ZeroZeroZero © 2020 Amazon Studios ZeroZeroZero © 2020 Amazon Studios

S trochou cynizmu by sa dalo povedať, že potom, čo Taliani do sveta úspešne vyviezli svoj organizovaný zločin, teraz azda s ešte väčším úspechom vyvážajú knihy, filmy a seriály o ňom. Celú súčasnú vlnu talianskych diel o mafiách a mafiánoch pravdepodobne rozprúdil investigatívny novinár Roberto Saviano, keď v roku 2006 vydal svoju prvú knihu Gomora (Gomorrah), ktorá sa dočkala aj filmového a seriálového spracovania.

V audiovizuálnej oblasti je takýmto dôležitým menom režisér a scenárista Stefano Sollima, ktorý stál práve za seriálovou adaptáciou Gomory, ale aj za populárnym seriálom Romanzo criminale (podľa románu jedného talianskeho sudcu), či za temným mafiánskym thrillerom Suburra. Obaja sa stretli aj pri projekte osemdielnej minisérie ZeroZeroZero, ktorá mala premiéru 14. februára tohto roku.

Ako predloha poslúžil rovnomenný román Roberta Saviana. Na rozdiel od jeho prvotiny nejde o literatúru faktu, ale autor ťažil zo svojich bohatých skúseností s fungovaním mafie a jej biznisu. Tentoraz sa pozrel na kriminálnu organizáciu ‚Ndrangheta z Kalábrie, ktorá sa preslávila nesmiernou krutosťou a množstvom vrážd. Práve aktivitám tejto mafie na Slovensku sa inak venoval Ján Kuciak, čo viedlo zo začiatku vyšetrovania jeho vraždy k úvahám o takzvanej talianskej stope.

ZeroZeroZero © 2020 Amazon Studios

ZeroZeroZero sa však nefixuje primárne na ‚Ndranghetu, ale na medzinárodný obchod s narkotikami. Talianski chlapci to všetkým stranám v príbehu nesmierne skomplikujú.

Naoko komplikovane môže pôsobiť aj celá štruktúra jednotlivých epizód. Snaží sa nám totiž ukázať, ako takýto obchod vyzerá a sledujeme tak tri dejové línie – predajcov, prevozcov aj kupcov. Každá z nich sa ešte môže všelijako vetviť. Neraz nám tvorcovia ukazujú jednotlivé udalosti z dvoch pohľadov podľa toho, kde a ako v deji dochádza k prienikom medzi jednotlivými líniami.

Všetky tri sa našťastie nikdy nepretnú – tým spojivkom sú totiž práve prepravcovia, či lepšie povedané brokeri, ako sú pomenovaní v originálnom znení. Kupec, hlava ‚Ndranghety Don Minu La Piana (Adriano Chiaramida) a predajcovia, bratia Lyerovci z Mexika, sa totiž nikdy priamo nestretnú a ani osebe nevedia. Celý obchod prebieha sprostredkovanie cez americkú rodinu Lynwoodovcov, ktorí vlastnia lodnú prepravnú spoločnosť.

ZeroZeroZero © 2020 Amazon Studios

Napriek komplikovanému deju sa v tom určite nestratíte. Stefano Sollima a jeho tím týmto seriálom potvrdili, že Taliani sú zruční filmári. Ako celok je to prehľadné, napriek zmenám dynamiky jednotlivých scén si epizódy udržujú stabilné tempo a rovnaký štýl rozprávania. Akčná a veľkovýpravná je najmä mexická línia, kde nie sú hlavnými postavami spomínaní bratia – narkobaróni, ale veliteľ špeciálnej vojenskej jednotky Manuel Contreras (Harold Torres), ktorý pre nich aj s veľkou častou svojich mužov tajne pracuje. Americká línia je spočiatku viac konverzačná, ale postupne sa odohráva na viacerých miestach sveta, aj v niekoľkých afrických krajinách, čo seriálu dodáva naozaj medzinárodný rozmer. Taliani sú niekde medzi. Ich vnútorný boj o moc, medzi Donom Minom a jeho vnukom Stefanom (Giuseppe De Domenico), je zdrojom mnohých problémov pre Lynwoodovcov. Kľúčom k moci sa totiž stáva práve aktuálna dodávka kokaínu.

Hlavnou postavou príbehu sa postupne stáva Emma Lynwood (Andrea Riseborough), ktorá preberie riadenie rodinného podniku a musí tak krok po kroku vyriešiť všetky problémy, ktoré vzniknú na oboch stranách Atlantiku. Napriek tomu, že jej neraz ide o život, si zachováva zdravý rozum a nadhľad. Celkovo viete jej a jej bratovi Chrisovi (Dane DeHaan) držať palce. A to je asi jediný problém tohto seriálu. Etická rovina.

Väčšina postáv je sympatická, rozumiete ich motiváciám a tomu, ako konajú v daných situáciách. V podstate to nie sú zlí ľudia. Len teda vraždia, zabíjajú a obchodujú s drogami. Žiadne dilemy v tomto smere však neriešia. Teda až na Manuela. Toto je však len poznámka na okraj. Kvality seriálu i váš zážitok z neho to nijako neznižuje.

Ak sa vám podobné talianske seriály v minulosti nepáčili, tento je divácky omnoho prístupnejší. Najmä asi preto, že sa až tak často neodohráva v Taliansku a aj táto príbehová línia je zo všetkých najkomornejšia – najmä to však nie je také drsné a špinavé. V ZeroZeroZero navyše hraje množstvo netalianskych hercov vrátane tých z Veľkej Británie a USA. Nechýba silná atmosféra a naozaj kvalitná výprava. Ako sa zvykne hovoriť, na ničom sa nešetrilo.

Na záver sa musím vrátiť k úvodu článku. Nechcem ním povedať, že za touto vlnou mafiánskych kníh, filmov a seriálov je kalkul talianskych tvorcov. Prirodzene sa s tým, čo sa u nich doma deje, musia aj takouto formou vyrovnávať. Chudoba talianskeho juhu, zločin a všadeprítomná mafia sú ich dennou realitou už veľmi, veľmi dlho.

Miniséria je u nás dostupná na VOD službe HBO GO.