The Silent Sea © 2021 Netflix The Silent Sea © 2021 Netflix

Priamo na Štedrý večer Netflix vypustil novú juhokórejskú sci-fi drámu The Silend Sea, ktorá takmer okamžite vzbudila veľmi protichodné reakcie. Názory divákov si v mnohom vyslovene odporujú. Bola by však chyba tento osemdielny seriál vynechať, i keď sci-fi žáner má teraz na streamingových službách dobré obdobie a je tak z čoho vyberať.

Originálny názov
Goyo-eui bada

sci-fi, dráma, triler
2021 / 8 × 45 min. / MP 15
Južná Kórea

Tvorca
Choi Hang-yong
Scenár
Park Eun-kyo
Príbeh je zasadený do blízkej budúcnosti. Ľudstvo sa nachádza vinou masívneho rozšírenia púští vo veľkej kríze. Voda je vysoko nedostatkový tovar. Bežní ľudia na ňu musia čakať v radoch a stojí nemalé zdroje. Nie každý si tak k nej môže dovoliť rovnaký prístup, čo má vplyv aj na mnoho ďalších vecí v bežnom živote. Pozornosť pri hľadaní riešení sa samozrejme obrátila aj na vesmír. Južná Kórea sa napr. snažila nestratiť krok s vyspelými krajinami vybudovaním výskumnej stanice na Mesiaci, v Mori pokoja. Dej sa začína päť rokov po nehode, po ktorej ostala táto stanica neobývaná. Skupina astronautov pod vedením kapitána Hana (Gong Yoo) a vedkyne Dr. Song (Bae Doona) majú v jej útrobách nájsť a priniesť domov bližšie nešpecifikované výskumné vzorky.

Seriál sa veľmi nezdržuje úvodom, či typickým zostavovaním tímu. Posádka sa stretne vo vestibule vesmírnej agentúry, absolvuje brífing a zakrátko už sedí v raketopláne na štartovacej rampe. Detaily o ich misii, o výskume na stanici aj o tom, čo sa tam vlastne stalo, sa dozvedáme postupne spolu s nimi. V prvých epizódach tak dobre funguje aj istá mysteriózna rovina. Scenáristi však nič veľmi nenaťahujú, a tak sa celkom rýchlo – možno už do polovice série – dozvieme väčšinu podstatných informácií. Napätie tým však našťastie z obrazovky úplne neodchádza, keďže táto sci-fi dráma je tak trochu aj thriller. Vyslovene akčných scén je tu len zopár a možno k nim ani slovo akčný nepasuje, ale táto vnútorná žánrová pestrosť dielu prospieva.

Po technickej stránke je The Silent Sea urobený naozaj vynikajúco. Kulisy, kostýmy aj prostredie na Mesiaci vyzerajú naozaj vierohodne. Ťahúňom sú aj herecké výkony, i keď som sa nevedel zbaviť dojmu, že kórejskí herci to hrajú niekedy akoby bez dostatočných emócií, ale to je cítiť aj v iných ich seriáloch a filmoch. Možno je to len súčasť kultúrnych rozdielov. Ale aj vďaka tomu nikto nepôsobí premotivovane, či pateticky. Produkcia vsadila aj na niekoľko osvedčených tvárí. Diváci aj u nás by mohli poznať najmä Gonga Yooa, ktorý sa len nedávno objavil v úspešnom Squid Game, či už na Západe dlhšie známu herečku Bae Doona, ktorá sa objavila napr. v Atlase mrakov, Jupiter Ascending a vo vynikajúcom seriáli Sense 8.

The Silent Sea © 2021 Netflix

Zvyšok obsadenia je pre našinca neznámy a až na jednu, dve výnimky aj nezapamätateľný. Niekomu to môže aj vadiť, ale scenáristi sa nevenovali žiadnym vedľajším dejovým linkám a ani budovaniu jednotlivých charakterov. V oboch sú tak trochu výnimkou už spomínane hlavné postavy, Kapitán Han a Dr. Song. Ich vlastné príbehy však majú priamy súvis s ústrednou linkou seriálu. Zaujímavá je kapitánova situácia – scenár totiž venuje pozornosť aj jeho malej dcére, ktorá chorá leží v nemocnici a kvôli ktorej sa rozhodol tejto misie zúčastniť. Potrebuje si totiž zvýšiť svoj „water level“, aby sa o ňu vedel lepšie postarať. Cez dianie okolo nej však vidíme aj náznaky šírky problémov a ťažkú sociálnu situáciu bežných ľudí. Škoda, že tu toho v tomto smere nie je viac. Sú to totiž silné momenty.

Na druhej strane, seriálu by veľmi pomohol vedecký poradca. Ide síce o také drobnosti, ale mnohé vám jednoducho padnú do oka. Napr. astronauti sa po povrchu mesiaca pohybujú pomerne zvláštne, ale poviete si ešte dobre, asi pokus „simulovať“ nižšiu gravitáciu Mesiaca, ale vo vnútri stanice už chodia a behajú normálne. Nehovoriac už o ich laxnom prístupe k bezpečnosti na stanici. Doktorka Song sa síce chce takmer od začiatku venovať hľadaniu príčiny katastrofy na stanici, ale robí tak z osobných dôvodov a nikoho iného to nezaujíma. Situácia ich síce postupne pritlačí začať to riešiť, ale zvláštny pocit z dialógov a argumentácii jednotlivých postáv to už nevymaže. Úzko to súvisí s už naznačeným generickým podaním viacerých postáv.

The Silent Sea je jednoznačne seriál pre tých, čo majú radi science-fiction. Iné publikum neosloví, ale to sa o takýto počin ani nebude zaujímať. Treba mu však dať šancu, nemal by napriek nedostatkom sklamať.

Ešte jedna poznámka na záver. Južná Kórea je jedna z tých krajín, ktoré dokázali z nástupu streamingov vyťažiť naozaj veľa. V jej prípade sa to týka najmä Netflixu, ktorý si u miestnych produkčných firiem objednáva nie len tituly určené pre kórejský trh – ktorým sa navyše postupne darí bodovať aj medzinárodne – ale kórejské firmy vyrábajú pre Netflix aj mnohé ďalšie „západné“ tituly, napr. animáky.