johnnyho dekadentného života je priam dokonalé. Stephen Dorff zaiste zažíva svoje najlepšie herecké obdobie, keďže sa konečne vymanil z vedľajších rolí v priemerných akčných filmoch. Tu jednoznačne dokázal, že pod vedením dobrého režiséra má na viac. Po jeho boku mladá Elle Fanningová priam zažiarila. Jej prirodzenosť a bezprostrednosť ovládnu celé plátno. Prepracovanosť postavy možno pripísať tomu, že pri písaní postavy malej Cloe vychádzala režisérka z vlastných zážitkov z ciest so svojim slávnym otcom.

Sofia Coppola veľmi zručne pracuje s tichom a hudbou ako prvkami dramatizácie. Nedá sa kritizovať spôsob, akým bol zdôraznený vnútorný konflikt. Pomalé a dlhé zábery a denná rutina zapĺňajú skoro celú dĺžku filmu, aby popri nich čas strávený s dcérou pôsobil osviežujúco. Avšak snaha o realistickosť a úplný minimalizmus hraničiaci až s opomínaním publika naznačujú, že ide o veľmi osobný film – film pre Sofiu Coppola, nie pre divákov. Režisérka zredukovala dramaturgiu filmu na nulu a obrala tým drámu o jej pútavosť pre divákov. To je jedinou, no žiaľ fatálnou chybou filmu. V ostatných ohľadoch sa dráma Odnikiaľ niekam veľmi citlivo zvládnutá, dokonca i so štipkou výsmechu voči talianskemu televíznemu biznisu (ak ste videli Videokraciu, viete, o čom hovorím).

Stephen Dorff ako Johnny v dráme Odnikiaľ niekam (Somewhere, 2010) Stephen Dorff ako Johnny a Elle Fanning ako Cloe v dráme Odnikiaľ niekam (Somewhere, 2010)

Viem si predstaviť, že mnohí už po chvíli oľutovali, že si kúpili lístok na tento film. Nie som si istá, či dobrá pointa a vynikajúci portrét úpadku Hollywoodu stoja za to zdĺhavé čakanie. Nedá sa ale filmu uprieť, že cez to všetko zostávate až do konca na pochybách, či Johnny napokon vykročí tým správnym smerom. Je na vás, či vás podobné skúmanie jednej ľudskej psychiky napevno udrží v kresle.