Po takmer troch desiatkach rokov k nám prichádza pokračovanie filmu, ktorý je považovaný za prvý celovečerný film vytvorený pomocou počítačom generovanej grafiky (CGI). Už len tento fakt robí zo snímky Tron: Dedičstvo kúsok hodný našej pozornosti. Pôvodný Tron navyše priniesol aj originálny a vo svojej dobe unikátny svet, ktorý však nevyužil ani z ďaleka naplno. O to sa pokúšali mnohé počítačové hry na jeho motívy, ale to predsa len nie je ono (i keď v tomto prípade sa interaktivita núka viac ako inde).
Tron v roku 1982 nepriniesol takú revolúciu akú od neho jeho tvorca Steven Lisberger možno očakával. Druhý diel, na ktorom sa podieľal ako producent, má šancu prekonať prvý v mnohých ohľadoch. Už len neuveriteľný pokrok animačných a 3D technológii priláka do kín určite omnoho viac divákov. A ak sa poučili aj z ďalších chýb (Tron bol Lisbergerov prvý film so živými hercami) a pripravili dejovo zaujímavu „exkurziu“ do sveta „vo vnútri počítača“ Tron: Dedičstvo bude jasný krok vpred.
Príbeh nového Trona sa odohráva 27 rokov po prvom filme. Sam Flynn (Garrett Hedlund) pátra po svojom otcovi, ktorý zmizol pred dvadsiatimi rokmi. Vďaka zvláštnemu odkazu sa dostáva do jeho starej pracovne a cez digitalizačné zariadenie v nej, rovnako nečakane ako kedysi jeho otec, do Gridu – virtuálneho sveta. Vytvoril ho Samov otec Kevin Flynn (Jeff Bridges) s pomocou dvoch programov, Trona (Bruce Boxleitner) a Clu (Jeff Bridges), ktorý dnes celý systém ovláda. Jeho pôvodnou úlohou bolo vybudovať ten najdokonalejší systém a na ceste za týmto cieľom zradil svojho stvoriteľa. Po takmer osudných pretekoch na svetelných motorkách sa Sam vďaka Quorre (Olivia Wilde) stretáva s otcom. Ten mu všetko vysvetlí a načrtne možnosti. Ak Sam chce zahrániť otca, musí sa dostat z Gridu a vymazať Clu zo systému.
Z Trona, ak som niekoho neprehliadol, sa zachovali dve postavy a teda aj ich hereckí predstavitelia. Jeff Bridges sa vracia vo svojej dvojúlohe (i keď vtedy sa Clu objavil len na chvíľku) a rovnako aj Bruce Boxleitner známy najmä zo seriálu Babylon 5. Postáv je tentoraz omnoho viac a celkovo Dedičstvo pôsobí výpravnejším dojmom. Sama Flynna stvárnil stále pomerne neznámy Garrett Hedlund, ktorého ste si mohli všimnúť vo vedľajších postavách vo filmoch Eragon (2006) a Štyria bratia (Four Brothers, 2005). Za oceánom ho považujú za veľkú hereckú nádej a táto snímka je jeho prvá skutočná šanca ukázať na čo má. Prevažne mužské obsadenie (ak nepočítame rôzne krovie) dopĺňa Olivia Wilde, ktorá je tiež na prahu štartu svojej filmovej kariéry. Doteraz sa jej darilo v niekoľkých televíznych seriáloch, i keď v menšich rolách na plátne sa už objavila.
Réžia snímky bola zverená Josephovi Kosinskému. Je to pre neho prvá skúsenosť s réžiou celovečerného filmu. Doteraz robil reklamy, dostal za ne aj niekoľko ocenení. Už pred niekoľkými rokmi ho chcel na jeden (zatiaľ nezrealizovaný projekt) angažovať Warner Bros, takže v ňom štúdia vidia potenciál. To sa potvrdzuje i teraz, keď už bol potvrdený do ďalších troch projektov, ktoré sa do kín dostanú v nasledujúcich dvoch rokoch. Scenár napísala dvojica Adam Horowitz a Edward Lawrence Kitsis, ktorá pracovala najmä pre J. J. Ambramsa na seriáloch ako napríklad Lost. Je to ich prvý filmový projekt.
Ako je vidieť, ľudí, ktorí môžu pri tomto filme prekvapiť, či už v kladnom, alebo zápornom smere, je viacero. Tron: Dedičstvo dostáva zatiaľ od svojich divákov v USA, Kanade a vo Veľkej Británii skôr pozitívne reakcie a po komerčnej stránke sa mu veľmi dobre darí. Kritika je však skeptickejšia. Sami sa o jeho kvalitách budeme môcť presvedčiť už 6. januára za hudobného doprovodu Daft Punku.